Zmizení sto třiceti dětí, které se již nikdy nevrátily domů. Krysař trochu jinak

Měšťané v Hamelnu si oddychli. Zbavili se jednou pro vždy krys a neplatili za to ani groš. Ten blázen s píšťalou byl tak směšný, že stálo za to, slíbit mu tučnou odměnu. Však se mu taky krásně zkřivila tvář zlostí, když mu nic nedali. Co je nám konečně do toho. Najedl se a napil zadarmo, to mu musí stačit. Ať táhne. Nač si kazit krásný den. Dneska je neděle a z kostela rovnou k obědu. Dnes už nám zásoby žádné krysy nesežerou.

Krásná a velice známá legenda, které již brzy bude 750 let. V Čechách doba Václava II. Datum je rovněž dobře známo, 26. 6. 1284. Stáří této legendy je tak značné, že se nám její obrysy rozpíjejí a ztrácejí v mlze. Příběh téměř pohádkový, či spíše hororový.

Zmizení sto třiceti dětí, které se již nikdy nevrátily domů. Záhada, kterou dodnes nikdo nerozluštil, se ocitla již na počátku čtrnáctého století v mozaice okna, které se nedochovalo. O zmizení se zmiňuje i Lüneburský manuskript v roce 1450. Teprve o století později vzniká legenda o krysách. Zoufalé hledání nějakého rozumného vysvětlení nakonec odnesli měšťané v Hamelnu, kteří byli téměř jistě bez viny. Proč by se také tři století stará historka s krysami utajovala, že?

Stále záhadný krysař z Hamelnu. Dávná pověst může mít pozadí reálné i ezoterické

Co se tenkrát na počátku léta vlastně odehrálo? Nabízí se velké množství nejrůznějších teorií, ale žádná dosud neobstála. Morová epidemie a vyhnání dětí z města? Nesmysl, onemocněli by všichni obyvatelé. Náborář, který přemluvil děti ke křížové výpravě? Ne, není to nesmysl, dětské křížové výpravy se opravdu odehrávaly, ale většinou končily prodáním dětí do otroctví. Odchod skupiny dětí založit na Moravu novou vesnici. Ano, to se dělo. Morava se osídlovala, stejně jako tehdejší oblast Sudet.

Německý historik Wolfgang Wann tvrdí, že šlo o vesničku Hamlíkov. Tato vesnička už dávno neexistuje, na jejím místě leží obec Podomí, v okresu Vyškov. Do Hamelnu je odtud pěšky skoro devět set kilometrů, takže by dětičky zřejmě do cíle dorazily v pěkně zuboženém stavu. Sto třicet dětí, to musely být snad všechny děti z města, protože středověký Hameln té doby, mohl mít maximálně dva nebo tři tisíce lidí.

Záhadná zmizení beze stopy. Vraždy, únosy? Kde jsou pohřešované ženy a děti?

Záhadná a nevysvětlitelná mizení lidí je oblíbenou rekvizitou vědecké fantastiky a bývá často využívána. Je to však fenomén, který skutečně existuje, ať už je příčinou cokoliv. Lidé se ztráceli vždy, a pokud se nám zdá, že v dnešní době je to častější, bude to tím, že je zkrátka lepší informovanost a nekonečně rychlejší možnost tuto informaci šířit. Čas je podivný patron a policejních pomníčků nenalezených lidí je více než dost. Časoprostorové smyčky, rozplynutí člověka před očima mnoha svědků, voják v uniformě francouzského pěšáka císaře Napoleona, který se u Borodina střetne s tanky T34 a prchá v hrůze. Hlášení a vyprávění je spousta. Propadnutí se do jiné doby, do jiného století.

FOTO: Krysař z Hamelnu

Krysař z Hamelnu - Krysař z HamelnKrysař z Hamelnu - Krysař dětiKrysař z Hamelnu - Krysař vývěsní štítKrysař z Hamelnu - Pištec kašnaKrysař z Hamelnu - Hameln
Další fotky
Krysař z Hamelnu - krysar

Nabízí se však ještě jedno vysvětlení, které zřejmě nebude hezké, ale mezi tolika možnostmi se jistě ztratí. Před řadou let byl proveden zajímavý experiment s podprahovými zvuky. Dvě píšťaly varhan, ve kterých vzduch vytvářel zvuk tak nízkých frekvencí, které se daly vnímat jinak než sluchem. Cílem experimentu bylo ověřit domněnku, proč se v oblasti bermudského trojúhelníku ztrácejí posádky a cestující lodí. Na lodích nic nechybí, pouze lidé se ztratili. Rozvlněné moře a struktura dna vytváří infrazvuk, který ovlivní psychiku lidí natolik, že vyskáčou z lodi do moře. Tak zněla teorie. Praktická zkouška byla připravena. Nouzové východy byly zkontrolovány, informována policie, hasiči i zdravotníci. Experiment dopadl nad očekávání dobře. Lidé se v panice řítili ven ze sálu, protože si mysleli, že se na ně zřítí strop. Co když píšťala pištce z Hamelnu učinila totéž a děti zmizely pod hladinou řeky Vesery?

Včera, 17:45
Diamantů jako vzácných kamenů si již od starověku vážili vládcové mnoha zemí. Až do 15....
Včera, 15:35
Když bratři Čapkové vymyslili slovo „robot“, netušili, že jejich sci-fi myšlenky se stanou reálnou vizí....
Včera, 13:25
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 13:25
Tisícina miligramu. Mohl bych sice napsat jeden mikrogram, ale to by nebylo tak efektní. Tečka...
Včera, 11:15
Herce Ladislava Hemmera si můžeme patrně nejvíce pamatovat z komedie Ducháček to zařídí, kde ztvárnil...
Včera, 09:05
Neznámé cizí slovo vyjadřuje docela jednoduchou věc - bohatství přírody, které spočívá v symbióze rostlin,...
Včera, 07:55
A kdo nebude poslouchat, tomu klekne policie na krk, nebo mu dráhy napaří přes 4...
19.9.2020
Santiago Calatrava (nar. 28. července 1951), nejznámější španělský architekt současné doby, inženýr a umělec patří...
19.9.2020
Tak tu máme druhou vlnu. Dalo se to čekat. Všichni, co vědí něco o virech...
Khamoro 2018
19.9.2020
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
19.9.2020
Film Velký flám je jedním z nejúspěšnějších filmů francouzské historie. V kinech ho vidělo 17...
Reklama