Vinohradský řezník dal policii zabrat. Oběti uřízl hlavu, penis a končetiny

Na přelomu tisíciletí vzrušovaly Pražany nálezy rozřezaných částí mužského těla nejdříve ve vinohradských popelnicích a později ve Vltavě. Důvodně podezřelý Ruslan Mamin krátce po vraždě z Prahy odjel a po amnestii pro všechny kyrgyzské vězně zmizel vyšetřovatelům docela. Ti o jeho vině přesto dodnes nepochybují.

Bezdomovci prohledávající popelnice v Radhošťské ulici v říjnu 1999 narazili na šokující úlovek – v modrém plastovém pytli přelepeném hnědou páskou leželo torzo mužského tělo. Jak se později ukázalo, bylo bez hlavy, končetin a penisu. Kriminalisté okamžitě začali prohledávat všechny popelnice v širokém okolí a v sousední Bořivojově našli, opět v kontejneru, další dva pytle. V jednom bylo oblečení oběti a v druhém pravá noha a pravá paže bez dlaní a prstů.

O pár dnů později vylovil mladý rybář z Vltavy nedaleko Štvanice plátěnou tašku s nápisem Marlboro. V ní byly – opět v modrém igelitovém pytli – zbývající části zavražděného muže. Jeho odřezaná hlava, dlaně i penis. Nápadným poznávacím znakem mrtvoly byly tři spodní řezáky ze žlutého kovu. Vyšetřovatelé to komentovali, že vypadají, jako by mu je udělal nějaký kovář z Ukrajiny. Podobnou úpravu chrupu totiž v té době mívali někteří obyvatelé bývalého Sovětského svazu. A nebyli daleko od pravdy. Díky evidenci pohřešovaných osob v rámci Interpolu, a později také pomocí identifikace jeho manželky, zjistili, že jde o zmizelého, pětatřicetiletého Sergeje Ovčinikova z Kyrgyzstánu. Ten se již před časem vydal do Prahy založit si vlastní firmu. Do začátku si sebou přivezl přibližně 18 tisíc amerických dolarů a větší množství oblečení na prodej. Spolu s ním přijel také jeho krajan Ruslan Mamin, mimochodem bývalý plukovník KGB, se svou manželkou Akulovou a synem Timurem.

Na začátku vyšetřování byly jen části rozřezaného těla na různých místech Prahy. Zdroj: Muzeum Policie

Obkládačky

Kriminalisty nejdříve pátrání po jejich pobytu dovedlo do Říčan, kde měl Mamin přihlášenou firmu. Nikdy tam ovšem nebydlel. Stejně jako několik set dalších cizinců nahlášených ve stejném dvoupokojovém bytě jako on. Později vypátrali ale další byt v Lucemburské ulici, který si po příjezdu už opravdu pronajali. Teď byl ale prázdný, vyklizený a dokonce čerstvě vymalovaný. V koupelně vyšetřovatele zaujala zvláštní „náhoda“. Všimli si, že je obložená naprosto stejnými dlaždičkami z keramičky v Horní Bříze, jakými byla zatížena i ona taška s hlavou oběti ve Vltavě. Majitel bytu jim potvrdil, že mu jich tu po předchozí rekonstrukci bytu zbyl jeden balík navíc, který je ale teď pryč.

Ovčinikov zemřel v noci z 29. na 30. října a hned 30. října se z bytu ve velkém spěchu odstěhoval i Mamin. Čeští policisté si tedy byli téměř jistí, že mají vraha. Zvlášť když jim Ovčinikova žena prozradila, že Mamin již na letišti po příletu do Prahy zjistil, jak velkou částku má její muž s sebou. Jenže spolupráce s kyrgyzskou policií vázla. Mamina, který byl tou dobou ve vězení již kvůli nějaké jiné trestné činnosti, do Čech k soudu nikdy nevydala. Během jeho uvěznění totiž došlo v zemi ke státnímu převratu a v rámci všeobecné amnestie se všichni uvěznění propustili na svobodu. Od té doby je Mamin nezvěstný.

 

Vraždil Ruslan Mamin kvůli 18 tisícům dolarů? Zdroj: Muzeum Policie

 

Podle jednoho z vyšetřovatelů tohoto brutálního případu Josefa Lottese připadali v úvahu tři motivy – žárlivost na Akulovu, neshody mezi Maminem a Ovčinikovem, a právě loupežný. Kvůli osmnácti tisícům dolarů, což je téměř půl miliónu českých korun. To už se ale Lottes, který strávil u kriminálky celých 44 let a který také jednu dobu šéfoval pražské mordpartě, už asi nikdy nedozví.

Na vinohradského řezníka zůstala v místě prvního nálezu části jeho oběti už jen podivná památka. Hospůdce Na Radhošti stojící nedaleko od něj a ze které tenkrát jeho personál přivolal policii, dodnes její štamgasti říkají U trupu.

Tento článek pochází z webu Slavné pražské mordy.
Dnes, 08:38
Studie ukázaly, že monitoring výskytu koronaviru v odpadních vodách je efektivní nástroj při předcházení šíření...
Dnes, 07:53
Jedna malá knoflíková baterie se stala osudnou pro dvouletou holčičku z britského hrabství Staffordshire. Ochránci...
Dnes, 07:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:22
Každý měsíce jí vzrůstají volební preference zhruba o jedno procento, do října by jich chtěla...
Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
Reklama