Chcete víkendy a léto trávit v přírodě? Jak vybrat chatu či chalupu v dobrém stavu

Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul v Československu za normalizace, i když trampování a pobyt v přírodě má kořeny mnohem starší.

Město vás baví. Alespoň po většinu roku. V bytě, který jste si zařídili podle svých představ, se vám líbí. Ale už s prvními jarními paprsky toužíte po přírodě, lesích a vlastní zahradě. Typicky české léto prožité na chatě nebo na chalupě vás přitahuje.

Rozhodli jste se pro koupi chaty a chalupy? Ptáte se příbuzných či známých, zda nevědí o chatě či chalupě v dobrém stavu, a prohlížíte inzeráty a weby. Určitě brzy zjistíte, že poptávka po rekreačních objektech převyšuje nabídku. Koupit kvalitní rekreační objekt na realitním trhu je spíše otázkou štěstí. Kvalitní chaty či chalupy se často dědí nebo prodávají v okruhu příbuzenstva či přátel. Narazit na nabídku zachovalé chalupy na dobrém místě a navíc za rozumnou cenu bývá velká náhoda. Prověřte ceny chat a chalup v dané lokalitě. Není nemovitost předražená? Pokud je příliš pod cenou, nebude něco v pořádku.

Fenomén tramping. Jak se žilo v osadách a jak trampská hudba ovlivnila známé osobnosti?

Při bližším zkoumání se téměř vždy objeví větší či menší problém k řešení. Obecně lze koupi rekreačního objektu doporučit těm, kteří chtějí uložit své finanční prostředky do nemovitosti, nebojí se drobných úprav či rekonstrukcí (a mají na ně peníze) a současně budou nemovitost intenzivně využívat. Je pochopitelné, že většina zájemců hledá objekt, který nevyžadujete rozsáhlé opravy a rekonstrukce. Staré chalupy však rychle chátrají a za čas budou vaši pozornost potřebovat. Alespoň bez drobných úprav interiéru nebo exteriéru se v budoucnu neobejdete.

Velmi podstatným faktorem, který nákup nemovitostí ovlivní, bude lokalita, jak co do pořizovací ceny, tak do pohodlnosti využití. Ideální je dobré spojení, blízká železnice, autobusová zastávka či nedaleká dálnice. Samozřejmě to všechno by bylo málo, přidanou hodnotou chaty či chalupy by mělo být trávení volného času v přírodě s co nejširšími možnostmi rekreace, sportování či rybaření.

Pokud vás chata či chalupa zaujala a zvažujete koupi, přizvěte si na prohlídku odborníka. Jeho zkušenému oku přece jen neunikne to, co vy jako laik vidět nemůžete. Prohlédněte si nemovitost od střechy až po sklep, zaměřte se na stav střechy, trámů, krovů, prozkoumejte podlahu, vlhkost zdiva, rozvody, ale také topení, fungující kohoutky nebo elektřinu. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani sklon nebo zastínění pozemku. V jakém stavu jsou stromy na zahradě?

Jak správně sázet ovocné stromky

Důležité je ověřit si i právní bezvadnost objektu. Na katastrálním úřadu si ověřte případné dluhy či exekuce na nemovitost. Nahlédněte též do listu vlastnictví,  kde zjistíte, zda na objektu či pozemku neváznou věcná břemena, případně zda jsou v jeho prospěch zřízená. Také k pozemku může být zřízeno věcné břemeno chůze či jízdy přes vedlejší pozemek. Vyhnete se také situaci, kdy vám za rok za chalupou vyroste čtyřproudá dálnice a bude po klidném odpočinku.

Před koupí promluvte se sousedy. Nejsou moc blízko a budete si rozumět? Většina chatařských kolonií má také svá pravidla. Platí se společně za svoz odpadu, někdy i za vodu. Vše se dozvíte od vedení osady nebo z jejích webových stránek, pokud existují.

Dnes, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Dnes, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Dnes, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Dnes, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Dnes, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
Včera, 16:02
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
Včera, 14:00
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
Včera, 11:20
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
Včera, 09:40
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Včera, 08:55
Sněmovna dnes učinila bydlení dostupnější i mladým rodinám s dětmi. Zrušila nesmyslnou daň z nabytí...
Reklama