• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Byla obětí mocenských intrik a tahanic. Svatá Anežka Česká, princezna, která nebyla pyšná

  2.3.2019
  Karel Dudek
  Další fotky

  Proroctví mají prazvláštní schopnost. Nejsou závislá na čase. Platí trvale, ať chceme či nikoliv. Pro někoho naivní a směšná představa. Blaničtí rytíři například. Jak by mohli dnes muži v brnění a na koních někoho zachraňovat? Jistě, je to jen alegorie, ale pokud o ní lidé vědí, je stále živá. A co Anežka Česká? O ní se přeci říká, že v Českém království bude dobře, až bude prohlášena za svatou. Iluze a pohádka? Jak se to vezme. Když dvanáctého listopadu 1989 papež v Římě Anežku Českou svatořečil, zazvonil kdesi zvonek. Tiše, jen jakoby mimochodem. Spustil se program, uložený kýmsi před mnoha staletími. Uplynul týden a proroctví se začalo naplňovat. Stalo se realitou.

  Začněme však od začátku. Anežka byla dcerou českého krále Přemysla Otakara I. Narodila se v roce 1211, přesné datum není známo. Jako královské dceři se jí dostalo výchovy a hlubokého vzdělání, nejvíce v premonstrátském klášteře v Doksanech. Vzdělání se snoubilo s krásou a Přemysl, jehož životní filozofií bylo, přidávat se k tomu, od koho mu kynul okamžitý a větší prospěch, začal uvažovat o tom, jak dceru Anežku výhodně provdat. Anežka se stala obětí nechutných mocenských intrik a tahanic. Byla nabízena jako na trhu, ale ani jeden z předpokládaných sňatků nevyšel. Vše ukončila až smrt jejího otce.

  Předpověděla smrt Přemysla Otakara II. a zachránila život Karlovi IV. Co všechno víme o Svaté Anežce České?

  Když v roce 1230 nastoupil na trůn její bratr, jako král Václav I. situace se obrátila. Václav měl svoji sestru velmi rád a ponechal ji naprosto svobodnou vůli k rozhodování. Anežka, znechucená předchozími lety, a ponížená jako žena, se rozhodla zasvětit svůj život Bohu, a péči o nemocné. Rozhodla se pro duchovní dráhu. Anežku motivovala i její ctižádost, jako královská dcera nebyla žádnou ušlápnutou bytostí. Uměla dobře využít možností, které ji byly nabízeny, měla přeci podporu krále. Ovládala dokonale latinu, němčinu, italštinu, slovem i písmem, což na tu dobu bylo něco naprosto mimořádného.

  Mystický chrám v Panenském Týnci. Je v něm zázračná energie, která budí euforii a uzdravuje?

  V roce 1232 spolu se svým bratrem Václavem I. založila první ryze český, řeholní a špitální Řád křížovníků s červenou hvězdou. Až půjdete po Královské cestě ze Starého města na Karlův most, podívejte se vpravo. Kostel sv. Františka u mostu je sídlem tohoto řádu. Následovaly kláštery ve Stříbře, Mostu, Chebu a dokonce i ve slezské Vratislavi. Klášterní špitály vznikaly i jinde.

   

  FOTO: Anežka byla princezna

  Anežka byla princezna - Anežka byla princeznaAnežka byla princezna - Anežka pečuje o nemocnéAnežka byla princezna - svatořečení Anežky ČeskéAnežka byla princezna - Řád křížovníků s červenou hvězdouAnežka byla princezna - péče o nemocné
  Další fotky
  Anežka byla princezna - Také vzpomínkaAnežka byla princezna - Anežský klášterAnežka byla princezna - Panenský Týnec

  Anežka se stávala legendou a světicí v srdcích všech lidí, kterým pomohla. Zní to možná trochu pateticky, ale měli bychom si uvědomit, že jsme ve třináctém století. Královská dcera, které kynul klidný, spokojený život v blahobytu a bez starostí, začne pečovat o nemocné. Anežka zemřela 2. 3. 1282, milována lidmi v celé zemi. První pokus o její svatořečení učinila již její praneteř Eliška Přemyslovna i Karel IV. Marně. Musely uplynout téměř tři čtvrtiny tisíciletí, než se to podařilo. Právě včas, protože proroctví stále platí a naplňují se.

     Nepřehlédněte