Pokud je vysejete na podzim, vzejdou a pokvetou dříve. Podzimní výsevy letniček

Další fotky

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek, praví přísloví. A zahradníci si mohou říct – co můžeš udělat na podzim, neodkládej na jaro. Víte, že i letničky můžete vysévat v předstihu?

Dokonce si zkrátíte jarní čekání – dočasně holá plocha záhonů je možná jedinou nevýhodou přímých výsevů jednoletých květin. Vysetím v září navíc využijete podzimní či časně jarní vláhu.

Pokud si přejete pestrý letničkový záhon kvetoucí po celou sezonu, je třeba směs pečlivě volit a druhů mohutnějších a rozpínavějších přidávat méně. Rovněž rychle rostoucí druhy mohou potlačit letničky pomalejší.

Na podzim lze teoreticky vysít všechny letničky, které lze z přímých výsevů na venkovních záhonech pěstovat. Řada z nich se sama přesévá a podzimní výsev často provádějí i bez našeho přičinění. Je pro ně přirozený. Již hotovými směsmi se můžete také inspirovat a namíchat si vlastní – i sestavy složené z méně druhů mohou být přitažlivé. Kombinovat lze rovněž podzimní a jarní výsevy, například černuchy a stračky je dobré postupně dosévat, neboť kvetou krátce a rostou rychle. Choulostivější druhy s dlouhou dobou vývoje, které je třeba předpěstovávat v teple, lze zjara do záhonu dosadit.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

Podle velikosti druhu a kultivaru kolem sebe každá rostlina potřebuje prostor zhruba v rozmezí 5 až 20 centimetrů, aby mohla prospívat. Pokud rostou semenáčky příliš hustě, s probírkou můžete začít již před příchodem zimy. Konečné jednocení však nechte až na jaro, ne všechny rostliny totiž zimu přežijí. Podzimní výsevy vždy překryjte vrstvičkou lehkého substrátu a jemně přitlačte.

Zimní ochrana

Semenáčky přežijí i mráz, ale problémem bude, pokud se přidá silný vítr. Na exponovaných místech nebo pokud přituhne, se vyplatí výsev překrýt netkanou bílou textilií. Při oteplení však může růst urychlit až příliš, proto tuto ochranu na záhonu ponechte pouze pokud je třeba. Zato vzdušnou ochranu z chvojí, která je proti větru a prudkým změnám teplot rovněž účinná, můžete ponechat po celou zimu. Větve klaďte tak, aby výsevy neponičily a aby propouštěly dostatek světla.

Jsou předurčeny k tomu, aby žily dlouhá léta na stejném stanovišti. Podmanivý svět trvalek

Letničky ve smíšených výsadbách

Letničky nemusí tvořit jen barevné koberce na plochách určených pouze pro ně. Krásně doplní i trvalkové záhony, mnohé se zvláště ve výsadbách zamulčovaných štěrkem samy přesévají. Trvalkový záhon je výhodné založit právě na podzim, díky čemuž do něj můžeme zároveň přidat jarní cibuloviny. A rovněž vysít letničky. Ve skulinách mezi štěrkem jsou semena chráněná a semenáčky se zde mohou v klidu vyvíjet. Do štěrkových záhonů jsou vhodné například sluncovky, černuchy, promněnka či máky. Ovšem i ve výsadbách zamulčovaných štěpkou či borkou můžete na volné ploše vytvořit místo letničkám. Stačí odhrnout kousek mulče a přidat lehký substrát. Letničky svěřené místo krásně vyplní.

FOTO: Podzimní výsevy letniček

Podzimní výsevy letniček - kvetiny zahon letnickyPodzimní výsevy letniček - LichořeřišnicePodzimní výsevy letniček - ČernuchaPodzimní výsevy letniček - AfrikánPodzimní výsevy letniček - Proměnka trojbarvá (Gilia tricolor)
Další fotky
Podzimní výsevy letniček - mesicekPodzimní výsevy letniček - HeřmánekPodzimní výsevy letniček - Vlčí mák
Dnes, 17:45
Víte, za jakých okolností, jak a proč vznikaly světoznámé značky dnešních automobilů? podívali jsme se...
Dnes, 15:35
Říkává se, že mušky se v domácnosti objevují se švestkami a pak zase samy od sebe...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:25
A je to v pytli! Tuhle lehce depresivní větu byste mohli začít klidně říkat i...
Dnes, 11:15
Účel světí prostředky. Ano, tento výrok se přisuzuje obávaným a nemilovaným jezuitům, kteří nejsou v...
Dnes, 10:11
Jasně, je to všechno na houby! Ale naši humoristé se snažili a vtipy ze zářijového...
Dnes, 09:05
Devadesátá léta vyprodukovala v televizní, resp. seriálové tvorbě značné množství nezapomenutelných děl. Ať už to...
Včera, 15:40
Sushi je velká dobrota, kterou si Češi v poslední době opravdu velmi oblíbili. Jenže je...
Včera, 11:40
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
Včera, 10:20
Po válce se totiž chtěl pomstít za holokaust a zabít šest milionů Němců. Nepodařilo se...
Včera, 09:05
Komerční článek
Postupný roll-out 5G sítí po celém světě s sebou přináší strhující synergii. Konektivita, cloudové služby,...
Reklama