Adepti do trvalkových záhonů s nízkými nároky na údržbu. Jak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny

Další fotky

Barevné krokusy, něžné sněženky, elegantní tulipány či nebesky modré modřence stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás budou těšit po desítky dalších jar. Cibuloviny je velmi snadné pěstovat, efekt však mají ohromující. Pro založení záhonu s cibulovinami je nejvhodnější září, ale pokud jste nestihli, můžete vysazovat i počátkem října.

Nejpopulárnější jsou tulipány

Víte, že domovem tulipánů je dnešní Kazachstán? Při vojenském tažení v 16. století ohromily sultána Sulejmana tak, že dal vysázet tisíce cibulek po celém Istanbulu. Tulipány se staly součástí životního stylu Turků. Každý, kdo chtěl být in, nosil květ tulipánu ve svém turbanu.

V první polovině 17. století se tyto květiny staly natolik populárními, že se jejich cibule vyvažovaly zlatem. Dnes si naštěstí můžete koupit kvalitní cibule různých odrůd tulipánů bez problémů. Většinou pocházejí z Holandska nebo z Jižní Ameriky.

Základem je zdravá cibule

Když cibuli rozříznete, zjistíte, že se skládá z 4 – 6 suknic. Vnější suknice tvoří slupku, která chrání cibuli před vysycháním a poraněním. Uvnitř je vegetační vrchol, v němž během posklizňového uskladnění vznikají zárodky listu a květu. Správně uskladněná cibule raší až po vysazení. Při rašení je optimální nižší teplota. Pro zakořeňování je ale nutný dostatek vláhy v půdě. Špatně zakořeněné cibule hůře přečkávají mrazy a vyrůstají z nich slabší rostliny.

Pokud je vysejete na podzim, vzejdou a pokvetou dříve. Podzimní výsevy letniček

Cibule liliokvětých a botanických (původních přírodních druhů) tulipánů nemusíte po odkvetení vyjímat z půdy. Tulipány většinou vzcházejí na přelomu února a března. Tehdy totiž půda rozmrzne a prohřeje ji slunce.

Tulipány sázejte hluboko

Většina cibulovin vyžaduje slunné stanoviště a humózní propustnou půdu. Důležitý je i způsob sázení. Cibule sázejte do hloubky dvou a půl nebo trojnásobku jejích výšky. Abyste si práci zjednodušili, odeberte z celého záhonu zeminu do potřebné hloubky a uložte ji vedle záhonu třeba na plachtu. Po umístění cibulek pak zem vraťte na záhon tak, abyste cibulky neotočili.

Květinové záhony jsou většinou uspořádány do hnízd. Nejlépe bude tulipánům slušet, když k sobě vysadíte deset a více cibulí jednoho druhu. Aby byl záhon opravdu efektní, vysaďte cibule do sponu 10 x 10 cm, na metr čtvereční jich tedy budete potřebovat sto. Tulipány můžete kombinovat i s dvouletkami, především s pomněnkami a maceškami. V takovém případě tulipány vysazujte řidčeji, většinou na vzdálenost 20 – 30 cm.

Jsou předurčeny k tomu, aby žily dlouhá léta na stejném stanovišti. Podmanivý svět trvalek

Narcisy a další jarní cibuloviny

Narcisy mají oproti tulipánům výhodu, že je nemusíte každoročně vyrývat ze země. V půdě mohou zůstat řadu let bez přesazení a stále pokvetou. A jejich cibulky nechutnají myším, hrabošům a hryzcům zdaleka tak jako cibule tulipánů.

Na záhonech mezi trvalkami to bude slušet zvoncovitým květům hřebčíku. Jeho cibule ale mají slabou slupku a snadno vysychají, proto je před výsadbou dlouho neskladujte.

Okrasné česneky, kultivary šafránů, sněženky a žluté taloviny jsou dalšími adepty do trvalkových záhonů s nízkými nároky na údržbu.

FOTO: Jak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny

Jak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - tulipanJak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - tulipan zahrada kvetyJak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - narcisJak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - krokusJak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - modrenec
Další fotky
Jak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - Narcis kvetina jaroJak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - modrenecJak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - krokusJak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - tulipan narcis kvety zahradaJak a kdy vysazovat okrasné cibuloviny - tulipan
Dnes, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Dnes, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Dnes, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Dnes, 11:28
V noci na dnešek v Beskydech teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Na Lysé hoře...
Dnes, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
Včera, 19:32
Dneska přinášíme několik tipů na to, kterak výborně zabavit děti a na chvíli je odtáhnout...
Včera, 13:25
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
Včera, 11:45
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
Včera, 11:15
Na severní Floridě ji lidé pozorují čtyřikrát do roka, ale v kanadském Churchillu si ji...
Reklama