• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • České Švýcarsko obsadily české a německé hlídky

  7.7.2024
  Simona Knotková

  Do Hřenska na Děčínsku a Českého Švýcarska se s prázdninami vrátily společné hlídky českých a německých policistů.

  Společně se strážci národního parku budou dohlížet na dodržování pravidel s cílem zabránit opakování požáru, který před dvěma lety velkou část oblasti zničil. Hlídky budou návštěvníky parku informovat o rizicích vzniku požáru souvisejících s nevhodným chováním, uvedla na webuhkid severočeská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

  „Na začátku prázdnin, kdy je zvýšený zájem turistů o tuto lokalitu, realizujeme první z těchto akcí a v nepravidelných intervalech se budeme vracet. Preventivně bezpečnostní akcí chceme upozornit na nutnost chovat se odpovědně a chránit jednu z nejcennějších hodnot, kterou bezesporu příroda je,“ doplnila policejní mluvčí. Společné hlídky policistů a strážců mohou návštěvníci potkat ve vybrané lokalitě v okolí Hřenska. „Strážci a jejich detailní znalost terénu je pro nás velmi důležitá,“ dodala. Společné hlídky jsou podle ní také na sousední německé straně.

  Hlídky podle Hyšplerové posílila také skupina služební hipologie z Krajského ředitelství Libereckého kraje. „Policisté na koních se mají možnost dostat i do nepřístupného terénu. Dále policisté na čtyřkolkách zaměřují svou pozornost na přístupové cesty, kde platí zákazy vjezdu vozidel, a na další vytipovaná místa, kde platí zákaz rozdělávání ohně nebo nocování. Podporu v této akci máme i ze vzduchu, na situaci dohlížejí drony s termovizí,“ uvedla Hyšplerová.

  Obří požár, který zasáhl Národní park České Švýcarsko před dvěma lety, vypukl 24. července a hasiči s ním bojovali 21 dní. Rozšířil se tehdy na 1100 hektarů a evakuovat se před ohněm musely stovky lidí. Požár způsobil škodu zhruba za 270 milionů korun, podle policie vznikl v Malinovém dole. Na likvidaci ohně se vystřídalo na 6000 hasičů, pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili v nemocnici. V osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

  Založení požáru klade státní zástupce za vinu Jiřímu Lobotkovi, bývalému dobrovolnému strážci. Odsouzen zatím nebyl, z rozhodnutí soudu byl umístěn na vězeňskou psychiatrii, při zahájení hlavního líčení letos v květnu vystupoval zmateně.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte