Zakladatel divadla Ypsilon je nejen znamenitý divadelník, ale i osobitý výtvarník

9.6.2021
Fefík

Expozice představuje reprezentativní výběr z dosavadní plakátové tvorby zakladatele legendárního Studia Ypsilon, divadelníka a výtvarníka Jana Schmida (*1936 v Táboře).

Vlastně výtvarníka a divadelníka, Schmid je totiž vyučený malíř skla. Studoval na Střední průmyslové škole v Železném Brodě a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Po jejím absolvování v roce 1961 byl výtvarníkem v Severočeském loutkovém divadle (v pozdějším Naivním divadle) v Liberci, kde také působil jako autor a režisér. V roce 1963 založil experimentální soubor, který se od roku 1964 nazývá Studio Ypsilon, jehož je ředitelem (od roku 1990) a dlouholetým uměleckým vedoucím.

Covid nás pomalu opouští, humor ne. Ochutnejte malý koktejl ze SORRY!

Od roku 1975 vyučoval na katedře loutkářství Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU), od roku 1990 vyučuje na katedře alternativního a loutkového divadla. V roce 1994 se habilitoval jako docent, v roce 2003 byl jmenován profesorem.

Vedle tvorby plakátů se věnuje i knižním ilustracím, kostýmnímu výtvarnictví a scénografii.

Dlouholetý obyvatel Bubenče je držitelem Ceny Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění. Výstavu si můžete ve Skleňáku prohlédnout do 12. července.

Zdroj: YpsilonkaNepřehlédněte