5 kroků, jak se zbavit neodbytného ex. Tohle udělejte, když nic nezabírá

Martin měl s Helenou pěkný vztah. Jemu bylo 42 a Heleně 35 let. Jenomže zatímco Helena už toužila po svatbě a dětech, Martin se nechtěl ještě tak rychle vázat. Helena mu jasně řekla, že s ním spát nebude, pokud spolu nebudou mít vážný vztah, svatbu, děti. Když se pak Martin rozhodl, že se s ní pro dobro obou rozejde, Helča se nechtěla tak snadno vzdát.

Slibovala si totiž, že když mezi sebou mají s Martinem krásný intimní vztah, chodí spolu na večeře a do kina, vznikne z toho partnerský vztah, který časem přeroste v něco víc – ideálně ve společnou budoucnost v podobě svatby a dětí. Když si o tom ale promluvila s partnerem, dozvěděla se od Martina, že on má očekávání jiné. Přestože už není nejmladší, necítí se na to, aby se s Helenou uvázal.

V takovém případě by rozumná žena buď počkala a seznamovala se s tímto mužem dál, tedy v případě, že by šlo ještě o krátkodobý vztah. Anebo by jí mohla dojít trpělivost a mohla by se na tento vztah vykašlat a uvědomit si, že mnohem jednodušší je najít muže, který to má podobně jako ona. Totiž touží po rodině a dětech, což jsou ohromné společné závazky. Jenomže Helena se s tím nechtěla smířit. Což jí přece nemůžeme ani mít za zlé.

Každý může být někdy zoufalý

Je totiž naprosto logické, že když se do někoho zamilujete, plánujete s ním budoucnost a potom se od něho dozvíte, že se ještě necítí na něco podobného připravený, nechcete všechen ten čas investovaný do této osoby jen tak zahodit. A tak si Helča dělala plané naděje. Doufala, že když se s tímto mužem trochu víc sblíží, změní na to svůj názor. Ale to se nestalo.

Jenomže i Martin poznal, že je načase tento vztah, který nikam nevede, prostě ukončit. A tak začal pomalu Helenu ignorovat, aby jí tak dal prostor porozhlédnout se jinde. Jenomže Helča mu neustále psala, začala ho někam zvát, anebo mu zavolala. Zkrátka se nechtěla nechat dát odbýt…

Nejtrapnější rozchodové fráze, které je lepší raději neříkat

1. Řekněte stručně a jasně, že je konec

Možná už jste se do podobné situace dostali také. Když vám nechce dát váš ex partner pokoj, přestože vztah mezi vámi dávno skončil, může být dost obtížné mu to vysvětlit. Naprosto zásadní je říct to bývalému partnerovi tak, aby to pochopil. To může být pro každého trochu jiné. Někdy pomůže si jen v klidu sednout a všechno vysvětlit – stručně, jasně, neústupně.

Fráze: Vztah mezi námi nefunguje. Už si nerozumíme. Už tě nemiluju. Chci se rozejít. Našel jsem si jinou/jiného. Už o tebe nemám zájem.

Manželky vysokých mužů jsou šťastnější, tvrdí experti. Čím je to způsobeno?

2. Připravte se na odchod tohoto člověka z vašeho života

Musíte vyřešit vlastní city. Opravdu už k bývalému/bývalé nic necítíte? Je nutné si to ujasnit a uvědomit si, co vyplývá z přerušení kontaktu. Určitě je to těžké, jestli třeba máte druhého rádi, ale necítíte k němu to, co on/ona k vám. Musíte si uvědomit, že takový člověk bude potřebovat hodně času na to, aby na vás coby na partnera zapomněl. A možná už nebudete kamarádi nikdy. Je to ale nutné pro váš posun.

Uvědomte si, že všechno, co z vašeho kontaktu plynulo, je nyní minulostí. Možná jste měli v tom druhém skvělého milence, ale váš vztah nikam nevedl – tak jako v případě Martina a Heleny. Anebo vám imponovalo, že je tu ten druhý vždycky pro vás. Vyřiďte jakékoli závazky s bývalým partnerem a nevytvářejte nové.

