Chcete dosáhnout úspěchu? Mějte jasný cíl a plně se na něj soustřeďte

29.7.2019
Lukáš Mucha

Soustřeďte se na jediný cíl

J. K. Rowling trávila celé dny psaním, i když jí docházely peníze a hrozila jí chudoba. Díky tomuto soustředění na jediný úkol se svět mohl seznámit s Harrym Potterem a jeho autorka získala obrovské bohatství a slávu. Totéž je možné říci o Mo Farahovi nebo Stevu Jobsovi. Ani jeden ze zmíněných se na začátku své cesty k úspěchu nepokoušel sledovat více cílů. Žádný z nich zbytečně nedělil své síly. Farah se jednoznačně rozhodl pro závodění na střední vzdálenosti. Job se soustředil na rozvoj jediné začínající firmy, pro kterou pracoval ve své garáži. Když tvořil společnost Apple, nezakládal zároveň desítku dalších podnikatelských projektů. Všechny tyto příklady dokumentují soustředění na jediný účel, což je podle Johna D. Rockefellera jeden z klíčových předpokladů životního úspěchu bez ohledu na zvolený konečný cíl.

Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

Život nás bohužel staví před nejrůznější aktivity a povinnosti, takže musíme den co den střídat činnosti. I v takových situacích si však můžete zachovat koncentraci – zaměřte se na každý úkol, který řešíte. Svůj úspěch si můžete zajistit pouze tak, že každé činnosti věnujete plnou a nedělenou pozornost tak dlouho, jak je potřeba. Je omyl se domnívat, že mezi jednotlivými úkoly lze úspěšně přecházet nějak jinak.

Chcete být oblíbení mezi lidmi? Poradíme vám, co se naučit

Dělejte vždy jen jednu věc

Nesnažte se vypadat jako všeuměl a zaměřte se vždy na jedinou činnost, ať už se jedná o psaní e-mailů, fotbalový zápas s dětmi, řízení auta ve městě nebo pouze meditaci o samotě. Když se například 10 minut něčemu věnujete, dělejte to se stoprocentním soustředěním. V současnosti hodně lidí propadá moderní „nemoci“, která je nutí, aby vše dělali zároveň.

Naše děti se domnívají, že takové přepínání úkolů dokonale zvládají. Jděte jim příkladem – když vám někdo zavolá, všeho ostatního nechte a soustřeďte se pouze na hovor. Pokud to v danou chvíli nedokážete, zavolejte později zpět. Zbavte se odporného zlozvyku současného telefonování a psaní na počítači, sledování televize nebo řízení v rušném provozu.

10 návyků úspěšných lidí. Víte, jak si plánovat své cíle?

Odmítejte cizí požadavky

Nemusíte všem lidem pokaždé vyhovět. Nejsnáze své síly vyčerpáte tehdy, když stále zohledňujete potřeby a požadavky ostatních. Naučte se odmítat – v ideálním případě jemně a diplomaticky. Samozřejmě často budete chtít pomoci členům své rodiny, přátelům, kolegům nebo sousedům, ale je potřeba udržet správnou rovnováhu. Musíte se naučit, kdy žádost přijmout a kdy odmítnout. Je to pro vás těžké? Zkuste být k lidem upřímní a vysvětlete jim, kolik máte práce. Když se přiznáte, že už jednoduše nemáte kapacitu, budou tomu rozumět.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)Nepřehlédněte