Jeho tělo i loď nebyly nalezeny. Dobrodruzi odcházejí bez rozloučení

Ti dva se nikdy nesetkali. Jeden z nich žil v Novém světě, druhý byl ctihodným občanem města Amiensu. První z nich teprve získával jistotu při chůzi a druhý ji pomalu, ale neodvratně, začínal ztrácet. Devatenácté století se chýlilo ke konci. Století válek, katastrof i tragédií? Jistě, ale ty žádný správný dobrodruh nechce opakovat. Když fantazie, tak ať to tedy stojí za to. Objevování, poznávání, cestování. Nové obzory, nové, tajemné pevniny, vystupující z mlhy před lodní přídí.

Ten ctihodný muž byl uzavřen v tichu své pracovny a cestoval s hrdiny svých románů jenom ve své nekonečné fantazii, ten druhý se teprve učil číst. Učitel a zák. Učenlivý žák a příklady a vzory táhnou. Tím učitelem a příkladem byl Jules Verne, tím žákem a dobrodruhem, který se tehdy držel za máminou sukní, byl Richard Halliburton.

O tom prvním již bylo napsáno téměř vše. Zakladatel žánru sci-fi, klasik, kterého znají snad všichni. Jeho knihy nás doprovázely od dětských let a dodnes se k nim rádi a s nostalgií vracíme. Musíme být však spravedliví a také si něco říci o tom druhém.

Nezdárný syn zdárného otce se nakonec ujal jeho literárního odkazu, a úplně skvěle. Tušíte, kdo to byl?

Richard Halliburton se narodil 9. 1. 1900, v Bronswille, ve Spojených státech amerických. Numerologové nebo astrologové, by jistě našli v tomto datu vysvětlení pro jeho pozdější, neklidný život, plný dobrodružství. Studoval na soukromé univerzitě v Princetonu, kde v roce 1922 složil bakalářské zkoušky. Později zde bude také působit, jako profesor, i jistý Albert Einstein. Zřejmě mohl získat velmi dobré místo kdekoliv. Usadit se, založit rodinu, žít poklidným a spořádaným životem. To jistě všechno mohl, ale nikdy to neudělal. Byl mu předurčen život velmi krátký, během kterého však poznal a sám na vlastní kůži prožil dobrodružství několika životů, spořádaných lidí tehdejší doby.

Zmizel za války beze stopy, předtím však vtiskl swingovou podobu celé jedné éře

Přeplavil se na dobytčí lodi do Evropy, vylezl na Matterhorn, prozkoumal Gibraltar, posvátnou horu Athos, přespal na vrcholu Cheopsovy pyramidy. Evropa mu však byla příliš těsná, a tak se vypravil do Asie. Paňdžáb, Kašmír, Angkor a výstup na posvátnou horu Japonska, Fudži. Halliburton cestoval a hlavně psal. Cestování a psaní cestopisů bylo jeho snad jedinou vášní. Chtěl nejen vidět, ale i zažít na vlastní kůži. Přeplaval Dardanely, přešel Alpy na slonu, jako Hannibal, vskočil do mayské Studny smrti.

FOTO: Richard Halliburton

Richard Halliburton - Richard HalliburtonRichard Halliburton - Richard HalliburtonRichard Halliburton - Richard HalliburtonRichard Halliburton - Richard HalliburtonRichard Halliburton - Richard Halliburton
Další fotky
Richard Halliburton - Richard Halliburton

V roce 1932 obletěl na dvojplošníku celý svět. Halliburton psal velmi zajímavým stylem, s dávkou humoru a smyslem pro krásu. Byl to vlastně předchůdce našich světoznámých cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, aspoň co se touhy po objevování týče.

Nic však netrvá věčně a štěstěna se k Halliburtonovi obrátila zády. Cestovatel a dobrodruh se rozhodl překonat na čínské džunce, s názvem Mořský drak, Tichý oceán. Přeplout z Hongkongu do San Franciska. Vodní plochu, která se rozlévá na polovině povrchu naší planety. Nebyl šílenec a využil moderní techniky, kterou si vzal s sebou. Poslední radiová zpráva dorazila 24. 3. 1939. Jeho tělo i loď nebyly nikdy nalezeny. Halliburton byl prohlášen za mrtvého. Jeho prázdný hrob se nachází na hřbitově Forest Hills

 

Dnes, 11:30
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
Dnes, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Dnes, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Dnes, 08:11
Pevný střed těla je velmi důležitý. Můžeme se díky tomu dobře pohybovat, správně sedět, nepotřebujeme...
Včera, 18:35
Že zdraví člověka začíná a končí ve střech je známá věc, o které snad už...
Včera, 18:00
Do pražských a brněnských letních kin míří šestý ročník filmové přehlídky DAS SOMMERKINO. V průběhu...
Včera, 16:59
Lidé úvěry od stavební spořitelny využívají převážně na rekonstrukce nebo na pořízení nového bydlení. Jejich...
Včera, 16:19
Rostliny se rozmnožují dvojím způsobem. Při tzv. nepohlavním množení, jako je například pomocí cibulek, hlíz,...
Včera, 14:00
Je to jedna z nejstarších veřejných služeb na světě. Už od starověku. Ne, nelekejte se,...
Včera, 11:42
Meruňky mají pro naše zdraví výjimečné přínosy díky vitaminům A, C, K, E, které obsahují,...
Reklama