-1℃
Dnes je 17. prosinec , svátek má Daniel

Karlínská budova Invalidovny zeje prázdnotou. Čeká ji velkolepá budoucnost?

Další fotky

V pondělí 12. března se konečně rozhodlo o budoucnosti karlínské Invalidovny. Po sedmnácti měsících vyjednávání získají Invalidovnu památkáři, kteří se co nejlépe postarají o její rekonstrukci a velkou budoucnost. Co se s prázdnou budovou stane?

Reklama

Invalidovna stojí v pražském Karlíně v Praze 8. Jde o rozsáhlý barokní objekt, který je hned vedle parku na adrese U Invalidovny 136. Její základní kámen byl položen už v roce 1732, v té době však byla budova už rok rozestavěna. Projekt původně počítal s ubytováním čtyř tisícovek invalidů s rodinami. Měli být vydržování invalidé, kteří žili ve válečných službách v Hořicích. Současně s Invalidovnou vznikl i vojenský hřbitov.

Historie a budoucnost pražské Invalidovny. Víte, který film tu natáčel Miloš Forman?

Po první světové v ní žil deset let jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek. Po další desetiletí v Invalidovně sídlily vojenské archivy, které se odtud odstěhovaly v roce 2014. Od té doby byla budova bez stálého využití.

U Invalidovny vznikne nový park pro pejskaře

Má Invalidovna naději znovu ožít?

„Základem je, aby budova brzy ožila a stala se místem setkávání místních i přespolních. Jsme připraveni spolupracovat s Národním památkovým ústavem při přípravě budoucnosti Invalidovny. Těším se na setkání s paní ředitelkou Národního památkového ústavu Goryczkovou, se kterou budeme mluvit o zpřístupnění Invalidovny už během této letní sezóny. Podporuji vizi, že se v Invalidovně potká několik forem využití,“ říká místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus.

FOTO: Invalidovna

Invalidovna - InvalidovnaInvalidovna - InvalidovnaInvalidovna - InvalidovnaInvalidovna - AmadeusInvalidovna - Pomník Petra Strozziho
Další fotky
Invalidovna - Ministr národní obrany František Udržal se spojeneckými generály a důstojníkyInvalidovna - Zbytky karlínského hřbitova před 1. světovou válkouInvalidovna - Hřbitovní kaple, stav 2003Invalidovna - Invalidovna hřbitovní kapleInvalidovna - Invalidovna hřbitovní kapleInvalidovna - 1 Vilgus_Petr_viki

Ten bude prosazovat využití Invalidovny jako místa pro výstavy nebo jako galerii, či pro vzdělávací účely. Mohlo by zde být třeba muzeum rakousko-uherské minulosti, vojenské muzeum, galerie se vztahem k období rakousko-uherské monarchie, či galerie s odkazem na mistra české fotografie Josefa Sudka, který se v Invalidovně po zranění v první světové válce rekvalifikoval na fotografa. Další možností je třeba to, aby zde vzniklo vysokoškolské pracoviště zaměřené na architekturu, restaurátorství nebo sochařskou a malířskou tvorbu.

Sídliště Invalidovna patří mezi urbanistické legendy. V čem vězí jeho kouzlo?

„Je třeba myslet na to, aby tato památka skutečně žila. Aby lidé měli důvod ji často navštěvovat. Invalidovna by se měla otevřít karlínským a pražským obyvatelům. Měla by nabídnout prostor pro umělce všech oborů, pro školy i kroužky domu dětí a mládeže, pro drobný obchod a služby,“ popisuje plány městské části Vilgus.

 

Včera, 13:33
Do dlouhé řady letošních významných „osmašedesátek“ patří též 50. výročí vysazení lípy svobody v parku u...
Včera, 11:27
Praha by se měla zaměřit na vytvoření takové kombinace sociálních služeb, která by omezila nutnost...
15.12.2018
Karlovo náměstí i Vítězné náměstí se dočkají proměny. Revitalizaci schválila na své poslední schůzi rada...
14.12.2018
Planetárium Praha, Štefánikova hvězdárna a Hvězdárna Ďáblice se nově staly součástí jediné značky jménem Planetum....
14.12.2018
Předvánoční kulturní program na tradičním místě v Šabachově parku včera začal. Pro ty, kteří si...
14.12.2018
Hlavní město po úpravě prostoru mezi Národním muzeem a bývalým Federálním shromáždění dokončilo i přeměnu...
14.12.2018
Ve čtvrtek od 14:40 hodin zasahovalo 13 profesionálních a 17 dobrovolných jednotek v Horních Počernicích,...
14.12.2018
Praha 8 chce jednat s firmou Metrostav o dostavbě Centra Palmovka. Společnost v listopadu kvůli...
14.12.2018
Zvířecí útulky v Troji a v Dolních Měcholupech, které provozuje pražská městská policie, za prvních...
14.12.2018
Praha vypíše tendr na stavbu nové lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou. Cena bude záviset...
Reklama