• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Architekt Josef Havlíček. Muž mnoha talentů řešil podobu hraničních sloupů i problematiku kolektivního bydlení

  6.5.2019
  Fefík
  Další fotky

  Působivou budovu Všeobecného penzijního ústavu na Žižkově kdysi s trochou nadsázky nazývali prvním pražským mrakodrapem. Vyšla z per architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka. Ten druhý se narodil před 120 lety, 5. května 1899, v Praze.

  Josef Havlíček, architekt, urbanista, představitel „pražského emocionálního funkcionalismu“, sochař (roku 1926 navrhl spolu s Bedřichem Stefanem hraniční sloupy), publicista, malíř, zakládající člen Devětsilu, člen řady uměleckých spolků, zkrátka renesanční člověk. Architekturu studoval v letech 1916-24 na ČVUT a AVU, kde roku 1926 absolvoval v ateliéru Josefa Gočára.

  Zpočátku pracoval pro stavitele Jaroslava Polívku (1886 v Praze – 1960, Berkeley, Kalifornie), družstevní domy v dejvické Kafkově ulici (č. 23 až 29), na kterých pracoval v letech 1924-26, jsou jeho první známou realizací. S Polívkou pak v l. 1927-28 vystavěli obchodní domy Chicago (Národní 32) a Habichův obchodní dům (Štěpánská 33).
  Společnou tvůrčí spolupráci završili účastí v soutěži na přemostění Nuselského údolí, ve které zaujali unikátním projektem, který spočívá v podepření mostovky obytnými dvanáctipatrovými věžovými domy.

  V roce 1928 nebo 1929 založil s architektem Karlem Honzíkem (1900, Le Croisic, Francie – 1966 v Praze) ateliér H&H, z této spolupráce vznikla budova Všeobecného penzijního ústavu na Žižkově. Koncept této největší pražské stavby prošel v letech 1929-32 bouřlivým vývojem, uskutečněn byl v letech 1932-34 a byl přijat velmi rozporuplně.

  Republika výtvarníků nebo Letenský Montmartre. Takové přezdívky si vysloužila Letná za první republiky

  „Dvanáctipatrový administrativní objekt představoval ve své době absolutní profesní špičku. Moderní křížový půdorys, železobetonová skeletová konstrukce, keramický plášť obložený světlými rakovnickými keramickými dlaždicemi a pásová okna. Na svou dobu byla nezvyklá i plochá střecha se slunečními terasami. Budova byla vybavena klimatizací a rychlovýtahy. V nižších křídlech se nacházely byty zaměstnanců, služby, obchody a kavárny. Vlastní plány vytvořili oba architekti v letech 1929 až 1931 a stavba byla poté realizována v letech 1932 až 1934. Značného zlevnění budovy docílili architekti typizací nosné konstrukce a většiny stavebních částí. Palác byl doslova prošpikován dobově nejmodernějším technickým zařízením. Díky křížovému půdorysu budovy byla značná výměra pozemku propojena s veřejným prostorem.“ uvedl k domu Jan Dvořák v článku v aktuálních Radničních novinách Prahy 3.

  Havlíček s Honzíkem stavěli i vilu na Smíchově a činžáky v Nuslích; v roce 1936 se páni levičáci ve zlém rozešli.
  Havlíček se pak věnoval Letné, v letech 1937-38 navrhoval celkové architektonické řešení tzv. Molochova (navrhoval č. 80, další plány vytvořili Otto a Karel Kohnovi, Muhlstein s Furthem, Leo Lauermann a František Votava), úpravu parteru kavárny Belveder na rohu Korunovační a Čechovy a funkcionalistický dům Letohradská 60, jehož vchod osadil sochou dívky respektive Dívky od své manželky, sochařky Marty rozené Jiráskové (později byla přemístěna k EXPu).

  Mystik a samotář František Bílek. Jeho hradčanská vila je místem tichého rozjímání a úžasu

  Po válce se účastnil soutěže na projekt budovy OSN v New Yorku, navrhl zastavění Slezského předměstí v Hradci Králové, kde s F. Bartošem později projektoval i sídliště Labská kotlina, spolupracoval na regulačním plánu Jindřichova Hradce, po Únoru byl prvním ředitelem Stavoprojektu Praha. V roce 1952 vystavěli podle jeho, Filsakových a Bubeníčkových návrhů věžové domy v Rozdělově (Kladno).

  Po komunistickém puči odmítl Havlíček projektovat ve stylu socialistického realismu (sorela) a dostal se tak postupně do izolace. Jeho jmenování profesorem pražské techniky, které inicioval tehdejší děkan Jiří Štursa (syn Jana), bylo z politických důvodů zamítnuto. Další zakázky nepřicházely, své vize a představy o moderní architektuře tak mohl Havlíček kreslit pouze do šuplíku. Jeden z nejnadanějších českých architektů a projektantů zemřel takřka v zapomnění v Praze 30. prosince 1961.

  Pochován je v Bubenči, kde ostatně s manžekou bydleli na adresách Šmeralově 16, pak Nad Královskou oborou 7. Ulicí obepínající Stromovku se ostatně rád procházel, když těžce onemocněl, tuším rakovinou. Posmrtně vyšla jeho kniha Návrhy a stavby (1963); v roce 1965 byl jmenován zasloužilým umělcem.

  Zdroj: Jan Dvořák – Radniční noviny Prahy 3

  FOTO: Architekt Josef Havlíček

  Architekt Josef Havlíček - 1+ havlíček honzík úro pinterestArchitekt Josef Havlíček - 1b havlíček (3)Architekt Josef Havlíček - OLYMPUS DIGITAL CAMERAArchitekt Josef Havlíček - 2 DSC09891Architekt Josef Havlíček - 2 nm polívka havlíček návrh mostu nuselské údolí
  Další fotky
  Architekt Josef Havlíček - 2 polívka havlíček habichArchitekt Josef Havlíček - 3 a Havlíček a HonzíkArchitekt Josef Havlíček - 3 DSC04291Architekt Josef Havlíček - 3 letná, molochovArchitekt Josef Havlíček - 3 ra P1190877Architekt Josef Havlíček - 4 P1170436 nové město, návrh s třemi věžáky, havlíček 1946Architekt Josef Havlíček - 5 havlíče, jirásková portrétní skica 1959Architekt Josef Havlíček - 6 hr havlíček (2)

     Nepřehlédněte