Chcete-li dosáhnout úspěchu, nikdy se nevzdávejte a zkoušejte vše znovu

11.9.2019
Lukáš Mucha

„Naše největší slabost spočívá v tom, že se vzdáváme. Nejjistější cestou k úspěchu je pokaždé vše zkusit ještě jednou.“

Thomas A. Edison

Vytrvejte a nevzdávejte se

Je až příliš snadné se vzdát a zdůvodňovat to chabými výmluvami – „Našel bych si práci, ale mám příliš vysokou kvalifikaci“, „Trénoval bych na ten charitativní běh, ale jsem příliš zaneprázdněný“.

Chcete-li dosáhnout úspěchu, chovejte se v soukromí stejně jako ve společnosti

Když se ve svém životě snažíte něčeho dosáhnout – zejména něčeho, po čem v nitru hluboce toužíte – nikdy nepřestávejte a nikdy se nevzdávejte příliš brzy. Nevíte, jak blízko k cílové pásce jste již doběhli. Snažte se vytrvat. Buďte tím, kdo vše zkouší ještě jednou, kdo pokračuje i tehdy, kdy všichni ostatní přestali. Nezlomná vytrvalost vás nakonec vždy přivede k cíli.

Poznejte, kdy hrozí, že byste se mohli vzdát

Naučte se poznat, kdy se blíží okamžik, kdy byste se mohli vzdát. V takové chvíli musíte něco překonat, abyste mohli pokračovat dále, a musíte vytrvat v tom, čeho se snažíte dosáhnout. Když víte, že krizová chvíle přichází, můžete se na ni připravit.

Hledáte motivaci? Inspirujte se 25 motivačními citáty slavných osobností

Chcete-li vydržet, je někdy nutné, abyste překonali pocity zklamání, fyzické nebo emoční bolesti, neodolatelné nutkání skončit a odpočinout si, akutní potřebu napodobit všechny ostatní, kteří se již vzdali, nebo náhlé přesvědčení, že nemůžete uspět.

V takové situaci vyhledejte přátele, kolegy nebo rodinné příslušníky, kteří nechtějí, abyste rezignovali, a kteří vám připomenou, jak jsou vaše sny a cíle důležité.

Chcete-li být úspěšní, nic neodkládejte

Buďte otrlí

Zacpěte si uši a připravte se, že budete ignorovat různé hlasy – uvnitř vaší hlavy i od nepříliš nápomocných osob – které vám říkají:

  • „To je v pořádku, už jsi toho udělal dost.“
  • „Dál už jít nemusíš.“
  • „Můžeš to přece zkusit jindy.“
  • „Není potřeba vyčnívat a upozorňovat na sebe.“

Žijte s otevřenou myslí, jen tak můžete dosáhnout v životě úspěchu

  • „Přestaň, už jsi dosáhl dostatečného úspěchu.“
  • „Proč se tak usilovně snažíš?“
  • „Nikdy se ti to nepovede, tak proč se namáháš?“

Ačkoli to může být bolestné zjištění, uvědomte si, že mnoho lidí vám závidí, čeho byste mohli dosáhnout. Žárlí, že někdo je ochoten vytrvat a potenciálně je překonat. Nikdy nepřestávejte se snahami o dosažení svého snu jen kvůli tomu, že vám jej někdo rozmlouvá.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)Nepřehlédněte