27℃
Dnes je 20. září , svátek má Oleg

Karlínská budova Invalidovny zeje prázdnotou. Čeká ji velkolepá budoucnost?

Další fotky

V pondělí 12. března se konečně rozhodlo o budoucnosti karlínské Invalidovny. Po sedmnácti měsících vyjednávání získají Invalidovnu památkáři, kteří se co nejlépe postarají o její rekonstrukci a velkou budoucnost. Co se s prázdnou budovou stane?

Reklama

Invalidovna stojí v pražském Karlíně v Praze 8. Jde o rozsáhlý barokní objekt, který je hned vedle parku na adrese U Invalidovny 136. Její základní kámen byl položen už v roce 1732, v té době však byla budova už rok rozestavěna. Projekt původně počítal s ubytováním čtyř tisícovek invalidů s rodinami. Měli být vydržování invalidé, kteří žili ve válečných službách v Hořicích. Současně s Invalidovnou vznikl i vojenský hřbitov.

Historie a budoucnost pražské Invalidovny. Víte, který film tu natáčel Miloš Forman?

Po první světové v ní žil deset let jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek. Po další desetiletí v Invalidovně sídlily vojenské archivy, které se odtud odstěhovaly v roce 2014. Od té doby byla budova bez stálého využití.

U Invalidovny vznikne nový park pro pejskaře

Má Invalidovna naději znovu ožít?

„Základem je, aby budova brzy ožila a stala se místem setkávání místních i přespolních. Jsme připraveni spolupracovat s Národním památkovým ústavem při přípravě budoucnosti Invalidovny. Těším se na setkání s paní ředitelkou Národního památkového ústavu Goryczkovou, se kterou budeme mluvit o zpřístupnění Invalidovny už během této letní sezóny. Podporuji vizi, že se v Invalidovně potká několik forem využití,“ říká místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus.

FOTO: Invalidovna

Invalidovna - InvalidovnaInvalidovna - InvalidovnaInvalidovna - InvalidovnaInvalidovna - AmadeusInvalidovna - Pomník Petra Strozziho
Další fotky
Invalidovna - Ministr národní obrany František Udržal se spojeneckými generály a důstojníkyInvalidovna - Zbytky karlínského hřbitova před 1. světovou válkouInvalidovna - Hřbitovní kaple, stav 2003Invalidovna - Invalidovna hřbitovní kapleInvalidovna - Invalidovna hřbitovní kapleInvalidovna - 1 Vilgus_Petr_viki

Ten bude prosazovat využití Invalidovny jako místa pro výstavy nebo jako galerii, či pro vzdělávací účely. Mohlo by zde být třeba muzeum rakousko-uherské minulosti, vojenské muzeum, galerie se vztahem k období rakousko-uherské monarchie, či galerie s odkazem na mistra české fotografie Josefa Sudka, který se v Invalidovně po zranění v první světové válce rekvalifikoval na fotografa. Další možností je třeba to, aby zde vzniklo vysokoškolské pracoviště zaměřené na architekturu, restaurátorství nebo sochařskou a malířskou tvorbu.

Sídliště Invalidovna patří mezi urbanistické legendy. V čem vězí jeho kouzlo?

„Je třeba myslet na to, aby tato památka skutečně žila. Aby lidé měli důvod ji často navštěvovat. Invalidovna by se měla otevřít karlínským a pražským obyvatelům. Měla by nabídnout prostor pro umělce všech oborů, pro školy i kroužky domu dětí a mládeže, pro drobný obchod a služby,“ popisuje plány městské části Vilgus.

 

Před 2 hodinami
Hlavní město a jím stoprocentně vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončily odkup 49 procent akcií...
Dnes, 15:25
Od konce srpna můžete v Počernicích potkávat petiční hlídky s podpisovými archy Petice za změnu...
Dnes, 14:25
Slavíme sto let od vzniku Československa: jak ale vidíme sami sebe? Kam se ubírá svět...
Dnes, 11:30
Staroměstská radnice v Praze slavila 680. narozeniny, byla totiž založena v září roku 1338 (jako...
Včera, 17:30
V roce 2017 zahájil pražský magistrát revitalizaci některých částí Kunratického potoka v Kunratickém lese. V...
Včera, 17:00
Stavební povolení na vybudování Pražského okruhu mezi dálnicemi D1 a D8 by mohl stát získat...
Včera, 15:03
Na pražském Císařském ostrově začala fungovat nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Zkušební...
Včera, 14:00
Vítězkou devátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Hlavní město Praha stala Gabriela Křivánková,...
Včera, 10:58
Praha společně s organizací Ropid bude sčítat cestující v úseku metra C mezi stanicemi Ládví...
Včera, 08:27
Čisté ulice a udržovaná veřejná prostranství jsou jedním ze základních předpokladů, aby se lidem líbilo...
Reklama