Vtipné a absurdní důvody rozchodu. Kvůli jakým banalitám se lidé rozcházejí?

3. Odnaučte se druhého kontaktovat

Souvisí to s předchozím bodem. Musíte se naučit, že ho nesmíte kontaktovat jako dřív. To dělají partneři, ale ne kamarádi. A už vůbec ne lidi po rozchodu. Musíte být tvrdí a za všech okolností trvat na svém. I když to bude trvat třeba týden, dva týdny, měsíc. A v tomto čase rozhodně nesmíte vyměknout a pustit tohoto člověka zpátky do svého života. Po nějaké době ten druhý pochopí.

Chování: Jste zvyklí každý druhý den napsat druhému zprávu, jak se má. Popsat si a zeptat se, co celý den dělal. To teď už nesmíte. Namísto toho raději napište kamarádovi/kamarádce, nebo se věnujte svým koníčkům.

Pomoc, on se mnou nemluví! To je častý problém ve vztahu. Co se děje – a děje se vůbec něco?

4. Dejte tomuto člověku nízkou prioritu

Určitě to znáte taky. Když máte za nějakou zakázku slušné peníze, moc se vám pak nechce do takové zakázky, za kterou máte pár korun. Tak musíte vyhodnotit, že nejlepší pro vás bude pracovat na té lépe placené zakázce. A podobné je to se vztahy. Když už vám vztah nic nedává a nikam vás neposouvá, musíte mu nastavit nízkou prioritu. O to víc, chcete-li člověka vyřadit ze svého života. Jak bylo řečeno, nejlepší je to říct druhému člověku tak, aby to pochopil, ne všichni tomu ale hned uvěří. Bývalý partner totiž tajně vždy doufá, že si to rozmyslíte. A proto je nutné vašemu rozhodnutí přizpůsobit chování.

Chování: Když vám bývalá partnerka/partner napíše zprávu do chatu, ignorujte ji, anebo přečtěte, ale neodepisujte hned. Ideální je jednou za pár hodin nebo několik dní. Jestliže vám volá, nezvedejte telefon vždy. Upozorněte, že je vám tak častý kontakt nepříjemný. Nikdy nekontaktujte druhého jako první. Pokud vás pozve na schůzku, řekněte, že nemáte čas, že nemáte zájem. Vy sami nikdy nezvěte druhého na schůzku, a to minimálně 3 měsíce od doby rozchodu – u neodbytných lidí jeden měsíc nic nevyřeší. Jestliže už druhého vidíte, buďte odtažití. Dodržujte mezeru mezi vámi na 1,5 až 2 metry. Nikdy nezvěte bývalého partnera k sobě domů ani nechoďte k němu. Nedržte jej za ruku, omezte jakýkoliv fyzický kontakt na minimum.

5. Řekněte o pomoc třetímu člověku – dalšímu partnerovi

Jistě, zatahovat do toho vašeho současného partnera nebo partnerku není chvályhodné. A neříkáme tím, že je to nutné ve všech případech. Ale někdy si prostě bývalí nedají říct a nezabere vůbec nic. V takovém případě je pak nejlepším řešením poprosit současného partnera, anebo alespoň kamaráda/kamarádku, aby vám trošku pomohli.

Pozor na stalking. Je dost častou odezvou na rozchod

Podobně to vyřešil také Martin v případě neodbytné Heleny na začátku našeho článku. Když měl u sebe Martin zrovna kamarádku, zase mu volala bývalá. Už nevěděl, co by jí řekl, tak nechal mobil zvednout kamarádku, aby jí vysvětlila, že už Martin nemá zájem o další kontakt – sám už to totiž říkat zkoušel. Poté vedla ještě jeho kamarádka asi hodinový rozhovor s Martinovou bývalou, v kterém jí jen opakovala, že Martin už nemá zájem. Zdá se to možná neuvěřitelné, ovšem někdy pochopení a prozření opravdu trvá. A někdy to prostě musí být řečeno z úst někoho jiného, když už bývalý partner nevěří nám. Mnohdy pak může tuhle roli už zastat jenom policie.

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama