• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zpěvák Rudolf Cortés by oslavil 102. narozeniny. Před smrtí už ani nepoznával své vlastní písničky

  16.3.2023
  Jaroslav Svoboda

  Zpěvák s krásným, sytým a sametově hebkým hlasem se stal jedním z nejpopulárnějších interpretů pop music v 50. letech minulého století. Účinkoval v dnešním Divadle ABC a zahrál si i v několika filmech. Po své smrti byl zbaběle obviněn z kolaborace s nacisty, stačilo k tomu jméno po jeho matce ze Sao Paula.

  Dnes, když se řekne jméno Rudolfa Cortése, „ozve se smích jen na některých místech,“ jak praví klasik, ovšem svého času byl tento elegán jednou z nejpopulárnějších osobností československého showbyznysu. Narodil se 16. března 1921 v Plzni. Jeho otcem byl Rudolf Kraisinger, povoláním bednář, a matka Mercedes Cortésová, pocházející z Brazílie, po níž Rudolf v roce 1955 přijal své příjmení.

  Cortésovi rodiče se seznámili během pracovního pobytu otce Rudolfa v Uruguayi, kde pracoval jako bednář při stavbě pivovaru v Montevideu.

  Rudolf Cortés se v letech 1935 až 42 vyučil a pak pracoval jako samostatný kožešník v závodě s kožešinami v Praze. Od roku 1940 zpíval v pěveckém spolku Smetana a později vystupoval i v Komorní zpěvohře. Byl také zpěvákem v jazzovém Orchestru Emila Ludvíka.

  Po skončení druhé světové války se stal na dlouhá léta kmenovým zpěvákem orchestru Karla Vlacha.

  Rudolf Cortés měl s manželkou Dagmar dvě děti, dceru Dagmar a syna Rudolfa. V roce 1965 se ale s manželkou rozvedl, aby se o něco později znovu oženil. Jeho druhá manželka se jmenovala Alena a měl s ní syna Davida. Mimo zpěv byl Rudolf vášnivým rybářem a rybářské náčiní prý vozíval v autě pokaždé když někam jel, co kdyby náhodou.

  Tento výtečný zpěvák zemřel 12. prosince 1986 v domově důchodců v Krásné Lípě u Rumburku na následky Alzheimerovy choroby, jejímiž prvními příznaky začal trpět už v roce 1968. Dokonce když mu v jeho šedesáti letech přehrávali jeho vlastní desky, nemohl poznat, který zpěvák to zpívá. Tak odešla legenda, legenda, která svým zpěvem ovlivnila i takové hvězdy, jako Karel Gott či Waldemar Matuška.

  Zdroj: Wikipedia


  Témata:

  Nepřehlédněte