Zlatá éra první republiky: Od posledního dne prezidentování T.G. Masaryka uplynulo 82 let

Další fotky

Tomáš Garrique Masaryk v prezidentské funkci působil dlouhých 17 let. Žádný z jeho nástupců ve funkci prezidenta tuto dobu nepřekonal. Tomáš Garrique Masaryk v posledních letech ve své funkci trpěl vážnými zdravotními problémy, na základě kterých nakonec abdikoval. Trochu se zdá, že číslo 14 pro TGM bylo zásadní, protože 14. října se stal předsedou prozatímní vlády, 14. listopadu byl zvolen prezidentem, 14. prosince dobrovolně abdikoval a 14. září zemřel.

(narodnimuzeum)

Masaryk dbal na svou kondici

Tomáš Garrique Masaryk byl svým způsobem rekordmanem. Jako jediný prezident v naší historii byl zvolen celkem čtyřikrát a na této pozici zůstal celkem 17 let. Všeobecně se těšil dobrému zdraví. Žil střídmě, byl nekuřák, otužoval se, cvičil a jezdil na koni, od 50 let přestal pít alkohol.

V mládí Masaryk utrpěl dva úrazy, jedním z nich byla bodná rána, kterou mu zasadil tulák, který ho přepadl. Také prodělal žloutenku a břišní tyfus. Když byl v exilu, tak se ho nejméně dvakrát někdo pokusil otrávit. Ve vyšším věku trpěl nespavostí a stěžoval si na ni v době svého prezidentování.

Málem ho zabila trombóza

Poprvé byl zvolen československým prezidentem 14. listopadu 1918 a podruhé 27. května 1920. Na začátku roku 1921 T. G. Masaryk prodělal trombózu, která ve své době vyvolala vážné obavy o jeho život. Na podzim 1923 Tomáš Garrique Masaryk překonal zápal plic. Ten se dostavil poté, co byl oslaben kvůli úmrtí své manželky Charlotty (zemřela 13. května 1923) a kromě toho se nachladil během pobytu na zámku ve Hluboši.

Emil Hácha byl prezidentem „Druhé republiky“ i Protektorátu. Byl obětí nebo zrádcem?

TGM se dožil vysokého věku

Psal se květen roku 1927 a TGM byl zvolen potřetí prezidentem Československa. V roce 1934, kdy byl prezidentem zvolen počtvrté, se začal potýkat se zdravotními problémy, které byly veřejnosti tajeny. Na jaře roku 1934 prodělal mozkovou příhodu, po které trpěl ztrátou orientace, necítil nohu a ruku a byl roztržitý. Kromě toho začal špatně vidět. Měl problémy se podepsat, proto se tajně používalo razítko s jeho podpisem.

FOTO: TGM

TGM - TGMTGM - TGMTGM - T._G._Masaryk_a_K._ČapekTGM - Masaryk_Beth_Alfa1TGM - Tomáš_Garrigue_Masaryk,_Bain_News_Service_(Library_of_Congress,_Bain_Collection)_crop
Další fotky
TGM - Tomáš_Garrigue_Masaryk_cph.3a46477TGM - 800px-T.G.Masaryk_1931 – kopieTGM - Tomáš_Garrigue_Masaryk_1925TGM - TGMTGM - 220px-Hrob_TGM_v_Lánech_-_1

Za rok a půl z vlastního rozhodnutí, tedy 14. prosince 1935, nakonec abdikoval a dožil na zámku v Lánech. Zemřel 14. září 1937 ve věku 87 let v přítomnosti své rodiny na mozkovou příhodu, po které upadl do kómatu. Po své smrti byl pohřben na lánském hřbitově vedle své manželky Charlotty, která zemřela 14 let dříve.

Dnes, 04:07
Komunitní centrum Motýlek sídlící nedaleko stanice metra Rajská zahrada slaví 20. narozeniny. Ročně pomůže více...
Dnes, 04:00
Titulek článku je potřeba brát s trochou nadsázky, jak velká ta trocha ale je? Povinná...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Vláda schválila Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021 až 2030, která reaguje také...
Včera, 18:29
Film Cesta do Kandaháru vypráví příběh sourozenců Příhodových, Československých reprezentantů ve sjezdovém lyžování, kteří se...
Včera, 17:46
Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně...
Včera, 16:50
Blíží se narozeniny vašeho šéfa, případně jeho odchod do důchodu či jiná významná událost, a...
Včera, 15:35
Po zimě věnujte pozornost střeše domu, fasádě, oknům i dveřím a nakonec i cestičkám a...
Včera, 13:25
Musí to být velmi záhadný svět. Svět, ukrytý v temně narudlém přítmí. Mateřská hvězda je...
Včera, 11:20
Punková skupina Tři sestry, která je známá například díky hitům Průša nebo Život je takovej,...
Včera, 11:15
Manželé František Smolík a Milada Ortová, herecký pár rodilých Pražáků, kteří se v Praze narodili...
Reklama