Báchorky i mýty obestírají dějiny každého národa bez výjimky. Josef Pekař, historik, konstatoval historická fakta, a tím se nelíbil

12.4.2019
Karel Dudek

Větu, která tehdejší vlastence rozpálila do běla, napsal historik Josef Pekař. Narodil se 12. 4. 1870, v Malém Rohozci u Turnova.  Významný vědec z přelomu 19. a 20. století. Profesor a určitý čas i rektor Univerzity Karlovy.

Když Masaryk upozornil na nepravost Rukopisů, měl pravdu. Přesto byl za rozvraceče národa

V Čechách je to velmi snadné, stát se vlastizrádcem. Byli jimi Masaryk i Gebauer, ve známém sporu o pravost Rukopisů. Spílali jim i lidé, kteří o dějinách nevěděli vůbec nic, ale přidali se zkrátka k davu. Mlčeli i historici, kterým bylo jasné, že je Václav Hanka tahá za nos, ale netoužili po zesměšňování a urážkách. Podobnou lásku si získal i Pekař. Jeho cílem bylo, dobrat se historické pravdy a nikoliv toužit po obdivu a chlapáckém poplácávání po ramenou. Ve svých dílech kriticky rozebírá české dějiny od nejstarších dob.

V Masarykově ústavu a Archivu Akademie věd vám pomohou při studiu historie, politologie, literární vědy nebo filozofie

Báchorky, mýty i čiré nepravdy obestírají dějiny každého národa bez výjimky. Jenom se nesmí stát součástí učebnic historie. Praotec Čech, Bivoj, Blaničtí rytíři, patří opravdu mezi zábavnou literaturu. Pokud si přečteme Pekařovu knihu O smyslu českých dějin bez zaujatosti, budeme mile překvapeni. Nejen že budeme souhlasit s pravdivostí první věty v tomto zamyšlení.  Pochopíme, že máme právem být nač hrdi i bez líbivých lží. Pekař nikdy a nikde nepíše o nějaké podřízenosti vůči silnějším sousedům. Zkrátka konstatuje historická fakta, nic víc. Germánské kmeny, které žily v kontaktu s Římským impériem, přijaly mnoho z jejich kultury, kterou pak předaly svým sousedům. To je to celé podřízení a podrobení, které v Pekařových pracích našli hurá vlastenci. Bylo to přání, které je otcem myšlenky.

FOTO: Josef Pekař

Josef Pekař - PortrétJosef Pekař - Kniha o KostiJosef Pekař - O smyslu českých dějinJosef Pekař - Pekař JosefJosef Pekař - Pomník
Další fotky
Josef Pekař - Dějiny československé

Není divu, že Josef Pekař nebyl milován. Nebyl milován ani po roce 1948, kdy se jeho knihy ocitly na indexu, který trval padesát let. Pravda není nikdy příjemná. Na počátku století to byla zbožná lež o holubičí povaze Slovanů, která po tisíc let úpěla pod německým jhem. Jen tak mimochodem, kronikář Karla Velikého píše o Slovanech, na tomto území, že jsou divočejší a bojovnější než šelmy z jejich lesů. Komunistům, kteří měli vlastní výklad českých dějin a z husitů udělali předvoj dělnické třídy, zalézal za nehty úplně stejně. Josef Pekař zemřel v září 1937. Právě včas. A myslím si, že by měl problémy se svými názory na české dějiny i dnes.

 Nepřehlédněte