Carl Gustav Jung. Průkopník v terapii lidské psychiky na základě snů

V babiččině knihovně lze najít leccos. Kuchařské knihy i nezbytnou červenou knihovnu. Příběhy chudých služtiček a továrníků zde jistě nebudou chybět. Že jsou dnešní babičky úplně jiné? No, aby ne, řídí auta, firmy a ovládají počítače. Ale ruku na srdce, nejsou dnešní cukrkandlové televizní seriály stejné, jako ty sto let staré, sentimentální příběhy?

Je téměř jisté, že k těm nejohmatanějším a nejčtenějším knihám bude patřit i snář. Nezbytná pomůcka k předpovídání věcí budoucích pro lidi, kteří nejsou vybaveni šestým smyslem. Výklad snů patřil k základnímu vzdělání čarodějů, mágů a lidí znalých krajiny za zrcadlem. Ve starověkém Egyptě i v antickém světě patřily výklady snů k marketingové nabídce svatyní všemožných božstev a opravdoví znalci patřili k velmi ceněným a trochu i obávaným lidem.

Na výklad snů se vyptávali faraonové i králové. Velmi známý příklad výkladu snů najdeme už v Bibli, kdy otrok Josef vysvětluje faraonovi, co znamená sedm krav hubených a tučných. Výklad se faraonovi líbil a učinil Josefa pánem v Egyptě. I chytrý výklad snů znamenal hodně.

Nejpodivnější umělec 20. století. Začal tvořit v psychiatrické léčebně

Věda i církev měla k otázce snů velmi jednoznačný vztah. Pro církev to nebezpečně zapáchalo spolky s ďáblem, pro vědce to bylo šarlatánství, nehodné akademického pohledu. Plynuly věky. Naštěstí už snad definitivně žijeme v době, kdy se za čarodějnictví neupaluje, a vědci s odborným výkladem snů nepáchají akademickou sebevraždu. Tím odborným výkladem není pochopitelně myšleno, že od vědců dostanete kondiciogram, který vám řekne, co vás čeká a nemine.

Do psychiatrie zavedla pojmy jako kastrující nebo schizofrenogenní matka, sama však zůstala bezdětná

Jedním z prvních vědců, kteří začali brát lidské sny vážně a pokročili významně v terapii lidské psychiky na základě těchto snů, byl švýcarský lékař, psychoterapeut a zakladatel analytické psychologie, Carl Gustav Jung (26. 7. 1875 –  6. 6. 1961). Lidé spíše znají Freuda. Jednak se narodil v Příboru na Moravě, ale hlavně zaujal širokou veřejnost tím, že většinu psychických problémů ztotožňoval s problémy v sexualitě člověka.

O devět let mladší Jung byl ve svých výkladech mnohem komplexnější. Lidskou psychiku se snažil pochopit na základě výkladu snů, umění, mytologie a náboženství. Pro starší generaci vědců to bylo šarlatánství, ale tímto vývojem si zkrátka musí projít vše nezvyklé a platí to stále. Jeho dosud naprosto nezvyklý přístup však vedl k velmi hlubokému pochopení příčin schizofrenie.

FOTO: Fantazie a sny

Fantazie a sny - fantazie sen spaniFantazie a sny - Fantazie senFantazie a sny - fantazie sen krajina stromyFantazie a sny - fantazie senFantazie a sny - Carl Gustav Jung

Jeho hluboký vztah k mystice mu pomohl pochopit, že vědomí i nevědomí člověka spolupracují a jedno bez druhého se neobejde. Terapeutická metoda spočívala v tzv. aktivní imaginaci, kdy pacienti svoje sny zpracovávali do obrazů. Vytvořil tak diagnostiku, ve které stanovil, jak určovat poměr mezi vědomím a nevědomím, protože každé duševní onemocnění má tento poměr jiný. Záběr Jungovy činnosti se pochopitelně nedá popsat v jednom článku a vyžaduje hluboké studium. Jungův přístup ke snům a jejich výkladů již za šarlatánství dávno pokládán není. Je to naprosto seriózní léčebná metoda.

Dnes, 11:15
„Saxano, v knihách vázaných v kůži…“ Kdo by neznal alespoň první slova textu k populární...
Dnes, 10:20
Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat...
Dnes, 09:27
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 09:27
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z...
Dnes, 08:37
Na stovkách míst v Česku budou dnes policisté kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality...
Dnes, 08:27
Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí minulý týden...
Dnes, 04:00
Komedie z roku 1977 režiséra Ladislava Rychmana s názvem Jen ho nechte, ať se bojí...
Dnes, 04:00
Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní...
Včera, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Včera, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Včera, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Reklama