Čekání na primátora: dohoda v nedohlednu

21.11.2022
Jitka Kačánová

Ani tento týden se zástupci politických stran zřejmě nedohodnou na novém primátorovi či městské radě. Piráti totiž se Spolu nenacházejí společnou řeč. O vítěznou koalici se sice uchází i ANO, ale pro mnohé její členy je spojení s hnutím expremiéra Babiše nepřijatelné. Kvůli patové situaci je tak letošní vyjednávání o novém vedení metropole nejdelší v historii Česka.

Zástupci pražské koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Aliance stability (Piráti a Praha sobě) a STAN nepředpokládají, že by tento týden na pokračování ustavujícího zasedání zastupitelstva byla zvolena nová městská rada a primátor. Zároveň se domluvili na tom, že zastupitelé na zasedání 15. prosince schválí rozpočet metropole na příští rok. Město tak stále vede dosluhující rada.

Ani tento týden

Volby v Praze vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů. Druhé ANO má 14 zastupitelů, třetí Piráti 13 a čtvrtá Praha sobě 11. Pět mandátů získalo hnutí STAN a tři křesla obsadila SPD.Vyjednávání o koalici začala hned po volbách na konci září, dosud jsou však bez výsledku. Ustavující jednání zastupitelů bylo právě kvůli chybějící koalici přerušeno do 24. listopadu.

„Já za sebe mohu říci, že si myslím, že 24. listopadu ještě rada nevznikne,“ myslí si Daniel Mazur (Piráti), předseda zastupitelů Pirátů a zástupce Aliance stability – spojení Pirátů a Prahy sobě.

„Pokud k dohodě nedojde do 24. listopadu, není to pro nás nic, z čeho bychom se nyní měli hroutit, prostě budeme ve vyjednáváních pokračovat,“ je přesvědčený předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS). „Každé jednání se takříkajíc posunujeme o milimetry, o kousky, kde si vzájemně začínáme rozumět a vnímat některé věci, které nás k zaujetí pozice vedou. Myslím, že to je užitečné pro budoucnost v každém případě,“ dodal.

(Ne)přehlasování

Piráti a Praha sobě uzavřely Alianci stability, která v povolebních jednáních postupuje společně. Při jednáních totiž Piráti opakovaně uvedli, že chtějí koalici na vládním půdorysu rozšířenou právě o Prahu sobě. Koalice Spolu to dlouhodobě odmítá. Údajně z obavy, aby nakonec – přestože získala v Praze nejvíc hlasů – nebyla v radě přehlasována.

„Součástí naší nabídky uspořádání poměrů v 11členné radě pro Spolu – pět včetně primátora pro Spolu, jeden pro STAN, pět pro Alianci stability – je i předpoklad, že Spolu nominuje primátora. Naopak kvůli možnosti používat primátorské veto se Spolu nemusí bát přehlasování na radě,“ zareagoval na tyto obavy dosluhující primátor Hřib.

Povýšenectví Hřiba?

Dalším problematickým bodem v jednání je nominant Spolu Jan Wolf (KDU-ČSL), kterého kvůli jeho trestnímu stíhání Piráti v nové radě nechtějí. Pro Spolu je to ale natolik zásadní bod, že v něm odmítá ustoupit. Hlavní roli ale ve vztahu mezi pražskými Spolu a Piráty hrají především osobní animozity.

„Míra povýšenectví Zdeňka Hřiba a klubu zastupitelů Pirátské strany je ale hlavním problémem, který brání vytvoření koalice na vládním půdorysu,“ prohlásil na svém twitteru pražský lídr Spolu Bohuslav Svoboda (ODS). Naopak s lídrem ANO Patrikem Nachrem si Svoboda lidsky prý rozumí mnohem víc. Podle kuloárových informací by se Spolu s ANO dohodlo již dávno, nicméně toto spojení je údajně nepřijatelné, a to jak pro premiéra Petra Fialu (ODS), tak expremiéra Andreje Babiše (ANO).

Rekordní doba jednání

Letošní čekání na pražského primátora je nejdelší v historii samostatné ČR. Od zářijových voleb už uplynulo 58 dní a dosud není známá ani podoba budoucí magistrátní koalice. Od voleb na podzim 1994 se přitom na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.

čtk/jik

 Nepřehlédněte