Balíkový vrah. Rozřezané končetiny poslal poštou a hlavu zakopal na zahradě

24.7.2021
Jitka Kačánová

Lidské ruce a paže patřící mladé ženě rozřezané na několik částí vybalili koncem léta 2001 na brněnské poště ze silně zapáchajícího balíku, který kvůli neexistujícímu adresátovi nešel doručit. O den později objevili na další brněnské poště její zaměstnanci v balíku s fiktivní adresou v Uherském Hradišti lidské nohy, rozřezané na několik částí a zabalené do černé folie. Na Moravu oba balíky doputovaly z pražských Vršovic.

Vyšetřovatelům pomohl sám vrah

Pražští i brněnští kriminalisté se soustředili na pátrání po ztracené mladé ženě a na základě stop z balíku i po pachateli hrůzného činu. Těmi byly například zbytky modrého laku na řezných plochách nalezených končetin. Brzy také zjistili, že právě v Praze-Vršovicích nahlásil 16. srpna zmizení své přítelkyně tehdy třiatřicetiletý Martin Vostárek, který se tou dobou živil jako soukromý detektiv. Právě díky jeho oznámení se podařilo spojit identitu mrtvé ženy, jejíž části těla skončily na poště, se jménem jeho přítelkyně Naděždy Novákové. Pokud by Vostárek s nahlášením jejího zmizení otálel, trvalo by policii ztotožnění oběti mnohem déle. Vostárek tvrdil, že se den předtím nevrátila z práce a její telefon je stále nedostupný. Její přítelkyně ale policistům prozradila, že Nováková chtěla Vostárka po roce a půl opustit, a ten jí ze žárlivosti vyhrožoval zabitím.

Kriminalistům se také podařilo zjistit, že výše zmiňovaný modrý lak pochází ze speciální, ze Švédska dovážené pilky, která se v Praze v té době prodávala jen v několika specializovaných prodejnách. A prodavač jedné z nich si dobře zapamatoval muže kolem třiceti, který si k ní zakoupil i černou fólii a gumové rukavice. Jeho popis odpovídal Vostárkovi. Stejně tak jako popis z vršovické pošty, kde mluvili o zhruba o třicetiletém muži sportovní postavy s kšiltovkou. Vostárek se pod tíhou nepřímých důkazů přiznal. Ale jen k rozřezání těla. Tvrdil, že Nováková se sama utopila opilá ve vaně, a on se jen chtěl zbavit těla, aby se vyhnul podezření z vraždy. Její trup pohodil přímo na Praze 10 do křoví a její hlavu, kterou si prozatím schoval do mrazáku, později zakopal na zahradě svých rodičů na Berounsku. Po nálezu zbývajících částí ovšem vyšlo najevo, že se neutopila – v záchvatu žárlivosti, kdy mu Nováková oznámila, že ho chce opustit kvůli někomu jinému, ji zardousil a později ve vaně rozřezal. Vostárek se policistům k činu přiznal dvanáctý den po nálezu prvního balíku.

Vraždu popsal kdysi v povídce

Vostárek, který dostal nakonec 14 let, by za vraždu z afektu – pokud by zavolal policisty okamžitě a nezbavoval se mrtvoly tak nechutným způsobem – zřejmě dostal mnohem menší trest. Na jeho celkové výši se pravděpodobně podepsal i psychologický profil. Znalci jej označili za narcistickou, egocentrickou, bezohlednou a nervově labilní osobu se sníženou hladinou uvolňování agrese. Během vyšetřování neprojevoval žádnou lítost nad svým činem. Litoval pouze sám sebe – považoval se za oběť nešťastné lásky. Protože ho rodiče i prarodiče rozmazlovali, byl vůči sobě zcela nekritický. Přitížilo mu asi i to, že době činu netrpěl žádnou duševní chorobou ani sexuální deviací. Svůj strašný čin předpověděl již v mládí ve své povídce, kterou sepsal na vojně. Její hlavní hrdina také zavraždí svou nevěrnou přítelkyni, podle Vostárkových slov je to pod vlivem „bezmocnosti, nenávisti, zoufalství, žárlivosti a osudu“.

Zdroj: kriminalita.euNepřehlédněte