Pozor, nedotýkejte se! Mazlení rostlinám škodí

Rostliny se stali běžnou součástí našich domovů. Víme, jak je pěstovat i co potřebují. Jedna věc nám ale uniká! Neměli bychom se jich dotýkat.

Každá rostlina vyžaduje speciální péči. Některé jsou náročnější a jiné rostou ani nevíme jak. O tom, jak s rostlinami zacházet existuje spousta literatury, ovšem málokterá uvádí tento fakt. Tedy, že rostlinám vadí náš dotyk.

Přitom první zmínky o tom, že není dobré se listů rostlin dotýkat pocházejí už z 60. let minulého století. Vědec Frank Salisbury studoval, jak rychle jednotlivé druhy rostou. Na konci experimentu si všiml zajímavé skutečnosti. Jedna polovina zcela totožných rostlin, rostla rychleji než druhá. Všiml si, že měřená skupina, tedy ta, které se dotýkal, rostla nejen pomaleji ale také došla rychleji uvadnutí. Rostliny pravidelně vystavované dotykům tedy nejenže rostly pomaleji ale zároveň rychleji umírali.

Nejškodlivější návyková látka pro rodiny? Budete se divit, není nelegální

O pokus zaměřený konkrétně na toto téma se pokusil až o 10 let později fyziolog jménem Mark Jaffe. Z desítky druhů rostlin, které testoval, šest z nich zpomalilo růst poté, co se jich denně dotýkal. Po následných několika dní nedotýkání, však rostliny opět začali zdravě růst, tak jak mají ve zvyku.

O něco později bylo popsáno, že tento zpomalený růst je způsoben genetickou změnou. Dotyk totiž u rostlin vedl k tomu, že byla aktivována určitá část jejich genů. Doktor Janet Braam, tyto geny pojmenoval jako geny „dotyku“ (Touches genes – TCH).

Vědci se poté podívali na konkrétní jev, který v rostlině vzniká. Použili rostlinu známou, tím, že jako obraný mechanismus napumpuje své listy toxickým olejem, aby se tak ochránila před nepřátelským hmyzem. Vědci pak jemným štětečkem nanášeli extrakt podobný hmyzu každých 12 hodin na její listy. Současně měřili biologické reakce rostliny po každém takovém „napadení“.

Ideální denní dávka kávy. Vejdete se do tolerance?

Zjistili, že během 30 minut od infikování listů rostliny, se změnilo 10 procent rostlinného genomu. A to v místech, kde byl roztok nakapán. Rozšířili se zde genomy, o kterých je známo že potlačují také dotykovou reakci. Nejen to. také došlo k změně imunitního systému rostliny a hladiny hormonů. Tyto změny zahrnují obrovské množství energie, která poté nezbývá na její růst. Rostou tak prý až o 30 procent méně.

Bláznivé sestry nebo partneři. Duševní nemoci se mohou šířit stejně jako viry

Proč se tak děje?

Menší záhadou ovšem je proč by se tak dělo? Je jasné, že rostliny se brání proti hmyzu vypouštěním obraných látek. Ale proč i proti dotyku. Jistou logiku tu nalézt můžeme. Rostliny, často rostou blízko u sebe. Tím si vzájemně stíní sluneční světlo. Tento reflex by tedy mohl mít za cíl, omezení růstu rostlin tak, aby nebyl ohrožen přísun světla rostlinám okolo.

Ponaučení ohledně pokojových rostlin je tedy zřejmé. Dejte jim vodu, zajistěte dostatek slunečního světla a nedotýkejte se. „Mazlení“ rostlinám škodí.

Schopnost, nebo neschopnost mozku. Černá opravdu zeštíhluje

 

Včera, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Včera, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Včera, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Včera, 11:28
V noci na dnešek v Beskydech teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Na Lysé hoře...
Včera, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
17.1.2021
Dneska přinášíme několik tipů na to, kterak výborně zabavit děti a na chvíli je odtáhnout...
17.1.2021
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
17.1.2021
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
17.1.2021
Na severní Floridě ji lidé pozorují čtyřikrát do roka, ale v kanadském Churchillu si ji...
Reklama