• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Brandýs řeší komplikace s příspěvky na živobytí. V čem je problém?

  2.3.2018
  Andrea Cerqueirová

  V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi by uvítali, kdyby pobočky Úřadu práce ČR poskytovaly lidem, pobírajícím část příspěvku na živobytí v poukázkách, informace, kde za ně mohou nakoupit. Zároveň tam evidují komplikace, že lidé musejí pro stravenky na Úřad práce osobně do Prahy, přičemž mnohdy nemají na jízdné. Co přinesla povinnost vyplácet část příspěvku na živobytí v poukázkách?

  Problémy nemá jen Brandýs

  Poprvé loni v prosinci byla část příspěvku na živobytí některým lidem povinně vyplacena poukázkami, za které lze v omezené síti obchodů koupit potraviny, základní drogerii, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli například alkohol a tabákové výrobky. Změna se týká každého člověka, který pobírá příspěvek na živobytí déle než šest měsíců, přičemž v poukázkách mu je vypláceno nejméně 35 % a nejvýše 65 % dávky.

  Cyklisté tam musejí kličkovat. Brandýs hledá peníze na opravu Polabské cyklostezky

  Ustanovení je obsaženo v zákoně o hmotné nouzi, pozměňovacím návrhem je loni v červnu do novelizace prosadila poslankyně Jana Pastuchová (ANO), proti byla například tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „My jsme při projednávání v parlamentu upozorňovali na to, že se tato změna dotkne i spoluobčanů se zdravotním postižením. Přesto byl návrh přijat,“ uvedla později Marksová.

  Poté, co začalo ustanovení platit, vyskytly se problémy kupříkladu v pobytových zařízeních sociálních služeb. Jiní lidé zase měli problém nakoupit za poukázky v některých prodejnách kupříkladu boty a další potřebné zboží. Portál seznam.cz navíc informoval o tom, že část poukázek končí u překupníku, kterým je za peníze pod cenou vymění lidé, kteří je nemohou nikde utratit, překupníci pak poukázky za větší částky prodávají.

  Kruté mrazy trápí zejména bezdomovce. V Příbrami nikoho zmrznout nenechají

  Komplikace: Brandýští musí pro poukázky do Prahy, přitom nemají na jízdné

  „Naši občané pobírající dávky hmotné nouze a splňující další podmínky stravenky dostávají. Z naší strany je nevítáme, nevyskytl se ale ani problém. Pomohlo by nám, kdyby Úřad práce těmto lidem zároveň předával seznam provozoven, kde mohou stravenky uplatnit,“ uvedla na náš dotaz Alice Benediktová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Úřad práce ČR po přijetí změny deklaroval, že příjemcům poskytne seznamy obchodníků, u kterých lze poukázky uplatnit a rovněž je bude informovat o termínech, ve kterých si budou moct poukázky vyzvednout.

  „Ze strany klientů evidujeme komplikace, že musejí pro stravenky na Úřad práce osobně do Prahy, přičemž tito lidé mnohdy nemají na jízdné. Na případné dotazy lidem, kteří nemají přístup k internetu, předáme informaci o prodejnách v našem městě. Vyskytlo se několik telefonních dotazů od osob pečujících o osoby v hmotné nouzi. Pečující potřebovali vědět, kam mohou jít za stravenky nakoupit. Jedná se o běžné stravenky zn. Edenred – Ticket service v hodnotě 50 korun, které lze uplatnit jak v prodejnách potravin, tak v drogeriích a lékárnách. O „kšeftování“ se stravenkami nemáme žádné zprávy,“ dodala.

  Muž se v Kobylisích zabarikádoval před exekutory

  Města v okolí problémy neevidují

  Žádný problém se, podle vyjádření tamních samospráv, zatím nevyskytl v námi oslovených obcích Odolena Voda, Klecany či Zdiby. „U nás není žádný problém, protože příspěvek na živobytí žádný nevyplácíme,“ uvedl pro Náš REGION starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS).

  Stůl pro jednoho: Bezdomovci dostávají jídlo zdarma. Praha 2 tento projekt finančně podpořila

  Bude zákon novelizován?

  Vzniklé problémy vedly poslance sněmovny k tomu, že předložili dvě novely zmíněného zákona, jež mají zúžit okruh lidí, kterým by část příspěvku na živobytí byla v poukázkách vyplácena. Podle návrhu ANO by se povinnost už nevztahovala na pobytová zařízení sociálních služeb, na lidi s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, na lidí, kteří jsou celý měsíc v nemocnici či na lidi s omezenou svéprávností. Úřad práce by taky nemusel uplatňovat poukázky v případech hodných zvláštního zřetele.

