• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Žena uhořela v posteli. Obžalovaný druh trvá na své nevině

  12.4.2024
  Simona Knotková

  Muž obžalovaný z vraždy v Rajhradě na Brněnsku ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně vinu opětovně popřel.

  Ve své dvouhodinové závěrečné řeči mimo jiné řekl, že neměl důvod ženě ubližovat. Osmašedesátiletý Josef Nečas podle obžaloby v Rajhradě na podzim 2022 svoji družku doma přikryl textiliemi, které polil hořlavinou a zapálil. Muž se cítí nevinen, nepamatuje si, co se stalo. Hrozí mu až 20 let. Soud vyhlásí rozhodnutí 25. dubna.

  Událost se stala loni 25. listopadu v pozdních večerních hodinách. Muž družku podle žalobce zapálil ležící na posteli v ložnici. „V úmyslu usmrtit ji přikryl textiliemi, které polil hořlavinou a zapálil,“ uvedl už dříve státní zástupce.

  Dnes zazněla závěrečná řeč obžalovaného, soud muže ponechal ve vazbě. Obžalovaný uvedl, že si nepamatuje, co se tehdy stalo, a to kvůli alkoholu, který vypil. Probral se prý až v nemocnici, při požáru v domě utrpěl popáleniny. „Nedomnívám se, že jsem já ten, kdo tu nehodu zavinil. Myslím si, že jsem se to pokoušel hasit, proto mám popáleniny. Žádné důkazy, že bych já tu sirku hodil, proti mně nebyly vzneseny,“ uvedl Nečas. Neměl podle něj žádný důvod ženě ubližovat a ničit si bydlení.

  Ve dvouhodinové závěrečné řeči poukazoval na komplikované soužití, kdy ho žena podle něj závislá na alkoholu například pobodala. Poukazoval také na nesrovnalosti z místa činu, například jak se před dům souseda dostalo propálené oblečení, když on (obžalovaný) byl uvnitř, nebo jak to, že kanystr s benzinem ležel na rozbitém skle z okna, když tam měl ležet ještě před požárem. „Mám pochybnosti, že jsem to udělal já, nebyl důvod, abych tak hrůzný čin prováděl,“ řekl muž. Uvedl, že žena byla závislá na ohni, že se ráda dívala do krbu a zapalovala svíčky. Zřejmě tak šlo podle něj o nehodu.

  Obžalovanému za vraždu s rozmyslem hrozí 12 až 20 let vězení, žalobce ve své závěrečné řeči muži navrhl trest 17 let vězení. Do řízení se také už dříve připojili s nárokem na úhradu nemajetkové újmy dvě dcery zemřelé, každá požaduje asi 1,1 milionu korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte