Živnostníci v karanténě by mohli dostávat denní příspěvek. Cílem je motivovat lidi k testování

11.2.2021
Redakce

Schillerová poslance informovala v reakci na návrh Pirátů, kteří chtějí vládou navrženou Izolačku rozšířit i na živnostníky. Vládou připravovaný nový zákon o kompenzačním bonusu, který je nyní v připomínkovém řízení, má mimo jiné zvýšit příspěvek podnikatelům s činností omezenou v důsledku opatření proti pandemii z nynějších 500 Kč denně na 1 000 Kč denně.

Vláda by měla o návrhu zákona jednat v pondělí. Ministryně předběžně odhadla, že Sněmovna by se návrhem mohla zabývat společně s novelou letošního státního rozpočtu 18. února.

Schillerová řekla, že živnostníci by mohli prokazovat nárok neschopenkou nebo nařízením karantény. Bude se to týkat jenom těch z nich, kteří jsou nemocensky pojištěni.

Vláda schválila návrh bonusu v karanténě. Za každý den až 370 korun navíc

Dnes projednávaný návrh „Izolačky“ se na živnostníky nevztahuje. „Cílem tohoto návrhu je motivovat lidi k testování, nahlašování kontaktů a vstupu do karantény nebo izolace, což by mělo zamezit dalšímu šíření infekce mezi lidmi,“ popsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Lidé podle ní v případě onemocnění covidem nahlašují méně kontaktů, než odpovídá skutečnosti. V průměru podle ministryně nahlašují jen jednu osobu, se kterou byli v epidemiologicky významném kontaktu.

Díky příspěvku by se pak lidé neměli obávat testování nebo nahlašování kontaktů a měli by se chovat zodpovědně, míní Maláčová. „Ochota nechat se vytrasovat a nechat se zavřít do karantény je dnes příliš malá,“ konstatovala.

Náklady na „Izolačku“ mohou být při současném průměrném počtu karantén asi 400 milionů korun měsíčně, což za tři měsíce představuje asi 1,2 miliardy korun. „Izolačka může být relativně jednoduchým a levným řešením jak ven z nekonečné uzávěry ekonomiky, která je několikanásobně dražší,“ řekla ministryně.

adp/ČTKNepřehlédněte