Čert a šejdíři nikdy nespí! Podvodníci se vydávají za zaměstnance bank i policisty

Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za pracovníka banky a přesvědčí jejího klienta, aby své peníze převedl z vlastního účtu na jiný. Pachatelé při hovorech dokážou napodobit jakékoliv telefonní číslo, včetně infolinek bank a nyní dokonce i Policie ČR.

Podvodníci osloveným klientům bank tvrdí, že zjistili napadení jejich účtu. Tito domnělí pracovníci banky svými tvrzeními vystraší osobu, které volají. Sdělí, že je nutné, aby finanční prostředky byly z vlastního účtu okamžitě převedeny na jiný účet, který jim sdělí, s tím, že budou po vyřešení celé věci následně vráceny, což se samozřejmě nestane.

Pachatelé také mohou tímto způsobem vylákat z oběti podvodu i další citlivé údaje, které následně zneužijí. Aby to vše vypadalo ještě důvěryhodněji, přišli na další trik, kdy klientům sdělí, že jejich případem se již zabývá kriminální policie a že je bude v následujícím telefonátu kontaktovat policista. Skutečně jim vzápětí zavolá „podvodný policista“, aby dokázal tu svou legendu. Působí to vše velmi věrohodně.

U pražské Stromovky se bourá. Naruší nový dům prostředí Bubenče?

Jednou z metod těchto podvodů je, aby člověk jednal rychle, okamžitě a ve stresu. Umí využít manipulativní techniky, kdy člověka zastihnou někde v obchodě, v zaměstnání, kde není v klidu a dostanou ho do stresu. Vše působí profesionálně. Zavolá člověk, který se tváří, že je z nějakého call centra, za ním je skutečně slyšet nějaký ruch a další hlasy a navíc se odvolává na policistu, který skutečně zavolá. Většinou při tom podvodníci využívají reálná jména i reálné útvary. A také reální čísla call centra bank nebo Policie ČR, která skutečně existují.

Česká bankovní asociace zaznamenává i další případy, které se týkají dalších scénářů. Opět kontaktuje zaměstnanec banky klienta s tím, že jsou jeho peníze na účtu v ohrožení. Přinutí člověka veškeré peníze vybrat, pošlou mu QR kód, a prostřednictvím tohoto kódu dále vložit do tzv. bitcoinového bankomatu. I zde jsou peníze nenávratně pryč.

Nechybí ani další scénář, kdy pracovník banky nabídne klientovi, že vše společně vyřeší na dálku. Klient dá útočníkovi vzdálený přístup do jejich PC, kdy podvodníci požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer pro získání vzdáleného přístupu k počítači, čímž jim lidé nadiktují i přístupové údaje nejen k jejich počítači, ale nakonec i do internetového bankovnictví.

Pokud člověk informuje banku ihned poté, co se mu něco takého stalo, je ještě reálná šance, že banka muže transakci zastavit.

Nezastavitelná síla zla? Rok 1941 přiblíží výstava v Dejvicích

Kde berou podvodníci telefonní čísla?

Dochází k úniku například ze sociálních sítí nebo i z různých e-shopů, kde lidé například v minulosti platili za objednané zboží. Žádná banka se svými klienty nikdy nejedná tímto způsobem. Nikdy po klientovi nemůže chtít přístupové údaje k bankovním účtům, hesla, PIN kódy. To vše jsou údaje, které se nikomu nesdělují, a to ani v této době, kdy se kvůli pandemii omezují osobní kontakty a komunikace probíhá telefonicky nebo psanou formou.

Preventivní rady, jak se zachovat:

  • Nereagujte na podobné hovory a v žádném případě nesdělujte k vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
  • Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který vám přišel formou SMS zprávy.
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do vašeho počítače.
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od vaší banky v internetovém bankovnictví.
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
  • Aktualizovat software, antivirový program, firewall.
  • Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.

Zdroj: Městský úřad Turnov

Dnes, 17:50
Sněmovna bude v pátek na mimořádné schůzi k novelizaci zákona o sociálně-právní ochraně dětí jednat...
Dnes, 14:56
Nejmenovaný muž na nic nečekal a skočil za vozíčkářem, který spadl do kolejiště newyorského metra....
Dnes, 13:44
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:44
Na videu byl zachycen moment, kdy se plně obsazené auto rozjíždí z útesu. Jedna žena...
Dnes, 11:14
Radost a smutek v rozmezí jednoho dne zažila rodina jednadvacetileté Isry Shaaban. Mladou ženu postihl...
Dnes, 09:16
Nedaleko vesnice Tepekov v turecké provincii Artvin došlo před pár dny k tragédii. Jednasedmdesátiletá žena...
Dnes, 07:57
Bertha Benzová nebyla jen tak ledajaká žena. Kromě toho, že byla manželkou průkopníka motorismu Karla...
Včera, 15:30
Britka Claire Taplin zveřejnila na internetu video své dcery, kterou neznámý muž během návštěvy klubu...
Včera, 14:50
Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se přiznal k účasti na čtyřech loupežích,...
Včera, 14:10
Na eBay narazíte na všelijaký bizár. Jeden z podnikavců tam před nedávnem například dražil domnělý...
Včera, 13:52
Američan Michael Freedy (39) z Las Vegas si první myslel, že má jenom úžeh. Lékaři...
Reklama