Brutální loupežník a kanibal z 16. století. Vraždil těhotné a požíral nenarozené děti

28.5.2021
Soňa Brunnerová

Druhá polovina šestnáctého století. Na dnešní Moravě, Slezsku i v Čechách řádí jeden z největších mordýřů v našich dějinách. Loupení mu nestačí, proto své oběti také vraždí. Na svém „kontě“ jich měl celkem 59. Mezi nimi bylo celkem 7 žen.

Nejbestiálnější vrah v dějinách Československa. Jak Václav Mrázek uspokojoval své sadistické choutky?

Kolem Martina Roháče, ne moc známého, ale přesto největšího loupeživého vraha v naší historii, vznikla celá banda lidí, kteří byli původně vojáky v armádě císaře Maxmiliána II. Jenže kvůli uzavřenému Drinopolskému míru v roce 1568 mezi císařem a Turky byli z armády propuštěni.

Průpravu v boji i vraždění měli, proto začali drancovat a okrádat a zabíjet bezbranné kupce i řemeslníky. Začali na Sedmihradsku, působili u Vídně, ale také u slovenské Stupavy nebo Prešpurku (dnešní Bratislavy). Nevyhnuli se také Moravě, městům jako je Uherský Brod, Uherské Hradiště a také obcím v podhůří Bílých Karpat nebo Brnu.

Vrah od jezu ubil sekyrou svou milou, když spala. Nevěřili byste, co bylo důvodem hrůzného činu

Drancíři a modrýři kolem Martina Roháče se nevyhnuli ani dnešním středním Čechám, kde jejich činy nabyly nebývalé obludnosti, dokonce se z nich stali kanibalové. Poblíž Mělníka, Čáslavi a Chrudimi zavraždili tři těhotné ženy, ze kterých vyřízli čtyři ještě nenarozené děti. Z tělíček vyndali některé orgány, které si uvařili a zkonzumovali je. Věřili, že jim to dodá kuráž k dalším mordům a loupežím.

Jenže jak se říkává, boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Na Martina Roháče se také dostalo a jelikož se vyslýchalo formou mučení, tak si dosyta „užil“ to, co předtím prováděl nevinným lidem. Ještě chvíli před ním zatkli kumpána Mikuláše Míču, kterého vyslýchali také, ale na jiném místě. I přes mučení, kdy lidé kvůli bolesti byli schopni napovídat cokoliv, aby utrpení skončilo (vzpomeňme si na čarodějnické procesy v 17. století), se jejich výpovědi shodovaly.

Tři roky kanibal Ladislav Hojer děsil Československo. Ženy vraždil ve vlaku i u přehrady

Roháč byl odsouzen 7. února roku 1571 k trestu smrti. O deset dnů později byl trest vykonán. Roháč nejprve přišel o jednotlivé články prstů na rukou a když se dostal na popraviště, kat mu vytrhával za pomocí kleští maso z těla. Následovalo lámání kolem, kde člověku byly zpřeráženy kosti a za krutých bolestí čekal na smrt vpletený v kole. Stalo se tak ve Velké Bíteši, kde se narodil. Jeho podobizna se nedochovala.

zdroj: kriminalistika.eu, wikipediaNepřehlédněte