Vzácná orlice narazila do drátů vysokého napětí, veterinář jí musel amputovat křídlo

Záchranná stanice v Rajhradě na Brněnsku se stará o skoro rok starou samici orla královského. Na Moravu přiletěla z Maďarska, u Vlasatic na Brněnsku ale narazila do drátů vysokého napětí. Veterinář jí musel amputovat křídlo. Na péči o orlici lze přispět ve sbírce.

Lidé orlici na poli pod dráty nalezli 2. dubna. „Jedná se o samici orla královského v dobré kondici. Byla kroužkována jako mládě na hnízdě 14. 6. 2020 v maďarském městě Mesökövesd. V hnízdě měla jednoho sourozence,“ uvedl Jaroslav Sedláček z rajhradské záchranné stanice.

Orlice vzdušnou čarou z Maďarska do Vlasatic urazila vzdálenost 325 kilometrů. „Nárazem do nadzemního vedení velmi vysokého napětí si způsobila otevřenou zlomeninu levého křídla. Křídlo se již nedalo zachránit, a proto následující den podstoupila chirurgický zákrok a prakticky celá končetina jí byla amputována,“ uvedl Sedláček.

Po operaci orlice podle něj prospala zbytek dne, následující den už byla aktivní. Několik dnů ale zůstala v ošetřovacím boxu a ošetřovatelé ji krmili násilím. Opakovaně totiž odmítala přijímat potravu sama. To se změnilo minulý týden, kdy ji umístili ven a potravu začala přijímat sama.

Otrávený orel mořský u Sedlice.

Otravy vzácných dravců. Tentokrát to odnesl orel z Brd

Orlice měla podle ochránců štěstí v neštěstí, že si jí včas všimli lidé a obratem záchrannou stanici zavolali. Do přírody se sice už nevrátí, ale může dožít právě v záchranné stanici v Rajhradě. Lidé mohou přispět na péči o ni i na další činnost záchranné stanice ve sbírce Zvíře v nouzi 33 55 33 22/0800 s variabilním symbolem 124.

Orel královský patří k nejvzácnějším orlům vyskytujícím se na území ČR. Hnízdí pouze na jihu Moravy, a to ne více než deset párů. Je natolik vzácný, že není uveden ani v českém seznamu zvláště chráněných druhů, protože v době, kdy se tento seznam tvořil, se v Česku vůbec nevyskytoval. Ohrožen je především chemizací zemědělství, nevhodným lesnickým hospodařením, nebezpečnými elektrorozvody a také pytláctvím.

adp/ČTK

Včera, 13:58
V Brně v Žižkově ulici dnes začaly úpravy brownfieldu, kde je zchátralá bývalá vojenská jídelna,...
Včera, 11:00
Pandemie koronaviru v Brně psychicky více zasáhla ženy. Lidé mají pocity osamělosti, obavy o zdraví...
Včera, 09:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 09:43
Většina brněnských muzeí a galerií se znovu otevře během tohoto týdne, například Diecézní muzeum už...
7.5.2021
Zaměstnanci brněnských prodejen se sportovními potřebami mají v těchto dnech napilno. Zimní brusle nahrazují kolečkovými,...
5.5.2021
Nalezené tělo v řece Svratce v Brně patří pohřešovanému patnáctiletému chlapci, potvrdila policie.. Kriminalisté nyní...
4.5.2021
Brno rozdává takzvané seniorské obálky, pořídilo jich 50 tisíc. Lidé je dostávají v očkovacích centrech,...
3.5.2021
Akce Do práce na kole, která odstartovala 1. května, se letos v Brně účastní přes...
29.4.2021
Módní návrhářka a oděvní designérka Liběna Rochová věnovala Moravské galerii v Brně desítky oděvů, bot,...
27.4.2021
Přes 250 pacientů dosud využilo poradnu pro poruchy čichu a chuti pro pacienty po nemoci...
26.4.2021
Komplex potravinářských veletrhů SALIMA a veletrhu obalů a tisku EmbaxPrint, které měly na brněnském výstavišti...
Reklama