1℃
Dnes je 21. březen , svátek má Radek

Karlínská budova Invalidovny zeje prázdnotou. Čeká ji velkolepá budoucnost?

Další fotky

V pondělí 12. března se konečně rozhodlo o budoucnosti karlínské Invalidovny. Po sedmnácti měsících vyjednávání získají Invalidovnu památkáři, kteří se co nejlépe postarají o její rekonstrukci a velkou budoucnost. Co se s prázdnou budovou stane?

Reklama

Invalidovna stojí v pražském Karlíně v Praze 8. Jde o rozsáhlý barokní objekt, který je hned vedle parku na adrese U Invalidovny 136. Její základní kámen byl položen už v roce 1732, v té době však byla budova už rok rozestavěna. Projekt původně počítal s ubytováním čtyř tisícovek invalidů s rodinami. Měli být vydržování invalidé, kteří žili ve válečných službách v Hořicích. Současně s Invalidovnou vznikl i vojenský hřbitov.

Historie a budoucnost pražské Invalidovny. Víte, který film tu natáčel Miloš Forman?

Po první světové v ní žil deset let jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek. Po další desetiletí v Invalidovně sídlily vojenské archivy, které se odtud odstěhovaly v roce 2014. Od té doby byla budova bez stálého využití.

U Invalidovny vznikne nový park pro pejskaře

Má Invalidovna naději znovu ožít?

„Základem je, aby budova brzy ožila a stala se místem setkávání místních i přespolních. Jsme připraveni spolupracovat s Národním památkovým ústavem při přípravě budoucnosti Invalidovny. Těším se na setkání s paní ředitelkou Národního památkového ústavu Goryczkovou, se kterou budeme mluvit o zpřístupnění Invalidovny už během této letní sezóny. Podporuji vizi, že se v Invalidovně potká několik forem využití,“ říká místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus.

FOTO: Invalidovna

Invalidovna - InvalidovnaInvalidovna - InvalidovnaInvalidovna - InvalidovnaInvalidovna - AmadeusInvalidovna - Pomník Petra Strozziho
Další fotky
Invalidovna - Ministr národní obrany František Udržal se spojeneckými generály a důstojníkyInvalidovna - Zbytky karlínského hřbitova před 1. světovou válkouInvalidovna - Hřbitovní kaple, stav 2003Invalidovna - Invalidovna hřbitovní kapleInvalidovna - Invalidovna hřbitovní kapleInvalidovna - 1 Vilgus_Petr_viki

Ten bude prosazovat využití Invalidovny jako místa pro výstavy nebo jako galerii, či pro vzdělávací účely. Mohlo by zde být třeba muzeum rakousko-uherské minulosti, vojenské muzeum, galerie se vztahem k období rakousko-uherské monarchie, či galerie s odkazem na mistra české fotografie Josefa Sudka, který se v Invalidovně po zranění v první světové válce rekvalifikoval na fotografa. Další možností je třeba to, aby zde vzniklo vysokoškolské pracoviště zaměřené na architekturu, restaurátorství nebo sochařskou a malířskou tvorbu.

Sídliště Invalidovna patří mezi urbanistické legendy. V čem vězí jeho kouzlo?

„Je třeba myslet na to, aby tato památka skutečně žila. Aby lidé měli důvod ji často navštěvovat. Invalidovna by se měla otevřít karlínským a pražským obyvatelům. Měla by nabídnout prostor pro umělce všech oborů, pro školy i kroužky domu dětí a mládeže, pro drobný obchod a služby,“ popisuje plány městské části Vilgus.

 

Před 2 hodinami
Zastupitelstvo Prahy 5 na konci loňského roku odsouhlasilo, že se zásadně promění výstavní koncepce Galerie...
Před 3 hodinami
Vydavatelství Foibos Books vydalo knihu „Slavné vily – Bubeneč“. Ta navazuje na úspěšné publikace o...
Včera, 17:00
Nevyužité zanedbané domy odjakživa přitahují zvědavce, využití pro ně často najdou kulturní spolky ke společnému...
Včera, 16:15
Byla to akce přelomová: „přes všechny výhrady... poskytl festival docela přehledný obrázek o tom, kam...
Včera, 14:50
Největší letecká společnost na světě American Airlines zahájí v pátek 4. května pravidelné letecké spojení...
Včera, 14:20
Opravy Vinohradské třídy se odsunou. Místo jara se s rekonstrukcí začne na podzim. Požádal o to...
Včera, 13:40
Vášniví čtenáři si konečně přijdou na své. V Karlíně ve vestibulu metra Florenc a v ulici...
Včera, 13:06
„Nechtěl jsem evokovati pohádkovitost, selanku, rajské féerie a romantický optimismus slunečné chvíle dávnověku. Zůstal jsem...
Včera, 11:54
Osudy Habsburků do všech detailů přednáší historička Jaroslava Nováková v pražské Zbraslavi. Tentokrát půjde o...
Včera, 08:30
První jarní den, 21. března, se 17 českých restaurací a šéfkuchařů zapojí do projektu Good...
Reklama