10℃
Dnes je 26. září , svátek má Andrea

Lidická hrušeň jako jediná přežila vyhlazení Lidic fašisty. Které stromy v Suchdole připomínají významné osobnosti?

Další fotky

Nádherné skoro letní počasí láká k procházkám. Nechte se dnes vylákat do míst, která vypadají jako kdyby byla kus za Prahou, ale ve skutečnosti jsou pořád ještě v Praze, konkrétně v Praze 6 – Suchdol.

Reklama

Výchozím bodem pěšího putování se může nejlépe stát autobusová zastávka výhledy, autem však můžete dojet a pohodlně zaparkovat až téměř u cíle – kaple (či kostelíku) sv. Václava na Suchdole. Historie této malebné stavby začíná roku 1755 (někdy uváděno 1765) přestavbou zděné zvonice stojící na morovém hřbitově z roku 1680. Po většinu času kapli spravoval benediktýnský emauzský klášter a místo posledního odpočinku zde kromě několika řeholníků našel roli 1819 i jeden z jeho opatů Leopold Žalda.

V Suchdole možná bude nový hřbitov

Řeholníci přestali o kostelík pečovat teprve v roce 1942, kdy je z Emauz vyhnalo gestapo. Stavba byla opakovaně opravována (v letech 1890, 1907, 1954, 2000 a 2005), opět by však potřebovala trochu péče. Duchovní službu v kapli dnes jednou týdně zajišťuje dejvická farnost u kostela sv. Matěje, po hřbitově však není u kostela již ani památky.

Airsoft, zorbovací koule nebo trenažér plachetnice. Neděle plná zábavy bude v Suchdole

Za to se zde najde jiný unikát. Suchdolská radnice začala na prostranství před kostelíkem roku 2013 vysazovat pamětní ovocné stromy různých odrůd připomínající některé významné osobností. Celkem jich tu zatím najdete pět, mezi nimi i třešeň odrůdy Rychlice německá zasazenou na památku profesora Václava Žilky, tatínka známé herečky Veroniky Žilkové žijící na Suchdole. Šestý pamětní strom je výjimečný tím, že se jedná o „dceru“ slavné lidické hrušně, jediného stromu, který přežil vyhlazení Lidic fašisty v roce 1942.

Od kostelíka se potom můžete vydat dál do zdejšího kouzelného kraje, např. do údolí Únětického potoka nebo na Kozí hřbety. Skvělým průvodcem vám přitom budou vzorně vypracované informační tabule v těsné blízkosti kostelíku.

FOTO: Za lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky

Za lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focus
Další fotky
Za lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focusZa lidickou hrušní i rychlicí německou Václava Žilky - All-focus

Foto: Jitka Lenková

Před 15 minutami
Z díla Jaroslava Kvapila se nám nejspíš vybaví libreto Dvořákovy Rusalky (Národní divadlo, 1901). Přestože...
Před 2 hodinami
Plochu o rozloze 45 hektarů nechalo hlavní město upravit na rekreační zónu s dětským hřištěm...
Před 3 hodinami
Rozpočet Středočeského kraje by příští rok měl přesáhnout 25 miliard korun, znamená to růst o...
Před 3 hodinami
Středočeské hejtmanství chystá příští rok další dotace na nové kotle. Rozdělit by mělo podle předpokladů...
Včera, 19:06
Komerční článek
Poslední zářijový víkend bude na Karlštejně ve znamení burčáku a vína. Ve dnech 29. a...
Včera, 17:00
Radnice Prahy 7 zahájila společně s Technickou správou komunikací (TSK) stavbu parkoviště v Jankovcově ulici...
Včera, 16:00
Po desetiletí vyzývají výživoví odborníci, abychom omezili konzumaci červeného masa a jiných tučných potravin. U...
Včera, 11:30
Označit film jako nejlepší je vždy záležitostí subjektivního posuzování a častý je rozdíl divák versus...
Včera, 10:00
Zamíchat, otevřít a vypít. Světem se šíří mnoho druhů náhrad běžné stravy, anglicky se jim...
Včera, 08:00
Je tomu 105 let co na svět přišla jedna z nejpopulárnějších českých prvorepublikových hereček Věra...
Reklama