Za Blatného se ministerstvo rozložilo. Očkování není dostupné, základní poznatky pro opatření nemá

Ministerstvo zdravotnictví dosud vedené ministrem Janem Blatným (za ANO) přiznalo, že očkování je v Česku nedostupné. Nemá ani základní vysvětlení, proč se současná opatření vztahují na lidi, kteří už jsou očkovaní nebo mají imunitu po prodělané nemoci. Zatímco ministr Blatný už nejspíše jen čeká na odvolání z funkce, jeho úředníci placení z daní se už prací neobtěžují.

Blatného úřad nebyl schopen ani za týden odpovědět na jednoduché otázky, které by osvětlily, z jakého důvodu jsou všechna aktuální opatření vyhlášena plošně bez výjimek.

Platí tedy i pro očkované proti onemocnění a lidi, kteří získali imunitu po nedávném prodělání onemocnění covid-19. A to za situace, kdy ministerstvo vykazuje přes 1,8 milionu vyočkovaných dávek a 1,4 milionu vyléčených pacientů.

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové k tomu není ministerstvo kompetentní.

„Odpovědi na dotazy z prvního a druhého bloku je kompetentní k vyjádření Česká vakcinologická společnost, případně Státní ústav pro kontrolu léčiv, respektive Státní zdravotní ústav,“ uvedla mluvčí Peterová.

Babiš odmítl 750 tisíc vakcín AstraZeneca. Byl to nekonkrétní návrh, řekl

Podrobnosti o získané imunitě očkováním nebo proděláním nemoci tak ministerstvo buď nemá, nebo se o ně vůbec nezajímá. Ministerstvo je přitom ústředním orgánem státní správy pro ochranu veřejného zdraví. Rezignuje tak na svou základní funkci stanovenou kompetenčním zákonem.

Ministerstvo rezignovalo i na plánování výhod pro očkované a tedy i motivaci lidí aby se očkovat nechali. Podle průzkumu, který si nechalo zpracovat agenturou STEM, přitom projevilo zájem o očkování pouhých 39 procent lidí.

„Co se týče možných výhod úlev pro očkované, v současné chvíli jsou tyto úvahy ještě předčasné, nicméně do budoucna se určitě nabízí například možnost testování před kulturní akcí nebo očkování jako podmínka pro účast na konkrétní aktivitě,“ uvedla Peterová.

„Toto vše lze však řešit až ve chvíli, kdy bude dostatek vakcín pro celou populaci a tedy tehdy, až bude očkování dostupné opravdu všem,“ dodala mluvčí.

Kdy to bude, není zřejmé, v tuto chvíli by si však ministerstvo s většinovým proočkováním populace stejně nejspíše nevědělo rady a plošná opatření by platila dále.

Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama