Jsou předurčeny k tomu, aby žily dlouhá léta na stejném stanovišti. Podmanivý svět trvalek

Toužíte po něčem trvalém, co nejen každý rok znovu vyraší, ale bude stále mohutnější, zářivější a krásnější? Po něčem, co vám bude dávat naději, že ten příští rok bude ještě voňavější a barevnější? Zasaďte si do zahrady vytrvalé rostliny, které se nazývají trvalky nebo také pereny.

Trvalky jsou hned vedle dřevin nejvýznamnějším kompozičním prvkem zahrady, lze je využít mnoha způsoby. Klasickou výsadbou jsou takzvaná rabata, tedy záhony zpravidla delší než širší, tvaru obdélníku nebo dlouhého pásu. Pro zakládání rabat platila dříve přesná pravidla (typické pro anglické venkovské zahrady), ale dnes je již osazování uvolněnější. Vyšší a dominantní trvalky se volně mísí se středně vysokými a nízkými druhy tak, aby mohla vyniknout krása jednotlivých květů. V současnosti se často i v malých zahradách setkáváme s přírodními trvalkovými partiemi většinou nepravidelných tvarů, nejčastěji na přechodu mezi trávníkem a výsadbou dřevin, a to je dobře. Bylinné patro v zahradách často chybí, přitom má v zahradní kompozici nezastupitelnou roli.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Příprava stanoviště

Trvalky jsou předurčeny k tomu, aby žily dlouhá léta na stejném stanovišti, a proto je příprava jejich prostředí jedním z klíčových faktorů. Prostor, kam budete rostliny vysazovat, musí svými půdními a světelnými podmínkami vyhovovat nárokům zvolených druhů. Prvním předpokladem je dokonalé odplevelení. Čím pečlivěji vytrvalé plevele jako je například pýr, pcháč, bršlice či svlačec odstraníte, tím snadnější bude údržba v dalších letech a delší bude i životnost výsadby. S přípravou půdy byste měli začít několik měsíců dopředu – pro podzimní výsadbu na jaře a pro jarní výsadbu v letních měsících předešlého roku.

Arnika, zdraví z hor na vaší zahradě

Ošetření během vegetace

V prvních letech po výsadbě než trvalky vytvoří souvislou zapojenou plochu, je péče soustředěna především na pravidelné odstraňování plevelů. Zásadním pravidlem je nenechat plevele vysemenit! Kromě toho je důležitá včasná zálivka, ale i přihnojování (druh od druhu se liší), okopávání, detekce chorob a škůdců či odstraňování odumřelých částí. Pokud nepotřebujete semena, včasným seříznutím rostlin po odkvětu lze u mnohých druhů dosáhnout tzv. remontování – opětovného vykvetení. Odstraněním semeníků zabráníte také zbytečnému vysilování rostliny na tvorbu plodů a semen. Mnoho trvalek řez, zejména hluboký, snáší dobře a dokonce jim prospívá. Houstnou po něm a rozrůstají se.

I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou prospěšné pro zahradu. Ani kapka vody nazmar

PRIMA tipy

Kombinace vysazených trvalek by měla být vyvážená. Obzvlášť rafinovaně působí promyšlená skrytá symetrie.

Velmi účinným prvkem je opakování. Opakovat se může druh, tvar nebo barva. Pokud je každý druh pěstován jen v jednom exempláři, působí celek chaoticky.

Nízké, drobnější trvalky a druhy s plazivým růstem sázejte vždy k okraji záhonu, středně vysoké odrůdy za ně a nejvyšší rostliny doprostřed (pokud záhon pozorujete ze všech stran) nebo dozadu (pokud je záhon před domem či za zdí).

Kontrast vnáší do zahrady oživení, ale jeho přemíra může vyvolat chaos. Kompozice tvořená z málo kontrastních prvků naopak může působit klidně a harmonicky, ale i nudně a strnule.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

Dnes, 17:45
Víte, za jakých okolností, jak a proč vznikaly světoznámé značky dnešních automobilů? podívali jsme se...
Dnes, 15:35
Říkává se, že mušky se v domácnosti objevují se švestkami a pak zase samy od sebe...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:25
A je to v pytli! Tuhle lehce depresivní větu byste mohli začít klidně říkat i...
Dnes, 11:15
Účel světí prostředky. Ano, tento výrok se přisuzuje obávaným a nemilovaným jezuitům, kteří nejsou v...
Dnes, 10:11
Jasně, je to všechno na houby! Ale naši humoristé se snažili a vtipy ze zářijového...
Dnes, 09:05
Devadesátá léta vyprodukovala v televizní, resp. seriálové tvorbě značné množství nezapomenutelných děl. Ať už to...
Včera, 15:40
Sushi je velká dobrota, kterou si Češi v poslední době opravdu velmi oblíbili. Jenže je...
Včera, 11:40
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
Včera, 10:20
Po válce se totiž chtěl pomstít za holokaust a zabít šest milionů Němců. Nepodařilo se...
Včera, 09:05
Komerční článek
Postupný roll-out 5G sítí po celém světě s sebou přináší strhující synergii. Konektivita, cloudové služby,...
Reklama