Slavné pražské mordy: Upila se k smrti. Kdyby ne, tak by ji zabil. Dostal proto 15,5 roku

23.11.2021
Jitka Kačánová

Velice zvláštní rozsudek padl v případu někdejší poradkyně prezidenta Václava Havla Jany Chalupová. Dva roky po její smrti, kterou znalci přisoudili otravě těla alkoholem, padl trest 15,5 roku vězení za podíl na její smrti. Soud totiž došel k závěru, že „Pachatel vraždu realizoval ve své mysli.“

Hluchý kulturista Martin van Fabián tvořil s více než o třicet let starší Janou Chalupovou podivný pár. Neslyšící mladík, který se věnoval svému rozvoji a posilování těla, a bývalá poradkyně prezidenta, která měla svého času na Hradě na starosti udělování milostí a která po odchodu z funkce propadla alkoholu. Ať už byl jejich vztah jakýkoliv, Fabián jí pomáhal zvládat každodenní běžné povinnosti, a ona ho zase nechávala bydlet u sebe v šestipokojovém bytě na Letné. Podle žalobce se Fabián vetřel do její přízně natolik, že na něj přepsala svůj pražský byt i chatu na předměstí Tábora.

Chtěl ji shodit do řeky

Pak už ho prý ale stará alkoholička začala obtěžovat, a proto se ji měl rozhodnout zavraždit. Čin podle obhajoby plánoval celý rok a celou dobu jí psychicky i fyzicky ubližoval. Posledním spouštěčem vraždy byly snahy jejích dcer převod matčina majetku na Fabiána zvrátit. Se zabitím Chalupové se nejdříve obrátil na svého známého, když však neuspěl, rozhodl se k zoufalému činu sám.

V říjnu 2015 se proto vypravil za ní do Tábora. Dal jí do láhve s alkoholem léky a vydal se s ní na procházku. Plánoval, že ji shodí ze srázu do řeky. Jenže v táborském lesoparku Pintovka Chalupová, která v sobě měla už přes půl litru rumu, zkolabovala. Fabián ji odtáhl do křoví a nechal ji svému osudu. A soudní pitva prokázala, že příčinou smrti byl alkohol. Cizí zavinění vyloučila.

O dva roky později

Dcery Chalupové i po její smrti zásadně nesouhlasily s převodem majetku na Fabiána. A když se jim to však ani po dvou letech nedařilo změnit, objevil se náhle nový svědek, který měl na Fabiána vztek kvůli holce a také mu dlužil hodně peněz. Právě na základě jeho výpovědi a facebookové konverzace Fabiána došel soudce k závěru, že Fabián chtěl Chalupovou zabít a že to jen shodou okolností nestihl. Za přípravu vraždy ho proto poslal na patnáct a půl roku za mříže.

Na tento podivný případ opakovaně upozorňuje spolek na podporu nazávisé justice Šalamoun nebo poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Rozsudek byl postavený pouze na nepřímých důkazech. Jednalo se většinou o konverzace na sociálních sítích, které byly úplně vytržené z kontextu, a také o tvrzení již zmíněného známého, který byl v té době ve výkonu trestu a dlužil velkou sumu peněz,“ napsal před časem Zdechovský na svém blogu.

Hluchý obžalovaný

Soud navíc podle něj vůbec nebral ohled na Fabiánův handikap, který po prodělání meningitidy ve čtyřech měsících ohluchl. „Nebylo prakticky žádným způsobem zohledněno postižení obžalovaného, který byl při mnohahodinových soudních jednáních odkázaný jen na odezírání ze rtů, což mu úplně znemožnilo reagovat na výpovědi svědků a znáte to – kdo mlčí, prý souhlasí. Jsem zcela přesvědčený, že když už nic jiného, došlo v tomto případě k porušení práva na spravedlivý proces a má smysl se mu více věnovat,“ tvrdí Zdechovský.

Minulý rok se Fabián se stížností na to, že soud nevzal jeho postižení při projednávání případu do úvahy, obrátil na Ústavní soud. Ten ovšem stížnost odmítl jako neodůvodněnou. Fabián podle něj od začátku trestního řízení znal svá práva, výslovně uvedl, že odezírá ze rtů a tlumočníka nepožaduje, protože neovládá znakovou řeč. „Toto sdělení následně v souvislosti s dalšími procesními úkony několikrát zopakoval. Způsob komunikace v řízení si tedy stěžovatel zvolil sám,“ rozhodl Ústavní soud. Mladý kulturista, který se zhlédl ve filmovém fantasy eposu Pán prstenů, tak zůstává dál ve vězení za přípravu vraždy, která se nikdy nestala.


Témata:

Nepřehlédněte