• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Burda, nejznámější módní časopis na světě. Když šaty dělají člověka

  25.8.2019
  Karel Dudek
  Další fotky

  Krásné šaty, boty na vysokém podpatku a elegantní kabelka? Buržoazní přežitek. Perfektně padnoucí oblek, bílá košile a kravata? Nebo, nedej bože, motýlek? Hrůza, tak se přeci pracující člověk neobléká. Tepláky a baretka s anténkou, do Národního divadla? Proč ne, když si divadlo postavil strádající dělný lid. Vzorem byla dělnice na traktoru, naprosto asexuální tvor, který se na obálkách časopisů nelíbil ani mužům v kriminálech.

  Ta šílená doba naštěstí trvala jen krátce. Ale i těch pár let stačilo k tomu, aby se vzorem pro oblékání stal nevkus a kýč. Prvorepublikové módní časopisy neexistovaly, časopisy ze Západu sem mohl tajně pašovat jedině agent v žoldu amerického imperialismu. Soukromý krejčí nebo švadlena, to byla profese, která se vyvažovala zlatem. Všichni si dozajista pamatují nádhernou scénu z pánského krejčovství, ve filmu Světáci.

  Prezidentka NKMódy Julie Hendrychová

  Čeští módní návrháři se mohou čím chlubit, talent mají i děti

  Aenne Burdová se narodila před stodeseti lety, 28. 7. 1909.  Ano, známý módní časopis Burda nese její jméno. Původním jménem Lemmingerová. Vystudovala obchodní školu, ovšem k módě jí přivedly až milostné avantýry jejího výjimečně bohatého manžela. Byla to zřejmě energická žena, přinutila manžela, aby se nepokoušel postavit na nohy krachující podnik jeho milenky a raději investoval do podniku své ženy. V roce 1949 tedy vzniklo nakladatelství a časopis Burda moden se stal ve světě módy pojmem.

   

  Návrat do zlaté éry retro stylu. Umíte se obléknout jako filmová hvězda z 50. let?

  Paní Burdová měla zřejmě velmi živý sen, který si dobře zapamatovala. Sen se změnil ve fantastický, obchodní nápad, a od roku 1952 se do časopisu vkládaly archy se vzory střihů. Přesně vzato, archy se střihy existovaly sice už v 19. století, ale teprve Burdová se s nimi zapsala v obchodním světě. Bylo krátce po válce a ani střední třída si nemohla příliš ekonomicky vyskakovat. Střihy v časopisu Burda umožnily ženám ušít si elegantní šaty za zlomek ceny, za které by si je mohly koupit.

  FOTO: Aenne Burdová

  Aenne Burdová - Aenne BurdováAenne Burdová - SvětáciAenne Burdová - BurdaAenne Burdová - česká BurdaAenne Burdová - ruská Burda
  Další fotky
  Aenne Burdová - móda po roce 1948Aenne Burdová - Burdová v SSSR

  Časopis se v průběhu dalšího desetiletí stal nejznámějším módní časopisem ve světě a jeho náklad přeskočil číslo se šesti nulami. Dnes už vychází v devadesáti zemích světa a je překládán do šestnácti jazyků. Do tzv. východního bloku se časopis Burda dostal díky manželce Michaila Gorbačova, Raisy. V roce 1987 na Mezinárodní den žen se poprvé v Moskvě konala módní přehlídka, a časopis Burda začal vycházet v ruské mutaci. Jistě se dostával i do ostatních socialistických zemí a jejich političtí geronti zuřili. Proti časopisu ze Sovětského svazu byli bezmocní a netroufli si jej zakazovat nebo zabavovat. Aenne Burdová předala svoji firmu až ve svých 85 letech. Zbytek života se věnovala své druhé vášni olejové malbě.  Nepřehlédněte