Trvalky jsou hned vedle dřevin nejvýznamnějším kompozičním prvkem zahrady, lze je využít mnoha způsoby. Klasickou výsadbou jsou takzvaná rabata, tedy záhony zpravidla delší než širší, tvaru obdélníku nebo dlouhého pásu. Pro zakládání rabat platila dříve přesná pravidla (typické pro anglické venkovské zahrady), ale dnes je již osazování uvolněnější. Vyšší a dominantní trvalky se volně mísí se středně vysokými a nízkými druhy tak, aby mohla vyniknout krása jednotlivých květů. V současnosti se často i v malých zahradách setkáváme s přírodními trvalkovými partiemi většinou nepravidelných tvarů, nejčastěji na přechodu mezi trávníkem a výsadbou dřevin, a to je dobře. Bylinné patro v zahradách často chybí, přitom má v zahradní kompozici nezastupitelnou roli.
Příprava stanoviště
Trvalky jsou předurčeny k tomu, aby žily dlouhá léta na stejném stanovišti, a proto je příprava jejich prostředí jedním z klíčových faktorů. Prostor, kam budete rostliny vysazovat, musí svými půdními a světelnými podmínkami vyhovovat nárokům zvolených druhů. Prvním předpokladem je dokonalé odplevelení. Čím pečlivěji vytrvalé plevele jako je například pýr, pcháč, bršlice či svlačec odstraníte, tím snadnější bude údržba v dalších letech a delší bude i životnost výsadby. S přípravou půdy byste měli začít několik měsíců dopředu – pro podzimní výsadbu na jaře a pro jarní výsadbu v letních měsících předešlého roku.
Ošetření během vegetace
V prvních letech po výsadbě než trvalky vytvoří souvislou zapojenou plochu, je péče soustředěna především na pravidelné odstraňování plevelů. Zásadním pravidlem je nenechat plevele vysemenit! Kromě toho je důležitá včasná zálivka, ale i přihnojování (druh od druhu se liší), okopávání, detekce chorob a škůdců či odstraňování odumřelých částí. Pokud nepotřebujete semena, včasným seříznutím rostlin po odkvětu lze u mnohých druhů dosáhnout tzv. remontování – opětovného vykvetení. Odstraněním semeníků zabráníte také zbytečnému vysilování rostliny na tvorbu plodů a semen. Mnoho trvalek řez, zejména hluboký, snáší dobře a dokonce jim prospívá. Houstnou po něm a rozrůstají se.
PRIMA tipy
Kombinace vysazených trvalek by měla být vyvážená. Obzvlášť rafinovaně působí promyšlená skrytá symetrie.
Velmi účinným prvkem je opakování. Opakovat se může druh, tvar nebo barva. Pokud je každý druh pěstován jen v jednom exempláři, působí celek chaoticky.
Nízké, drobnější trvalky a druhy s plazivým růstem sázejte vždy k okraji záhonu, středně vysoké odrůdy za ně a nejvyšší rostliny doprostřed (pokud záhon pozorujete ze všech stran) nebo dozadu (pokud je záhon před domem či za zdí).
Kontrast vnáší do zahrady oživení, ale jeho přemíra může vyvolat chaos. Kompozice tvořená z málo kontrastních prvků naopak může působit klidně a harmonicky, ale i nudně a strnule.