Zrodila se nová koalice, Pražanům nadělí větší emise a hluk

18.12.2020
Jan Štoll

Změnu stanoviska města při hlasování podpořili koaliční zastupitelé TOP 09 a opozičních ODS a ANO, proti byli koaliční Piráti, Praha Sobě a STAN.

Stavbu paralelní ranveje namísto nynější příčné má podle letiště od roku 2027 umožnit posílení provozu ve špičkách, naopak mají být zrušeny noční lety.

„Zcela zpochybnili vlastní klimatický závazek snížit emise skleníkových plynů o 45 % do roku 2030 a prosadili drahý a zastaralý projekt, který vedle emisí drasticky zvýší i míru hluku a znečištění ovzduší,“ upozornila na důsledek rozhodnutí Arnika.

Podle Arniky škodlivý záměr přiblíží letiště o 1,6 km k hustě obydleným částem a centru Prahy a negativně ovlivní život dalších 20 tisíc obyvatel.

Zastupitelé také schválili změnu územního plánu nutnou pro stavbu, kterou radní nedoporučili.

“Musíme připomenout, že zásady územního rozvoje zastupitelé Prahy sami zadávají a politiku územního rozvoje Praha jako významný účastník připomínkuje. Žádná územní dokumentace není neměnná a v moci zastupitelů je ovlivnit, zda se letiště rozšíří,” reagovala Martina Valášková z Arniky.

Negativně se na jednání k plánu vyjádřili zástupci veřejnosti, starostové Nebušic a Suchdola, zástupci České zemědělské univerzity (ČZU) a Akademie věd, senátor Marek Hilšer reprezentující sdružení pražských senátorů, organizátoři petice proti stavbě se zhruba 1200 podpisy či ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.Nepřehlédněte