5 pokojových rostlin, které pročistí vzduch ve vaší domácnosti

18.6.2019
Šárkos

Rostliny skvěle pročistí vzduch tak, že do sebe absorbují organické i anorganické chemické látky, které jsou ve znečištěném vzduchu. Jediné, co musíte udělat, je dobře se o ně starat, zalévat je a dát je někam, kde budou mít dostatek slunečního světla.

Palma zlatoplodá

Listy této palmy velmi dobře pohlcují oxid uhličitý během noci. A do místnosti pak vrací čerstvý vzduch. Nejlépe se jí daří ve vlhké zemině a když není vystavena přímému světlu. Vhodné je ji umístit dále od okna. Dodá vzduchu takovou vlhkost, která snižuje výskyt písní a bakterií.

Pozor, nedotýkejte se! Mazlení rostlinám škodí

Lopatkovec

Květina, která ze vzduchu dokonale odstraní tři nejvíc se vyskytující těkavé organické sloučeniny – formaldehyd, benzen a trichlorethylen. Redukuje ve vzduchu také toluen a xylen. Lopatkovec je pokojová květina, která není náročná na pěstování, nepotřebuje moc světla. Stačí jí umělé osvětlení a sluneční světlo přes sklo okna. Když mu začnou opadávat listy, potřebuje víc vody. Rostlina je jedovatá, proto nesmí být poblíž dětí a domácích mazlíků.

Aloe Vera

Možná znáte tuto přísadu z nejrůznějších přípravků na tělo, je to proto, že má hojivé účinky. Aloe Vera tlumí bolesti pokožky, která se spálila na slunci, čistí vzduch během noci a uvolňuje kyslík. Dokáže ze vzduchu absorbovat benzen, který se často nachází jako chemická sloučenina v barvách, či chemických prostředcích. Tato rostlina není náročná na pěstování, k životu jí stačí jen menší množství vody i slunečního světla.

Kokos, mandle, mák nebo konopí? Domácí rostlinné nemléko za pár minut

Levandule

Možná tuhle rostlinu znáte spíš pro její relaxační účinky, čaj z levandule uklidňuje nervovou soustavu a je skvělý proti stresu. Stejně tak působí její nádherná vůně, která se rozvine po vašem příbytku. Nicméně i jako pokojová rostlina má velký význam a pomůže vyčistit vzduch v domácnosti.

Břečťan popínavý

Možná znáte tuhle rostlinu ze zahrad, kde pokrývá třeba celé domy. V některých zemích je považovaný za plevel, ovšem nejvíc si ho oblíbí majitelé domácích mazlíků. Břečťan totiž pohlcuje pachy z výkalů, které by se mohly nacházet ve vzduchu domácnosti. Rostlina má na několik odnoží, ovšem je třeba dát pozor, aby ji váš mazlík nesnědl, je totiž jedovatá. Břečťanu se daří v tmavší, ale i jasné místnosti. Nedoporučuje se ho jen vystavovat přímému slunečnímu svitu. Jde o velmi odolnou rostlinu.

FOTO: Pokojové rostliny

Pokojové rostliny - rostlina aloe veraPokojové rostliny - rostlina aloe veraPokojové rostliny - břečťan rostlinaPokojové rostliny - břečťan rostlinaPokojové rostliny - levandule
Další fotky
Pokojové rostliny - levandule

 Nepřehlédněte