Česká lékařka, která předběhla svůj čas

8. května si připomínáme 75. výročí osvobození naší vlasti. V tento den se v jihočeských Bernarticích stala lékařce Vlastě Kálalové-Di Lotti osobní tragédie. Ustupující nacisté zastřelili její čtrnáctiletou dceru, šestnáctiletého syna a manžela. Smrti neunikla ani hospodyně. Jediná Vlasta přežila a to jen náhodou, nehybně ležela se zavřenými víčky a nacisté ji považovali za mrtvou.

Vlasta se narodila 26. října 1896 v Bernarticích v rodině venkovského učitele. Po maturitě se zapsala na studium medicíny v Praze. Zaměřila se na chirurgii, což byla tehdy výhradně mužská parketa. Specializovala se na tropické choroby a rozhodla se zkoumat tropické nemoci v oblastech, kde byla nedostatečná lékařská péče. Nechyběla jí k tomu odvaha ani jazykové znalosti – kromě pěti evropských jazyků ovládala turečtinu, perštinu a arabštinu. Finančně jí pomohl prezident Masaryk, který jí postupně půjčil 244 tisíc korun. Vlasta mu je splatila do tří let.

Charlotta_Garrigue

České ženy: Charlotta Masaryková byla jedna z prvních feministek

V roce 1925 vycestovala přes Cařihrad do Bagdádu, kde si otevřela ordinaci na předměstí. Brzy si získala mezi místními respekt. Jedním z prvních pacientů byl chlapec, kterého kopl kůň. Vlastu čekal nelehký úkol – srovnat zlomené lícní kosti a udělat plastiku. Operace se povedla a chlapcův otec, obchodník s kůžemi, ukazoval syna všem zákazníkům a chválil šikovnou doktorku. Provedla plastickou operaci dívence s rozštěpem rtu, kterou by jinak čekala nemilosrdná smrt ve vlnách Tigridu. Mistrovským kouskem byla i rekonstrukce panenské blány, v Orientu nad jiné ceněná.

Dobrá pověst české lékařky se šířila a Vlastu přijal i sám irácký král. Od té doby léčila i některé členy královské rodiny. Roku 1928 založila v Bagdádu československou nemocnici, tzv. Mustausaf Czechoslovakia. V Iráku poznala Vlasta i svého životního partnera. Roku 1927 se provdala za potomka italských revolucionářů Giorgia Di Lottiho. Narodil se jim syn Radbor a dcera Drahomila.

Hana Benešová v Olomouci

Slavné české ženy: Hana Benešová. Lidé si před ní klekali na chodník

Roku 1932 však Vlasta onemocněla horečkou dengue. Další léta v horkém podnebí by nemusela vydržet, proto se rodina rozhodla pro návrat do Československa. Žili v doktorčiných rodných Bernarticích a v Praze. Válku prožili v Bernarticích, kde je 8. května zastihla tragédie.

Na děsivou událost se Vlasta snažila zapomenout prací a cestami po Spojených státech a Norsku. Komunisté chtěli její jméno vymazat z paměti národa, snad proto, že ostře protestovala u prezidenta Gottwalda nad rozsudkem smrti Milady Horákové. Do konce života žila Vlasta v ústraní v rodných Bernarticích.

FOTO: Vlasta Kálalová

Vlasta Kálalová - Vlasta Kalalova a TGMVlasta Kálalová - Vlasta Kálalová-di LottiováVlasta Kálalová - Vlasta Kálalová-di LottiováVlasta Kálalová - Vlasta Kálalová-di Lottiová, BernarticeVlasta Kálalová - Vlasta Kálalová-di Lottiová
Další fotky
Vlasta Kálalová - Knihovna v Bernarticích

Vlasta Kálalová-Di Lotti zemřela 15. února 1971 v písecké nemocnici. Rok před její smrtí ji tam objevila spisovatelka Ilona Borská, která s ní měla natočit rozhovor pro rozhlasový pořad A léta běží, vážení. Místo rozhovoru nakonec napsala román Doktora z domu Trubačů. Postavila tak alespoň symbolický literární pomník ženě, která ve svém mladém věku dokázala téměř nemožné a s níž si osud později tak krutě zahrál.

Dnes, 08:11
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
Včera, 15:40
Ano, ta kovoveš nás stále otravuje, PES štěká a kouše, nic s tím nenaděláme. Můžeme...
Včera, 13:40
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 13:40
Bez černý je listnatý keř nebo malý stromek dorůstající do výšky přibližně 3 – 7...
Včera, 11:40
Na možné úskalí Modernizačního fondu, který po vypořádání v mezipřipomínkovém řízení zamíří na vládu, upozornila...
Včera, 10:20
Kdo by neznal klasiku české autobusové dopravy z Vysokého Mýta? Karosa řady 700 zanedlouho oslaví...
Včera, 08:11
Osud Adolfa Schwarzenberga, posledního majitele Hluboké, vás zaujal, a tak jsme se vypravili za dalšími...
22.11.2020
Navzdory tomu, že nyní nemohou dělat svou milovanou práci, tedy hrát a zpívat, neztrácejí herečtí...
22.11.2020
Štika obecná, dravá ryba z čeledi štikovitých, patří k nejznámějším sladkovodním dravcům Evropy a k...
22.11.2020
Proto takto v době morní zapovídány i ouředně nejen rozmanité hříchy, ale i zábavy. V...
22.11.2020
Přestože byl film Marečku, podejte mi pero! natočen před čtyřiadvaceti lety, je stále aktuální, vtipný...
Reklama