17℃
Dnes je 24. červen , svátek má Jan

Karlínská budova Invalidovny zeje prázdnotou. Čeká ji velkolepá budoucnost?

Další fotky

V pondělí 12. března se konečně rozhodlo o budoucnosti karlínské Invalidovny. Po sedmnácti měsících vyjednávání získají Invalidovnu památkáři, kteří se co nejlépe postarají o její rekonstrukci a velkou budoucnost. Co se s prázdnou budovou stane?

Reklama

Invalidovna stojí v pražském Karlíně v Praze 8. Jde o rozsáhlý barokní objekt, který je hned vedle parku na adrese U Invalidovny 136. Její základní kámen byl položen už v roce 1732, v té době však byla budova už rok rozestavěna. Projekt původně počítal s ubytováním čtyř tisícovek invalidů s rodinami. Měli být vydržování invalidé, kteří žili ve válečných službách v Hořicích. Současně s Invalidovnou vznikl i vojenský hřbitov.

Historie a budoucnost pražské Invalidovny. Víte, který film tu natáčel Miloš Forman?

Po první světové v ní žil deset let jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek. Po další desetiletí v Invalidovně sídlily vojenské archivy, které se odtud odstěhovaly v roce 2014. Od té doby byla budova bez stálého využití.

U Invalidovny vznikne nový park pro pejskaře

Má Invalidovna naději znovu ožít?

„Základem je, aby budova brzy ožila a stala se místem setkávání místních i přespolních. Jsme připraveni spolupracovat s Národním památkovým ústavem při přípravě budoucnosti Invalidovny. Těším se na setkání s paní ředitelkou Národního památkového ústavu Goryczkovou, se kterou budeme mluvit o zpřístupnění Invalidovny už během této letní sezóny. Podporuji vizi, že se v Invalidovně potká několik forem využití,“ říká místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus.

FOTO: Invalidovna

Invalidovna - InvalidovnaInvalidovna - InvalidovnaInvalidovna - InvalidovnaInvalidovna - AmadeusInvalidovna - Pomník Petra Strozziho
Další fotky
Invalidovna - Ministr národní obrany František Udržal se spojeneckými generály a důstojníkyInvalidovna - Zbytky karlínského hřbitova před 1. světovou válkouInvalidovna - Hřbitovní kaple, stav 2003Invalidovna - Invalidovna hřbitovní kapleInvalidovna - Invalidovna hřbitovní kapleInvalidovna - 1 Vilgus_Petr_viki

Ten bude prosazovat využití Invalidovny jako místa pro výstavy nebo jako galerii, či pro vzdělávací účely. Mohlo by zde být třeba muzeum rakousko-uherské minulosti, vojenské muzeum, galerie se vztahem k období rakousko-uherské monarchie, či galerie s odkazem na mistra české fotografie Josefa Sudka, který se v Invalidovně po zranění v první světové válce rekvalifikoval na fotografa. Další možností je třeba to, aby zde vzniklo vysokoškolské pracoviště zaměřené na architekturu, restaurátorství nebo sochařskou a malířskou tvorbu.

Sídliště Invalidovna patří mezi urbanistické legendy. V čem vězí jeho kouzlo?

„Je třeba myslet na to, aby tato památka skutečně žila. Aby lidé měli důvod ji často navštěvovat. Invalidovna by se měla otevřít karlínským a pražským obyvatelům. Měla by nabídnout prostor pro umělce všech oborů, pro školy i kroužky domu dětí a mládeže, pro drobný obchod a služby,“ popisuje plány městské části Vilgus.

 

Před 1 hodinou
Podnětem ke zřízení hvězdárny v Praze se stala tragická smrt Milana Rastislava Štefánika. Česká astronomická...
Před 3 hodinami
Pražský magistrát bude i nadále proajímat společnosti Akroterion domy u Staroměstského náměstí, kde má vzniknout...
Včera, 17:49
Dnes 23.6. 2018 došlo v Čelákovicích k úmrtí malého dítěte. Na místo ihned dorazil krajský...
22.6.2018
Luboš Andršt, náš přední bluesový, jazzový, jazzrockový a artrockový kytarista, skladatel a pedagog, bude mít...
22.6.2018
V západní části Hradčan, ve strategicky významném místě, byl roku 1140 založen klášter řádu premonstrátů....
22.6.2018
Novodobá historie pivovarnictví se v Berouně začala psát právě před 20 lety, kdy zde v...
22.6.2018
Nejen na divadelní prázdniny si už balí zavazadla herci a tvůrci ve Švandově divadle: Eva...
21.6.2018
Praha poskytne celkem 43 milionů korun městským částem na realizaci investičních projektů určených na rozvoj...
20.6.2018
Tramvajová trať ve Vinohradské projde rekonstrukcí. Dopravní podnik ve středu oznámil, že první etapa prací...
20.6.2018
Když v rámci bourání pražského opevnění roku 1875 padla Koňská brána, v ose náměstí byly...
Reklama