Zákazníkům Bohemia Energy by pomohla dříve nakoupená energie. Firma ale odmítá říct, zda nějakou koupila

19.10.2021
Jan Štoll

900 tisíc bývalých zákazníků Bohemia Energy teď řeší nákup drahých energií u nových dodavatelů za aktuální vysoké ceny. Lidé i firmy si tak pořádně připlatí. Ulevit by jim mohla energie nakoupená Bohemií před ukončením činnosti, co se s ní stalo ale firma nechce říct.

Zákazníci Bohemie přechází pod takzvané dodavatele poslední instance. Podle jejich vyjádření aktuální cena plynu atakuje hranici 4000 korun za megawatthodin bez DPH, elektřina s tříletou fixací pak 3229 korun megawatthodinu. To je skokový nárůst cen v desítkách procent. Cenový šok by mohla zmírnit elektřina nebo plyn, kterou Bohemia Energy nakoupila s časovým předstihem na burzách před ukončením činnosti. Spolu se zákazníky by mohla putovat i tato energie. Zda ale nějakou nakoupila není jasné.

Ostatní firmy přitom nakupují energie pro své zákazníky roky dopředu. „Jako spolehlivý dodavatel innogy samozřejmě pro své zákazníky nakupuje elektřinu i zemní plyn ve velkých objemech, a to s dvou až tříletým předstihem. Situace, jaké jsme právě na trhu svědkem, je u innogy nemyslitelná. Na trhu nikdy nespekulujeme a zákazník má u nás vždy jistotu, že na období uzavřené smlouvy pro něj máme také nakoupeny dostatečné objemy energií,“ uvedl mluvčí innogy Pavel Grochál.

A totéž potvrzují i další dodavatelé poslední instance. „Obecně můžeme říci, že elektřinu a plyn nakupujeme pro své klienty zodpovědně, dopředu a průběžně a nespekulujeme na cenu na burzách, což nás odlišuje od některých konkurentů na trhu. Pro zákazníky s individuální a fixovanou ceníkovou cenou si objemy zajišťujeme ihned,“ uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková.

„Nakupujeme pro naše zákazníky elektřinu a plyn na jeden, dva až tři roky dopředu. Průběžně, každý měsíc odpovídající množství. Zákazníkovi, který si u nás zafixuje cenu elektřiny na tři roky dopředu, obratem zajistíme odpovídající objem elektřiny,“ dodává mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Bohemia Energy odmítla upřesnit, zda nakoupila energie pro své zákazníky dopředu. „Způsob, kterým pro své zákazníky Bohemia Energy energii na velkoobchodních trzích nakupovala, je i podle odborníků běžný. Normálu se ale vymkla situace na trhu. Nekontrolovatelný růst cen energií tak dostal do potíží řadu dodavatelů i po celé Evropě,“ uvedla pouze mluvčí bohemie Hana Novotná.

„Můžu uvést už jenom to, co jsme komunikovali. Při řízení rizik spojených s nákupem komodit jsme postupovali maximálně obezřetně a měli jsme zavedené kontrolní mechanismy pro řízení rizik. Do problémů se tak Bohemia Energy nedostala z důvodů špatných hospodářských výsledků či nedostatečným zajištěním cenových rizik, ale nemožností uřídit peněžní toky na trhu nepředvídatelných cen komodit,“ dodala Novotná. Buď tedy Bohemia riskovala na trhu a nakupovala na poslední chvíli nebo energii nakoupila a má s ní ještě nějaké plány. Pro její bývalé zákazníky ale platí, že si ji musí koupit za aktuálně vysokou cenu.

Mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort potvrdil, že dodavatelům energií povinnost nakupovat s časovým předstihem neurčuje žádný předpis nebo orgán. Úřad zároveň zahájil prověřování celého trhu. Po všech dodavatelích energie teď požaduje doklady o tom, že mají zajištěný dostatek energie odpovídající závazkům vůči spotřebitelům i podnikům.


Témata:

Nepřehlédněte