Býval to vzteklík a pruďas, kamarádi mu říkali Zloprcek

2.2.2022
Jitka Kačánová

Šel hlavou proti zdi a nehleděl na následky. Stálo ho to vysokoškolský diplom a málem i kariéru. Průšvihy ho doprovázely i na poli milostném, dvakrát se oženil, víckrát zamiloval a zůstalo po něm pět dětí.

Jako typický Vodnář – narodil se 2. února 1939 – plaval Ladislav Mrkvička proti proudu a miloval svobodu. Poprvé pořádně narazil během studia na DAMU, kam ho vzali až napotřetí. Hlavně prý za tu drzost, že se zase přihlásil. Při studentských oslavách Majáles v roce 1962 vylezl na tramvaj a vyháčkoval jí trolej, aby do nich nemohla najíždět. Měl s tím zkušenosti díky svým brigádám jako tramvajový průvodčí. Jenže ho u toho vyfotila StB, a Mrkvičku odvedli v poutech přímo ze studentského divadelního představení málem ještě s kordem v ruce. Na protest vůči jeho vyloučení ze školy odešel tenkrát i jeho spolužák Petr Čepek.

 

Třískův život plný zvratů skončil pádem z Karlova mostu

 

O pár let později, když se přes Ostravu vrátil zpět na pražská divadelní prkna, se mu zase nelíbilo, když se v někdejším divadle S. K. Neumanna – v dnešním divadle Pod Palmovkou – měl povinně účastnit „přátelského setkání“ s důstojníky Rudé armády v divadelním klubu. „Pane ředitele, dávám výpověď. Okamžitou,“ zahlásil na to Mrkvička a zase měl na průšvih zaděláno. „Byl jsem vzteklík, pruďas, měl jsem nesmyslný požadavky, kamarádi mi říkali Zloprcek,“ popsal své pocity z té doby pro idnes.cz Mrkvička.

Zákaz, který následoval, po čase obešel v Kapesním divadle pro děti, kde odehrál na čtyřista představení v roli klauna Animuka. „Děti se dívají na svět jinýma očima, kdežto dospělý od určitého věku oslepne. Dělal jsem to strašně rád,“ vzpomínal později. A pak se šťastnou náhodou – když musel zaskočit za nemocného Václava Sloupa – dostal do divadla Na zábradlí a začala jeho plodná spolupráce s Evaldem Schormem. Z umělecké i lidské stránky bylo pro něj angažmá v tomto divadle dokonce ještě víc než pozdější účinkování v Národním divadle. Byl také skvělým dabérem, jeho hlasem promlouvá například Dustin Hoffman, za celoživotní mistrovství v dabingu získal Cenu Františka Filipovského a za totéž v činohře Cenu Thálie. Moc rád také učil na DAMU.

 

Charisma měl na rozdávání. Ani to ale dávnou kletbu nepřemohlo

 

Plno žen i dětí

Plodný byl Mrkvička ale nejen jako umělec. Přestože do výšky moc nevyrostl, jeho charisma mu to naprosto vynahradilo. Navíc měl pro ženy slabost. „Ženy jsou zvláštní bytosti, v jejichž přítomnosti mi měkne mozek,“ říkával. Byl celkem dvakrát ženatý a zůstali po něm čtyři synové a dcera. A například jedna z jeho někdejších lásek, herečka a spisovatelka Ivanka Devátá, o něm prohlašovala, že je úžasný milenec.

Mrkvička byl se svojí rozvětvenou rodinou spokojený. „Veškerý svůj bordelovitý život mám před hrobem urovnaný. Ženy mají mezi sebou přátelské poměry, děti ze všech manželství se stýkají, všichni se znají a jejich životy se prolínají,“ prozradil Mrkvička, který odešel 27. prosince 2020. Bylo mu 81 let.

Nejslavnější role

Atentát: Ve filmu Jiřího Sequense z roku 1964 přibližující historické okolnosti atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha ztvárnil Jozefa Gabčíka.
Dobrá voda: V „koňáckém“ seriálu z pera Jiřího Hubače o chovu ušlechtilých koní si zahrál neúspěšného žokeje Mildu Janýra. Při natáčení nebydlel v hotelu, ale přímo s lidmi od koní a denně s nimi chodil do stájí.
30 případů majora Zemana: Kapitán Mirek Stejskal, kterým se Mrkvička stal v dodnes oblíbeném socialistickém seriálu, se v průběhu Pražského jara „vybarvil“ jako pravicový zrádce a oportunista, a proto u Bezpečnosti a potažmu i v natáčení skončil.
Policie Modrava: V dalším kriminálním seriálu, tentokrát o vyšetřovatelích z Kašperských Hor, ztvárnil Emila Kinztla. Skutečný Kintzl, bývalý učitel a autor publikací o Šumavě, byl při natáčení poradcem televizního štábu a na internetu si můžete pustit jeho seriál Zmizelá Šumava.
Staříci: Skvostný závěr Mrkvičkovy kariéry korunovaný Českým lvem za nejlepší vedlejší roli. Spolu s Jiřím Schmitzerem excelovali v originální road-movie jako bývalí političtí vězni Tonda a Vlasta, kteří se rozhodli potrestat prokurátora z 50. let, jemuž se podařilo uniknout spravedlnosti.


Témata:

Nepřehlédněte