Bazalka, královna jednoletých bylinek

5.6.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Bazalku pěstujeme pro čerstvé lístky a vrcholky, které můžeme sklízet od jara do podzimu. Chuť a vůně čerstvých lístků se nedá s těmi sušenými srovnat.

Bazalka je královnou voňavé kuchyně – především jihoevropské, ale i orientální. Její nezaměnitelná chuť a vůně dodává korunu těstovinám, rajčatovým salátům, bramborovým i masovým delikatesám. Zároveň prospívá trávní a zejména v čerstvém stavu obsahuje vhodné vonné silice.

Můžeme vysadit sazeničky, ale bazalku snadno vypěstujeme i ze semen. Pokud jí dopřejeme dostatek tepla, klíčí a roste rychle. Pro letní sklizeň ji proto můžeme vysít i v těchto dnech.

zelenina bylinky nať

Máte rádi čerstvé bylinky a zeleninu? Pěstujte si je doma za okny

Bazalkám svědčí propustný, avšak na humus bohatý a výživný substrát. Můžeme ho připravit z kvalitního, vyzrálého kompostu a písku nebo perlitu, nebo můžeme substrát pro bylinky zakoupit. Semena k substrátu pouze přitlačíme nebo je zahrneme tenounkou vrstvou. Při vzcházení nesmí zaschnout, sama se tomu brání tak, že kolem sebe vytvoří po kontaktu s vodou gel. Zavlažujeme je nejlépe rozprašovačem na květiny nebo konvičkou s velmi jemným kropítkem.

Za příznivého počasí můžeme bazalku vysévat rovnou ven, vývoj však bude pomalejší než ve skleníku či v květináči. Může nám pomoci fóliový kryt či bílá netkaná textilie. Bazalku každopádně musíme uchránit před případnými mrazíky, které by ji zničily.

Bylinku nesmíme vysévat příliš hustě. Malé rostlinky by se příliš tísnily, a proto by rostly pomalu.

Čím více slunce a tepla bazalce poskytneme, tím více vůně a chuti nám daruje. Vyžaduje poměrně hodně vláhy, neboť její velké a tenké listy ji intenzivně vypařují.

Dobrotivá lípa. Poklad v krajině i na zahradě

Přihnojit potřebuje jen zlehka, nejvýše poloviční dávkou ve srovnání s běžnou zeleninou. Nejvhodnější je tekuté organické hnojivo (rostlinné výluhy nebo zkvašené slepičince) nebo můžete použít speciální hnojivo pro bylinky.

Bazalky pěstované pro list většinou nenecháme vykvést. U krásně kvetoucích variant stojí udělejte výjimku. Červená či fialová květenství zkrášlí zahradu, okno nebo balkon. Včely či motýli v nich najdou nektar.

Salát Caprese

Rajčata nakrájíme na kolečka a na talíři je prokládáme plátky mozzarelly z nálevu. Pokapeme olivovým olejem a posypeme špetkou čerstvě mletého pepře. Ozdobíme čerstvými bazalkovými lístky. Zdravou chuťovku můžeme podávat jako lehkou svačinu či předkrm.

FOTO: Bazalka, královna jednoletých bylinek

Bazalka, královna jednoletých bylinek - bazalkaBazalka, královna jednoletých bylinek - bazalkaBazalka, královna jednoletých bylinek - caprese bazalkaBazalka, královna jednoletých bylinek - bazalka pestoBazalka, královna jednoletých bylinek - bazalka
Další fotky
Bazalka, královna jednoletých bylinek - bazalkaBazalka, královna jednoletých bylinek - bazalkaBazalka, královna jednoletých bylinek - hamburger bazalkaBazalka, královna jednoletých bylinek - bazalka

Bazalkové pesto

Čerstvé listy bazalky rozmixujeme v olivovém oleji spolu s parmezánem, solí a podle chuti i s česnekem. Italové přidávají i piniové oříšky. Ty můžeme nahradit vlašskými ořechy nebo slunečnicovými semeny. Zalijeme vrstvičkou olivového oleje.

V chladnu vydrží pesto i měsíce. Je ideální na těstoviny, hodí se i k bramborám či na topinky.Nepřehlédněte