„Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Krédo nekrosadisty a kanibala Hojera s IQ 88

Zabíjel po celém tehdejším Československu a k jeho dopadení vedla až poslední vražda v pražském Motole. Několikrát se k ní dokonce ve své oblíbené hospodě přiznal, ale nikdo ho nebral vážně. Díky vychloubání se mu ale nakonec dostali kriminalisté na stopu. Jeho psychicky nemocný kamarád, který se následně k vraždě přiznal, byl totiž v době vraždy prokazatelně za mřížemi. O činu přitom věděl podrobnosti, které znali jen vyšetřovatelé a vrah.

Pět mrtvých žen a téměř dvacet znásilnění měl na svědomí sadistický sériový vrah a kanibal Ladislav Hojer, který zabíjel na přelomu 70. a 80. let. Své oběti si našel v Děčíně, ve vlaku z Prahy do Děčína, v Košicích, v Brně a v Praze. Právě jeho poslední vražda nedaleko Motolského potoka se mu stala ale naštěstí osudnou a jeho vražedné řádění ukončila.

5 vražd

Poprvé Hojer vraždil v roce 1978 v Děčíně, kdy na břehu Labe napadl Evu R. (29). Srazil ji k zemi, odtáhl do křoví a tam ji uškrtil. Začátkem roku 1980 se opět vypravil do Děčína, tentokrát zabíjel přímo v nočním vlaku z Prahy. Svou budoucí oběť, studentku medicíny Ivonu S. (25), si vyhlédl už při nastupování do vlaku. Když se vydala na toaletu, vnikl tam za ní a uškrtil ji. Kriminalistům se později podařilo identifikovat 46 ze 47 cestujících z tohoto vlaku smrti. Zůstal jen neznámý voják základní služby – Hojer, který měl ovšem alibi, protože v kasárnách jeho nepřítomnost nikdo nezaznamenal.

Brutalita s tváří dítěte. Spartakiádní vrah Straka děsil celou Prahu

Za svou třetí obětí se Hojer vypravil až na Slovensko, kam jel ještě jako voják na opušťáku navštívit kamaráda. Při procházce na břehu ružínské nádrže nedaleko Košic narazil na osamělou mladou ženu, kterou opět uškrtil. Její tělo pak ovázal nalezeným drátem, zatížil kameny a odtáhl do vody. Silně rozloženou mrtvolu objevili místní chataři až za několik měsíců a její totožnost se nikdy nepodařilo určit.

V lednu 1981 se Hojer vypravil do Brna, kde kolem třetí hodiny ranní na tramvajové zastávce narazil na Ivanu M. (18), která se právě vracela z plesu. Kromě toho, že ji znovu uškrtil, pokusil se ji znásilnit a také jí odřízl prsa a genitálie, které si odnesl domů. Tam se na nich nejprve zhruba týden ukájel a pak si je uvařil k jídlu. Poslední Hojerovi dokázaná vražda se odehrála v Praze na podzim roku 1981, kdy Anna Š. (51) vracející se z večerního koncertu nedaleko můstku přes Motolský potok potkala Hojera. Ten už tam na místě vzdáleném pouhých tři sta metrů od svého bydliště přinejmenším hodinu čekal na svou další oběť, kterou pak znásilnil a opět uškrtil.

Olga Hepnarová. Šílená řidička v náklaďáku smrti byla poslední popravenou ženou u nás

Falešná přiznání

Vyšetřování Hojerových vražd komplikovala různá falešná přiznání i matoucí stopy už od samého začátku. Při první vraždě se k ní přihlásil člověk, který ji ale nespáchal. Chtěl na sebe jenom upoutat pozornost. V případu zavražděné studentky medicíny byl jedním z podezřelých ajznboňák, který si doma schovával novinové výstřižky o případu a který nakonec spáchal sebevraždu. Dalším podezřelým byl i její vzdálený příbuzný, který – ač se téměř neznali – se na jejím pohřbu psychicky zhroutil a později si také vzal život.

K zabití Ivany M. z Brna se přiznal jordánský student, který chtěl odvrátit pozornost od svých studentských neúspěchů, kterými by prý poškodil pověst rodiny víc než vraždou. A za vraha Hojerovy páté oběti se prohlásil jeho psychicky narušený kamarád. Přestože měl na dobu spáchání činu neprůstřelné alibi, kriminalisty zaujaly podrobnosti činu, které jim přiznal. Nemohl o nich totiž vědět nikdo jiný než vrah. A tak se dostali na Hojera, který začal postupně přiznávat i předchozí vraždy.

Český kanibal zavraždil dva malé chlapce. Jejich vnitřnosti poté snědl

Podle znalců z oboru psychiatrie, sexuologie a psychologie byl Hojer primitivní psychopat s morální a asociální osobností bez jakéhokoliv soucitu, výčitek svědomí či lítosti. Popravy se dočkal v roce 1986 v Pankrácké věznici. Smrti se ovšem tak bál, že v zuřivém zápasu před ní zlomil katovu pomocníkovi prst a strachy se pokálel.

Tento článek pochází z webu Slavné pražské mordy.
Dnes, 21:20
Prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku čínské vakcíny...
Dnes, 17:32
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Nemuseli by tak podle...
Dnes, 15:39
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:39
Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na pracoviště. Může...
Dnes, 15:35
Už po 25. narozeninách se na pleti začnou objevovat první vrásky a jemné linky, které...
Dnes, 15:26
K zapojení do péče o pacienty s covidem by se mohli přidat například plastické chirurgie,...
Dnes, 15:06
Střední odborné učiliště v Kaplici pokračuje v praktické výuce i ve zpřísněném koronavirovém režimu. Zatímco...
Dnes, 12:42
Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Dvacítku míst...
Dnes, 11:15
I když francouzský vojevůdce a císař Napoleon I. Bonaparte (15. srpna 1769 – 5. května...
Dnes, 10:39
Odborníci hledají dobrovolníky do studie, která má zjistit, zda mají v krvi protilátky chránící před...
Dnes, 09:28
Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním. Testy musejí mít velké podniky...
Reklama