Zdravotnické odbory se tvrdě pustily do návrhu kompenzační vyhlášky

Návrh kompenzační vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která má narovnat platby zdravotních pojišťoven všem poskytovatelům po epidemii covidu-19, je pro odbory nepřijatelný.

Peníze na odměny pro zdravotníky v ambulancích by podle něj přišly až na konci října. Podle odborů ale ministr slíbil přesun finančních prostředků na konec července.

„Ministerstvo zdravotnictví ve vyhlášce upravuje termíny tak, že by jednotliví poskytovatelé dostali doplacené finance na odměny až 30. října, výplata odměn zdravotníkům by tudíž mohla proběhnout až koncem roku,“ napsali zástupci odborů.

Předsedkyně svazu Dagmar Žitníková v pondělí jednala s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) a zástupci zdravotních pojišťoven.

„Odbory navrhují, aby poskytovatelé, kteří nemají v pořádku přílohy smluv se zdravotními pojišťovnami, do konce června přílohy aktualizovali a aby následně do konce července zdravotní pojišťovny finance na odměny jednotlivým poskytovatelům vyplatily,“ uvedla Žitníková.

Celebrity v akci. Vyzvaly bohaté státy, aby darovaly vakcíny chudým

Každému zdravotníkovi má náležet odměna 75 tisíc korun, zaměstnancům zdravotnických záchranných služeb 120 tisíc korun a nezdravotnickým pracovníkům 30 tisíc korun. Zdravotníkům v nemocnicích už byly vyplacené, mají také dostat poukaz na 8 000 korun na pobyt v lázních. Odměny ve stejné výší, kromě záchranářů, dostali už za první vlnu epidemie.

Drahý covid

Kompenzační vyhláška pro letošní rok se připravuje už do dubna. Kromě odměn pro zdravotníky řeší také platby za péči, kterou si epidemie vyžádala navíc a zachování plateb tam, kde musela být omezená. Na odměny v nemocnicích vláda schválila 11 miliard korun, pro zdravotníky mimo ně by mělo z veřejného zdravotního pojištění přijít asi 12,2 miliardy korun.

Zdravotní pojišťovny v ČR vydaly loni kvůli epidemii covidu-19 za zdravotní péči 351,9 miliardy korun. Bylo to o 13 procent více než v roce 2019, vykázané péče ale bylo podle svazu přibližně stejně. Letos budou náklady epidemie ještě vyšší. Peníze navíc stojí zejména testování, ať už laboratorní PCR testy nebo preventivní antigenními testy, a péče o nakažené v nemocnicích, za které mají zdravotníci příplatky za práci v infekčním prostředí.

Na zhruba devět miliard korun odhadly pojišťovny očkování proti covidu. Od dubna pojišťovny firmám vyplácejí také příspěvek 60 korun na samotesty zaměstnancům, což stojí asi 480 milionů korun měsíčně. Firmy mají zaměstnance testovat do konce června, dál bude dobrovolné.

vlb/ČTK

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama