Zvrácený deviant, který žije dodnes. Hanička na třešních setkání se Zdeňkem Moré nepřežila

Čtrnáctkrát trestaný recidivista se chodíval do třešňového sadu obnažovat před dětmi často. Když ale narazil na jedenáctiletou Haničku, která si tam toho dne vyrazila poprvé sama, znásilnil ji a prořízl jí krk sadařským nožem. Aby svýma zakrvácenýma rukama nevzbuzoval pozornost, krev si z nich olízal.

Začátkem června 1989 právě zrály třešně a školačka Hanka Šnejdárková nemusela do školy, protože se zotavovala z operace očí, při které ji před dvěma týdny na Bulovce zbavovali šilhavosti. Po dopolední procházce s mámou a se psem se i spolu s mladším bratrem vrátili domů. Tam maminka uvařila oběd a odešla na nákup. A Hanička se rozhodla, že si vyrazí do sadu poblíž ulice Podvinný mlýn natrhat pár třešní. Asi chtěla udělat radost mamince.

 

Smrt pod třešní

Hanička v modrých teplácích a bílou igelitkou vylezla v nedalekém sadu na strom a začala trhat. Za chvíli už u jejího stromu stál tenkrát jedenačtyřicetiletý Zdeněk Moré. V té době byl něco přes půl roku na svobodě. Jinak byl do té doby již čtrnáctkrát ve vězení, doposud ovšem pouze za majetkovou trestnou činnost.

„Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Krédo nekrosadisty a kanibala Hojera s IQ 88

Zavolal na ni, jestli má hodně třešní a Hanička mu odpověděla, že ano. Znala ho, protože byl ze sousedství, a bála se ho. Moré pak přešel k dalšímu stromu a odtamtud ji pozoroval. Prý šel v jednu chvíli kolem nějaký chlapec a ona snad chtěla využít jeho přítomnosti, aby mohla bezpečně utéct. Než ale seskočila, byl kluk už pryč. Když slézala ze stromu, shrnuly se jí tepláky tak, že Moré uviděl její kalhotky, což ho vzrušilo. Pak ještě začala sbírat třešně, které jí spadly na zem. „Jak se pro ně ohnula, tak to na mě přišlo. V prostoru třešňovky bylo takové divné ticho a to na mě spolu s pozicí poškozené silně zapůsobilo. Přiblížil jsem se k ní potichu zezadu, chytil jsem jí loktem za krk, přimáčkl k tělu a pozvedl ze země. Potom jsem se s ní několik metrů prodíral křovinami,“ řekl později kriminalistům.

V křoví ji také znásilnil. Pak si prý vzpomněl na obrázek, který měl doma, se zakrvácenou ženou a mužem vedle ní s nožem. Vytáhl z kapsy zavírací sadařský nůž a Haniččce prořízl hrdlo. Pohled na čerstvou krev a její zápach ho znovu vzrušil. Než se vydal domů, olízal si své zakrvácené ruce, aby nepřitahoval ničí pozornost, a nůž cestou zahodil do Rokytky.

 

Vražedná zbraň. Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

 

Děti ho znaly

Po dvou dnech pátrání narazil na Haniččino tělo v třešňovém sadu další školák. A brzy se ozval i chlapec, který viděl Haničku, kromě pachatele, naposledy. Vzpomněl si , že u stromu, na kterém byla, stál „podezřelý cikán“. Toho dobře znaly i ostatní děti, protože se před nimi v sadu několikrát obnažoval a onanoval.

Po prvním výslechu na Veřejné bezpečnosti Moré na tři dny zmizel. Pak se ale přišel sám přiznat. Podle vyšetření znalců je Moré agresivní osobou s pedofilní orientací s bisexuálním zaměřením. Kastrace by mohla jeho společenskou nebezpečnost snížit, nicméně jeho psychopatické rysy by neovlivnila.

 

Moré s IQ 78 šel poprvé do vězení, když mu bylo 16 let. Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

 

V říjnu 1989 byl odsouzen k smrti, ale odvolal se a počátkem roku 1990, kdy Nejvyšší soud nařídil doplnit dokazování, začal do všech stran rozesílat dopisy, že je nevinný. V květnu téhož roku byl trest smrti zrušen a Morého čekalo doživotí , o rok později mu byl trest zkrácen jen na 25 let. Poté ho ovšem čekala ústavní sexuologická léčba, kdy je každé dva roky zkoumán, zda má v psychiatrické léčebně zůstat. Naposledy to bylo v roce 2019. Tehdy jej lékaři jako slaboduchého pedofila a sadistu s těžkou poruchou osobnosti shledali nadále nebezpečným pro společnost a propuštění nedoporučili. K dalšímu zkoumání by mělo dojít letos v létě. Morému tou dobou bude 72 let, z nichž více než 50 strávil ve vězení nebo na uzavřeném psychiatrickém oddělení.

Tento článek pochází z webu Slavné pražské mordy.
Dnes, 08:37
Na stovkách míst v Česku budou dnes policisté kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality...
Dnes, 08:27
Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí minulý týden...
Dnes, 04:00
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 04:00
Komedie z roku 1977 režiséra Ladislava Rychmana s názvem Jen ho nechte, ať se bojí...
Dnes, 04:00
Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní...
Včera, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Včera, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Včera, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Včera, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Včera, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Včera, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Reklama