• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • České Švýcarsko jsem nezapálil, tvrdí muž. Soud mu prodloužil vazbu

  3.4.2024
  Simona Knotková

  Ústecký krajský soud v úterý prodloužil vazbu muži obviněnému ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko v létě 2022. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení.

  Obhájce bývalého dobrovolného strážce národního parku Vít Pavko novinářům řekl, že jeho klient trvá na tom, že České Švýcarsko nezapálil v roce 2022. Rozhodnutí o vazbě je pravomocné. Muž je ve vazbě od května loňského roku. Požár byl nejrozsáhlejší v historii ČR.

  Prodloužení vazby navrhl státní zástupce. „Soud akceptoval plně moje důvody,“ řekl žalobce Tomáš Skála. Soud vazbu muži prodloužil, protože má obavy z jeho případného útěku a také z toho, že by mohl znovu páchat trestnou činnost. Podle Skály se obviněný vyjadřoval k dané věci, ale protože šlo o neveřejné zasedání, ponechal ho státní zástupce bez komentáře.

  Obhájce Vít Pavko navrhl propuštění muže z vazby. „Obviněný ví o těch důvodech vazby, ví, pro co je stíhán, a je srozuměn s tím, že vazba bude pokračovat,“ řekl advokát novinářům. „Klient se vzdal práva stížnosti (proti prodloužení vazby), a to i za osoby blízké,“ uvedl.

  Trestnou činnost zprvu obviněný podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové částečně doznával, posléze však vždy prostřednictvím svého obhájce novinářům vzkazoval, že velký požár v národním parku nezpůsobil. Podle vyšetřovatelů zapálil muž následně v dubnu 2023 na Děčínsku rozhlednu nebo posedy. „K tomu se doznává, jedná se o nějaké zapálené krmelce a podobně,“ řekl Pavko. Podle vyšetřovatelů způsobil muž všemi svými činy škodu 350 milionů korun. Dozorující státní zástupce pro něj v podané obžalobě navrhuje trest zhruba v polovině výše zmíněného rozmezí, tedy kolem 12 let a ochranné léčení v ústavní formě. „Soud se snaží vycházet vstříc s tím, že hlavní líčení nařídí už na květen,“ uvedl Pavko.

  Požár vypukl předloni v noci na 24. července. Zasáhl plochu o velikosti přes 1000 hektarů. Likvidace byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte