Adrenalin i klidné procházky. Slovinská řeka s neobvyklou barvou nabízí vše

Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají divoké peřeje lákající dobrodruhy k adrenalinovým sportům. Taková je slovinská řeka Soča.

Slovinsko je rájem pro milovníky adrenalinových i rekreačních sportů. Jedním z nejoblíbenějších míst je perla mezi evropským vodstvem – řeka Soča. Pramení v Julských Alpách, je dlouhá 140 kilometrů a ústí až do Jadranu. Obzvláštně navštěvovaný je horní tok u Bovce.

Rafting se zde provozuje od jara do podzimu, samozřejmě pod vedením zkušených instruktorů s certifikovanými čluny. Ostatně rozlehlý úsek peřejí a různě divokých kaskád si o to přímo říká. Často na řece uvidíte i jednotlivce v kánoích či kajacích, kteří divoké a nezkrotné peřeje sjíždějí. Nezřídka kdy končí hlavou pod vodou, ale zkušený vodák se i z této svízelné situace umí dostat.

Pro začátečníky se vždy hodí vedení instruktora. Přeci jen stále je to divoká řeka, kde se i maličkost může stát osudnou, pokud člověk neví, jak správě zareagovat. Kromě toho se na řece nacházejí i dvě slalomové tratě. O závody tedy není nouze. Nutno také podotknout, že sjezd řeky je zpoplatněný a vyrazit na ni se může pouze od 9 do 18 hodin.

Od Hostivařské přehrady k Milíčovskému lesu. Tip na nenáročnou pražskou vycházku

Pokud by vás zajímalo, jak je možné, že má voda modrozelenou neobvyklou barvu, tak v tom není žádné nadpřirozeno, nýbrž a jen chemie. Ve vodě se nachází velká míra rozpuštěného oxidu vápenatého, který vodu takto zbarvuje. S příchodem letních měsíců je barva ještě výraznější a vyjímá se tak na fotografiích.

Kolem řeky se nachází mnoho kempů, kde lze stanovat, zaparkovat karavan nebo se ubytovat v chatce. A kromě působivé vodní hladiny, můžete při procházkách narazit na vodopády a při sjíždění řeky i soutěsky. Kromě toho se řeka nachází v Triglavském národním parku, který nabízí působivé vycházky po okolí, vhodné pro ty, kteří dávají před pádlem přednost chůzi.

Nenáročnou túrou je i trasa v okolí Trenty, i v té máte možnost uvidět smaragdovou řeku. Při zkoumání zdejší krajiny se určitě nezapomeňte zastavit u nejvyššího vodopádu Boka. Ten leží jen pár kilometrů od Bovce. Je třeba mít trochu štěstí na déšť, po kterém je vodopád mohutnější a je vidět už od nedalekého parkoviště, jindy je to zase spíše maličký čůrek vody, na který je potřeba použít dalekohled, aby člověk vůbec něco viděl, ale návštěva stojí za to.

Tip na výlet: Panská skála u Kamenického Šenova

Při plánování dovolené se hodí podívat i na možné trasy skrze Alpe Adria Trail, která nabízí několikakilometrové úseky skrze panenskou přírodu Slovinska a zanechá nezapomenutelné zážitky. Pozor jen na obtížnost úseků, kdo není zvyklý chodit, mohl by mít se zdoláváním problém. Některé úseky vedou právě podél Soči, kterou tak můžete vidět z úplně jiné perspektivy.

A až budete na Slovinsku nezapomeňte dýchat zhluboka, protože tato země patří k jedním z nejekologičtějších zemí v Evropě a se svou čistou a nedotčenou přírodou se tu dobře dýchá i astmatikům. Jen pozor, odpad schraňujte v batohu a vyhoďte jej do tříděného odpadu po cestě. Čistota přírody a turistických tras je zde vyhlášená.

Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
16.6.2021
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
16.6.2021
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
16.6.2021
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Reklama