• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Brněnské VUT otevřelo magisterský studijní program jaderné energetiky

    Dvouletý magisterský studijní program jaderná energetika otevřeli spolu se specializovanou laboratoří v úterý odpoledne na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně (FEKT VUT).

    Škola se tak vrací k tradici, která začala v 50. letech minulého století, řekl na slavnostním otevření garant programu Karel Katovský z Ústavu elektroenergetiky FEKT VUT.

    „Firmy zjistily, že inženýři s větší znalostí jaderné energetiky v regionu chybí. Současně se začal zvyšovat zájem ze strany studentů. Vše do sebe zapadlo s rozhodnutím o dostavbě elektrárny v Dukovanech. K jejímu úspěchu můžeme na VUT přispět tím nejcennějším – přípravou nových jaderných expertů,“ dodal Katovský.

    Studenti se seznámí s technologiemi spojenými s chodem jaderných elektráren, což zahrnuje i navrhování energetických zařízení a strojů včetně parních turbín, technologii vody a jejího oběhu v jaderné elektrárně nebo materiály, stavební konstrukce a systémový přístup k navrhování a řízení procesů v jaderné elektrárně. Součástí rozvrhu jsou tak i předměty vyučované na fakultě strojního inženýrství, fakultě chemické a stavební.

    Dvouletý program pro 24 studentů bude mít poněkud odlišnou organizaci výuky ve srovnání s ostatními programy. Výuka je rozplánovaná do tří měsíčních bloků, z nichž každý je zakončený týdenním zkouškovým obdobím. „Chceme studujícím ponechat dostatek času na stáže u spolupracujících firem z jaderného odvětví, u kterých by také měli psát diplomovou práci. Stáže bude možné absolvovat například i v Koreji, Spojených státech, Belgii či na Slovensku,“ vysvětlil Lukáš Nesvadba, který má na starosti organizaci studijního programu.

    Spolu se studijním programem se v úterý otevřela také nová laboratoř jaderné energetiky a ionizujícího záření. Studujícím nabídne bezpečné prostředí pro získání zkušenosti s měřícími přístroji, s testováním radiační zátěže materiálů nebo s manipulací s radionuklidy v kontrolovaném pásmu. Laboratoř je také připravena na budoucí instalaci urychlovače částic.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte