mapa regionů
zavřít mapu

Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina z čeledi lilkovitých, hojně pěstovaná již ve starém Řecku. Ve staré Indii a v Číně byl durman používán jako afrodiziakum a rovněž i anestetikum při některých operacích. Rod Datura má asi dvacet pět druhů, které rostou v teplejších oblastech. Patří sem byliny, keře i malé stromky s velkými listy a zpravidla s velkými, silně vonícími květy.
Keře nebo stromky rostou v přírodě nejčastěji ve Střední a Jižní Americe. U nás je známý například červeně kvetoucí durman, který – na rozdíl od ostatních druhů, jež v našich podmínkách kvetou zejména od října do března – kvete téměř po celý rok. Jeho červenooranžové květy, dlouhé 20 až 25 centimetrů, působí skutečně velice efektně. Velikou ozdobou bývá rovněž i žlutě kvetoucí durman, který má 20 až 30 centimetrů dlouhé, zlatožluté trubkovité květy.
Durmany s keřovitým růstem pak vůbec patří k nejpůsobivějším a nejnápadněji kvetoucím pokojovým rostlinám vůbec. Ve větších nádobách často kvetou od srpna až do podzimu a některé druhy opět již znovu v únoru. Za příhodných podmínek se jedná o skutečně dlouhověké rostliny s celoročním ozdobným účinkem olistění. Nejlépe jim vyhovují slunná stanoviště a prospívá jim hojná zálivka.
K přesazování je vhodné brzké jaro, mladší rostliny přesazujeme každoročně, starší pak po několika letech, a to do větších nádob. V zimě pak nebeská trumpeta jistě ocení světlé místo u okna a také poněkud přiměřeně omezenou zálivku.
Durman obecně lidově nazýváme také panenská okurka, vlčí nebo též cikánské jablko, maslák, ježkova palice, andělské trumpety nebo čertova buřina. Zejména poslední pojmenování může evokovat vlastnosti této jedovaté rostliny. V případě jejího požití často dochází k halucinacím a ve vyšších dávkách může hrozit i smrt naprostým vyčerpáním, přehřátím a selháním srdce. Intoxikovat se pak lze jakoukoliv částí rostliny, prudce jedovatý bývá i kořen.