• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • „Básník tvaru“ Josef Mařatka. Málem byl hráčem trubku, jeho talent uznával sám slovutný Dvořák

  21.5.2019
  Fefík
  Další fotky

  Rod Mařatků pocházel z Vysokého nad Jizerou v Podkrkonoší, ale rodiče Josefa Mařatky se přestěhovali do Nového města pražského.

  Jejich syn se narodil 21. května 1874 v přízemí domu č. 14 v Žitné ulici, ve stejném domě jako bydlel Antonín Dvořák. Mladý Josef hrál na trubku a chtěl jít na konzervatoř, Dvořák mu dokonce napsal doporučení. Nejvíc času ale trávil u mladého malíře Jaroslava Věšína (1860, ve Vraném na Slánsku – 1915 v Sofii), později bulharského dvorního malíře, který bydlel v podnájmu o dvě patra výš. Vydržel stát za jeho zády dlouhý čas a tu a tam si směl i „zamalovat“.

  V letech 1889-96 studoval Josef Mařatka na Uměleckoprůmyslové škole u Celdy Kloučka, následně pak, do roku 1899, u Josefa Václava Myslbeka (1848 v Praze – 1922 tamtéž), se kterým přešel do nově zřízeného ateliéru sochařství na Akademii výtvarných umění.
  Mařatku si musel oblíbit každý, protože byl mírné povahy a nesmírně pilný, takže mu kolegové jinak neřekli než „kuře“.
  V roce 1900 si Mařatka plastikou „Ledaři na Vltavě“ vysloužil 400 zlatých z Hlávkovy nadace stipendia do Paříže a ještě téhož roku se tam s malířem Aloisem Kalvodou vydali.
  Mařatkovým cílem byl ateliér slavného sochaře Auguste Rodina (1840 v Paříži – 1917 ve francouzském Meudonu), ale než se do jeho ateliéru dostal (s přímluvou malíře Jana Dědiny), nějaký čas to trvalo. Rodin měl bystrý zrak a dobrácké srdce, oblíbil si Mařatku a on u něj strávil tři roky.

  Architekt Josef Havlíček. Muž mnoha talentů řešil podobu hraničních sloupů i problematiku kolektivního bydlení

  Mařatka hned napřesrok mistra přesvědčil, aby své dílo ukázal Praze. V roce 1901 Alfons Mucha, Zdenka Braunerová a Mařatka provázeli Rodina po Praze a jižní Moravě.
  Mařatkův styl Rodin silně poznamenal a dlouho v jeho „stínu“ tvořil.
  Nebyl to ale jediný jeho velký vzor. Po pěti letech přivedl Mařatka do Prahy i sochaře Antoine Bourdella (1861, Montauban – 1929, Le Vésinet, obojí Francie), který ho vzrušoval svým přepětím energie a pohybu v plastikách.

  Brzo po návratu domů začal „básník tvaru“ spolupracovat se sochařem Stanislavem Suchardou (1866 v Nové Pace – 1916 v Bubenči) a architektem Aloisem Dryákem na Palackého pomníku pod Emauzy. Bronzové mytické výjevy pocházejí z jeho dílny.
  Pomáhal také sochaři Ladislavu Šalounovi (1870 v Praze – 1946 tamtéž) v malých modelech na pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí. V roce 1906 po smrti Dvořáka vytvořil pro Národní divadlo jeho bystu a po dvou letech jej do Paříže zavolal Rodin a pověřil ho prací na nerealizovaném pomníku letce Santose Dumonta pro Buenos Aires. Souběžně portrétoval Antonína Slavíčka s chotí – ostatně Mařatkova busta je na Slavíčkově náhrobku na Olšanech.

  Před 170 lety se narodil sochař Myslbek. Na Václaváku už tehdy málem stála socha jiného umělce

  Mařatkovy plastiky jsou na nové pražské radnici (1911-13, sousoší Vytrvalost a Síla, nadživotní postavy Skromnost a Ušlechtilost), po válce navazoval na myslbekovskou tradici monumentálního sochařství, ve 20. letech se vyrovnával i s tendencemi sociálního a neoklasicistního umění a vytvořil některé plastiky pro fasády veřejných budov, na ministerstvo dopravy a přes řeku na dělnickou pojišťovnu, dnes radnici Prahy 7.
  V letech 1921-26 vytvořil celkem třináct portrétů a pomníků prezidenta T.G. Masaryka.
  Je autorem figur na pomníku Praha svým vítězným synům na Náměstí Pod Emauzy v Praze.

  Mařatka měl ateliér na Letné v ulici plné výtvarníků, Na Výšinách 12, bydlel za rohem v Korunovační 9. V roce 1933 se stěhoval do vlastního, když mu architekt Pavel Janák vyprojektoval na pomezí Břevnova a Střešovic vilu v ulici U páté baterie 40.
  Zemřel 20. dubna 1937 v Praze, pochován je na Olšanech.
  Jeho synem byl lékař, internista a gastroenterolog, profesor Zdeněk Mařatka (1914 v Praze – 2010 tamtéž) a vnukem hudební skladatel žijící ve Francii, Kryštof Mařatka (*1972 v Praze).

  Zdroj: Pražský Pantheon, Wikipedie

  FOTO: Josef Mařatka a jeho dílo

  Josef Mařatka a jeho dílo - 2 encyp2Josef Mařatka a jeho dílo - 3 mařatkaJosef Mařatka a jeho dílo - 3b encyp2Josef Mařatka a jeho dílo - 4 hlávka sochaJosef Mařatka a jeho dílo - 2-IMG_20181107_092717
  Další fotky
  Josef Mařatka a jeho dílo - 5 mařat polibek ghmpJosef Mařatka a jeho dílo - 5 mařatkaJosef Mařatka a jeho dílo - 6 DSC05147Josef Mařatka a jeho dílo - 8 mařatka kapsův hrob publicart gavu chebJosef Mařatka a jeho dílo - 8b P1670661+Josef Mařatka a jeho dílo - 9b josef kandert stavitel a nám star prahy

     Nepřehlédněte