Chcete-li dosáhnout úspěchu, chovejte se v soukromí stejně jako ve společnosti

13.8.2019
Lukáš Mucha

„Starejte se spíše o svůj charakter než o svou pověst. Charakter totiž určuje, jací opravdu jste, zatímco pověst záleží jen na tom, co si o vás myslí jiní.“

John Wooden

Vytvořte si opravdový charakter, na který budete hrdí

Náš skutečný charakter může představovat naši Achillovu patu a můžeme kvůli němu na cestě ke skutečnému úspěchu zakopávat. Velmi mnoho lidí v životě některé aspekty svého charakteru skrývá před jinými.

Nebuďte překvapeni, když v okamžicích zlosti nebo stresu zjistíte, že někdo předvedl svou skutečnou povahu a zničil tak svůj pečlivě budovaný obraz, který až do té chvíle předváděl. Kultivujte charakter, na který budete moci být pyšní, abyste se v soukromí chovali stejně jako ve společnosti.

Chcete být úspěšní? Napodobujte ty nejlepší

Rozhodněte se, že budete pracovat na svých charakterových vadách

Chcete-li v životě dosáhnout skutečného úspěchu, musíte pracovat na svém charakteru, zejména na oblastech, které byste raději skryli. Nedostatky charakteru není snadné překonat nebo úplně odstranit. Možná je v sobě nosíte již od dětství a jsou hluboce vrostlé do vaší osobnosti.

Důvěřujte svým instinktům. Intuice představuje tajnou zbraň na cestě k úspěchu

Pokud je vám naprosto jasné, na které oblasti se musíte soustředit, můžete začít okamžitě. Jestliže jste na pochybách, můžete vyzkoušet některé z následujících metod:

  • Začněte se pozorovat a poznamenávat si, co vidíte. Co potlačujete, abyste skryli určité chování? Čeho se v sobě stydíte? Kterou svou vlastnost byste nechtěli ukázat novému šéfovi, partnerovi nebo kolegovi?
  • Požádejte o názor několik blízkých přátel nebo členů rodiny a zamyslete se s nimi nad tím, jak autenticky se projevujete a jak jste z hlediska svých charakterových vlastností konzistentní.

Chcete dosáhnout úspěchu? Mějte jasný cíl a plně se na něj soustřeďte

  • Udělejte si test osobnosti, jako je Hoganovo hodnocení. Tento nástroj založený na dotazníku je známý tím, že dokáže odhalit temnou nebo stinnou stránku osobnosti, zejména to, jak se chováte a působíte, když jste vystresovaní nebo rozrušení.
  • Poučte se z každého komplexního hodnocení, které jste v uplynulých letech dostali ve svém zaměstnání.

Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

Pomozte jiným, aby zkoumali své vlastní charakterové nedostatky

Nemá příliš smysl napravovat vlastní vady, když žijete a pracujete s lidmi, kteří neustále projevují svůj špatný charakter. Když se snažíte zdokonalit svou osobnost, může být nepříjemné žít s nedostatky jiných osob. Projevte odvahu a diplomatické schopnosti a sdělte ostatním, co by u sebe mohli zlepšit. Dělejte to však jen výjimečně a omezte se na lidi, na nichž vám opravdu záleží.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)Nepřehlédněte