  Poslanecký návrh KDU-ČSL, Pirátů, ČSSD a TOP 09 povinnost ruší v pobytových zařízeních sociálních služeb, u lidí s plným invalidním důchodem, u lidí starších 65 let, u lidí, kterým úřady ustavily opatrovníky, u lidí s postižením, kteří pobírají příspěvek na péči kvůli středně těžké závislosti, těžké závislosti a úplné závislosti na pomoci druhých a u pečovatelů o lidi s postižením. Poslanci by se měli zabývat oběma návrhy novel.

  Exekuce jsou problém v Praze i středních Čechách. Dluhy tu splácí kolem 9 % lidí

  Poslankyně Pastuchová stojí jak za svým původním pozměňovacím návrhem, který poukázky zavedl, tak za nynějším návrhem ANO, který systém zmírní. Považuje jej za lepší, než návrh kolegů z jiných stran. „Druhý návrh jen vyjmenovává, koho by se to mělo a nemělo týkat. Vyjmenujete ale deset skupin, jedna vám bude chybět a zase bude zle. Proto jsem do našeho návrhu dala jednoznačně sociální a zdravotní služby, opatrovníky i případy hodné zvláštního zřetele, které posoudí na pobočkách Úřadu práce, s kterými jsme to diskutovali a vítají to, budou to moci zmírnit u toho, kdo si to zaslouží. Plošně poukázky rušit nechceme, osvědčily se, což potvrzují i na Úřadu práce, systém jsem navrhla kvůli případům zneužívání příspěvku“ uvedla pro Náš REGION.

  Osudový zámek Marie Terezie! Renesanční klenot v Brandýse rozhodně stojí za návštěvu

  Překupníci jsou problém

  A co říká na problém s překupníky? „Různí překupníci bohužel byli, jsou a budou, je to špatně. Když se někdo s něčím takovým setká, měl by na konkrétní pobočce Úřadu práce nahlásit, kdo a kde mu poukázku nabídl,“ řekla. „Hodně klientů si taky stěžuje, že není dobře pokryta síť prodejen, kde poukázky berou. Vím, že na pobočkách Úřadu práce na tom intenzivně pracují a snaží se o to, aby síť byla co nejširší,“ pokračovala. „Chodí mi hodně emailů, stále zdůrazňuji, že se jedná jen o část příspěvku na živobytí, který by neměl nahrazovat jiné příspěvky, třeba příspěvek na bydlení. Lidé, kteří příspěvek na živobytí berou, určitě pobírají i jiné dávky,“ dodala Pastuchová.

  Dětem, které ještě chodí na základku, naskakují nesmyslné tisícové dluhy. Kde se vzaly a proč je mají platit?!

  Poukázky neberou zdaleka všechny obchody

  Navrhovatelé „konkurenčního“ poslaneckého návrhu v důvodové zprávě předlohy uvádějí zkušenost vládní Agentury pro sociální začleňování, podle které je síť obchodů, které poukázky přijímají, nedostatečná. „V některých obcích nejsou žádné obchody, které poukázky přijímají. Tito lidé budou muset prostředky určené na zajištění základních potravin, oblečení a hygienických potřeb utrácet za dojíždění do větších měst. Představa, že takhle stát zamezí chudým v nakupování alkoholu a cigaret, je naivní. Vždycky se najdou obchodníci, kteří budou ochotní toto zboží za poukázku vydat nebo ji i vykoupit, třeba za poloviční hodnotu,“ cituje důvodová zpráva Roberta Heráka z agentury. Vyplácení příspěvku v poukázkách podle něj povede jen k prohlubování finanční nouze nejchudších.

  FOTO: Poukázky

  Poukázky - Chudí lidé, bezdomovciPoukázky - Poukázka vzorPoukázky - Brandýs nad Labem – náměstí (1)Poukázky - Brandýs nad Labem – náměstí 3 – foto AC

  Příspěvek na živobytí, který loni v prosinci úřady vyplatily 92 200 lidem, je dávka pro lidi v hmotné nouzi, která se odvíjí od stanoveného životního nebo existenčního minima. Životní minimum pro samotného člověka činí 3410 korun, existenční minimum 2200 korun (navyšují se na základě počtu dospělých a dětí v domácnosti). Nárok na příspěvek na živobytí má jednotlivec nebo rodina, pokud jim po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nestačí příjem na živobytí.

  Sloučit více exekucí do jedné? Exekuce trápí i Prahu a střední Čechy

     Nepřehlédněte