24℃
Dnes je 21. duben , svátek má Alexandra

Dobrovolníci letos sesbírali u Sázavy méně odpadků než dříve

Méně odpadků než dříve našli dobrovolníci při letošním 13. ročníku akce Čistá řeka Sázava, který se konal od pátku do dneška. Na devadesátikilometrovém úseku řeky mezi Kácovem a Pikovicemi sesbíralo téměř 800 dobrovolníků během tří dnů podle předběžných součtů 16 tun odpadků, což bylo o tři tuny méně než loni. ČTK to sdělila Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

Reklama

„Řeku Sázavu uklízíme už 13 let a ukazuje se, že naše práce není zbytečná, že má smysl. Pomalu, ale jistě se naplňuje naše vize, že jednou možná nebudeme mít co uklízet,“ uvedla manažerka projektu Denisa Cibulková. Podle starostky Kácova Soni Křenové bylo navzdory maximálnímu počtu účastníků odpadků opravdu minimálně. „Nasbírali jsme jich málo, a to jsme hledali i v místech, kde o ně nikdy nebyla nouze,“ podotkla.

Kamenice u Prahy chystá přestavbu čistírny odpadních vod

Mezi dobrovolníky ani letos nechyběla zpěvačka Aneta Langerová, která je patronkou projektu. Těší ji, že se daří měnit myšlení lidí ve prospěch přírody. „Samozřejmě se vše nedaří hned, je to dlouhodobý proces, ale člověk by měl jít příkladem. Nejdůležitější ze všeho je šíření myšlenky, že odpadky do přírody zkrátka nepatří, a lidé si to začínají uvědomovat,“ uvedla.

Čistá řeka Sázava je nekomerční aktivitou financovanou z dotací od obcí, z příspěvku sponzorů a dalších dárců. V prvních ročnících se řeka uklízela mezi městem Sázava a Pikovicemi, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Akci spolu s Posázavím organizují spolek Lípa pro venkov a společnost Královská stezka. Čtrnáctý ročník se bude konat od 12. do 14. dubna 2019.

FOTO: Úklid na Sázavě

Úklid na Sázavě - Úklid SázavyÚklid na Sázavě - Úklid SázavyÚklid na Sázavě - Úklid SázavyÚklid na Sázavě - Úklid Sázavy

Jedním z výstupů projektu Čistá řeka Sázava byly  také pracovní listy pro předškoláky a děti prvního stupně základní školy. Prostřednictvím malovaných příběhů, kterými je budou provádět vydra, mlok, ledňáček a volavka, se seznámí se zákonitostmi přírody i koloběhem života. „Vyprávějící“ obrázky by měly nejen vzbudit zájem dětí o okolí a odpovědět jim na jejich „proč“, ale také podpořit jejich fantazii.

Projekt Čistá řeka Sázava je nekomerční aktivitou financovanou z dotací od obcí, z příspěvku sponzorů a dalších dárců. V prvních ročních se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Spolu se společností Posázaví o.p.s. akci organizují MAS Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s a Havlíčkův kraj o.p.s. S úklidem více než 200 kilometrů řeky Sázavy a jejích přítoků loni pomáhalo na 2 800 dobrovolníků, kteří sesbírali téměř 39 tun odpadků.

(čtk, az)

Včera, 10:40
Přímo v samém centru Říčan vznikne ještě letos floristický park s přírodním charakterem. Relaxační a...
19.4.2018
V sobotu 21. dubna se uskuteční v Kosově Hoře Majáles vítězství, jenž připomene, že v...
17.4.2018
Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech s dřevěnými kabinkami a starosvětským půvabem vytváří obdobný pocit...
16.4.2018
Třináctý ročník 20 kilometrů dlouhého pochodu startuje již v sobotu 21. dubna v 9.30 hodin...
11.4.2018
Pavel Zdanovec je jednoznačně naším nejúspěšnějším trenérem v posledních letech. Přinášíme s ním krátký rozhovor...
10.4.2018
Ota Hofman byl nejen scenáristou, ale také dramaturgem i spisovatelem. Jeho Návštěvníci, Pan Tau, Chobotnice...
9.4.2018
Národní muzeum a Slovenské národné múzeum připravily v rámci Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy pořádané při...
9.4.2018
Kamenice u Prahy chystá přestavbu čistírny odpadních vod, která by zvýšila její kapacitu. Předpokládané náklady...
9.4.2018
S teplým počasím nachází opět využití Lesní posilovna na Tehovské cestě. Díky ní si dospělí...
6.4.2018
Vestec a Jesenice odmítají Vesteckou spojku. Neuvádějí ji proto ani ve svém územním plánu. Bojí...
Reklama