• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Airbnb vstává z mrtvých! Rozežere město zevnitř?

  16.8.2021
  Jitka Kačánová

  S návratem turistů do Prahy se především v jejím centru znovu objevuje i fenomén Airbnb. A hlavně otázka: Co bude dál? Krátkodobé pronájmy přinášejí na jedné straně peníze majitelům bytů v centru i místním obchodníkům. Na druhé zdražují už tak přemrštěné ceny bytů v metropoli a zároveň berou kšeft místním hotelům a penzionům, které covid srazil na kolena a bojují o holé přežití.

  Noční pitky, křik a pozvracené schody – Airbnb je zpátky a s ním i stížnosti Pražanů, kteří bydlí ve středu města. „Chtěla bych vědět, proč je kolem Staromáku opět bordel jak před covidem. Taková sobotní odpolední procházka je skutečná mňamka. Rozbitý sklo od lahví. Špína a odpadky. To se nedá teď pořádně pokutovat, dokuď je chlastacích partiček ještě málo, aby věděly pro výstrahu?“ ptala se začátkem srpna na facebooku Helena Zahrádecká. „Helenko, šla jsem minulý týden po Karlově mostě v 10 ráno, to byl binec… Po celé délce rozházené papíry, roušky a respirátory… Hnus, to nebylo ani za návalu cizinců… Ostuda,“ odpověděla jí Jana Syrová. „Včera večer otevřená okna několika Airbnb bytů dokořán a diskotéka, řev, krkání z oken. Už to proboha začněte reálně řešit!“ dožaduje se Markéta Václavíková z ulice U Půjčovny kousek od hlavního nádraží. Stížnosti ale zaznívají i z ulic Anny Letenské, Karlovy, Na Zbořenci nebo Elišky Krásnohorské.

  Tomáše Němce, správce skupiny Airbnb hostitelé na facebooku, kritické nebo dokonce nenávistné komentáře k příspěvkům týkajícím se tohoto typu ubytování překvapují. „Já osobně jsem provozoval Airbnb v našem rodinném bytě a pronajímal jsem 1 pokoj třeba jen na víkend. Za 3 roky, co jsem takto Airbnb provozoval, jsem potkal spoustu zajímavých a přátelských lidí z celého světa. Nikdy si na hosty nikdo ze sousedů nestěžoval, v bytě bylo vždy v pořádku, a naopak vzniklo tak i spoustu přátelství s hosty mezi námi,“ řekl Našemu REGIONU. Obor teď podle něj velmi poznamenal covid, mnozí hostitelé přešli na dlouhodobý pronájem a některé společnosti zabývající se pomocnými službami k Airbnb se museli přeorientovat na jiný obor. Němec souhlasí s názorem, že služba má být regulována. „Regulace ovšem  nesmí být nahodilá, musí v tom být systém a samozřejmě vše musí být v souladu s právním předpisy,“ doplnil Němec.

  Rozežere město!

  Po regulaci volá i vedení hlavního města. „Dnes se již fenomén sdíleného ubytování rozvinul do takových rozměrů, že je schopen doslova rozežrat město zevnitř. Situace začíná být kritická – neregulované sdílené ubytování zvyšuje nedostupnost bydlení pro mladé a komplikuje život starousedlíků,“ myslí si o krátkodobém ubytovávání v Praze její primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Služby se vzdálily původní myšlence a ve svém důsledku znamenají pro město náklady navíc a pro místní obyvatele zhoršení kvality života. Nyní jsou pražští provozovatelé hotelů a penzionů výrazně znevýhodněni a změna bytů na hotelové pokoje je také jedním ze zásadních důvodů nedostupnosti bydlení a rostoucích cen,“ dodal. Praha přitom podle něj nebojuje proti sdílenému ubytování jako takovému, ale proti obcházení zákona, k němuž při jeho poskytování často dochází.

  Jedním z cest, kterými chce Praha podnikání v tomto oboru usměrnit, je například rekolaudace bytu, který místo běžného bydlení slouží jako ubytovací zařízení. O reálnosti tohoto návrhu má ovšem ředitel městského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč vzhledem k počtu těchto bytů pochybnosti. Podle údajů webových stránek golemio.cz, které shromažďují data o Praze, je v letošním roce v aktivní nabídce zhruba 1300 bytů, loni to bylo téměř devět tisíc a ve zlatých časech předcovidové pražské turistiky v roce 2019 dokonce desetkrát tolik, kolik letos, tedy třináct tisíc.

  Návrat turistů

  O problematice krátkodobého ubytování se začalo hodně mluvit právě s návratem turistů. Podle údajů Českého statistického úřadu se jejich počet meziročně navýšil o 90 procent a po roce a čtvrt už konečně nejsou hodnoty v červených číslech. Přesto jejich počty zdaleka nedosahují předcovidové úrovně. A to jich podle hoteliérů může větší část skončit právě v systému Airbnb třeba i proto, že tam mohou mít jako v soukromí volnější režim, co se týče například nošení roušek a dalších epidemiologických opatření. I oni proto volají po větší kontrole ze strany města či státu. „Jsme přesvědčeni, že by obce měly mít větší pravomoci v určování podmínek pro krátkodobé ubytování v domech určených k rezidenčnímu bydlení. Pokud by se měly všechny uvedené byty opět využívat k poskytování ubytovací služby, a to s absencí jakékoliv možnosti kontroly například daňové disciplinovanosti, zajištění bezpečnosti hostů a ostatních obyvatel domu a podobně, pak se vrátí velmi rychle situace, kdy hotely nadále nebudou mít dostatek klientů, ale opět se rozjede prodej levného ubytování bez pravidel, které se mnohdy pohybují na hranici šedé ekonomiky a kvůli němuž často v historickém centru není možno trvale bydlet,“ řekl Našemu REGIONU Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky.

  Zdroj: vlastní zdroj


  Témata:

  Nepřehlédněte