Chraňme své oči skutečně jako oko v hlavě, a to nejen díky jedinečné borovici

Další fotky

Stav našich očí souvisí mimo jiné s genetickými dispozicemi. S těmi toho bohužel příliš nenaděláme. Ale další související faktory už ovlivňovat můžeme. Jedním z významných činitelů je v tomto případě strava. Máte-li v přijímané potravě zastoupen vysoký obsah tuku a naopak málo ovoce a zeleniny, vašim očím to rozhodně neprospívá.

Důležitá je samozřejmě rovněž také prevence. Chraňme své oči proti slunečnímu záření, a to zejména u dětí. Nejúčinněji můžeme zrak ochraňovat do věku osmnácti let. Děti totiž mají křišťálově světlou čočku, která nezadržuje ultrafialové paprsky, jež poškozují sítnici oka. Proto je nezbytně nutné, aby i malé děti pravidelně a důsledně nosily skutečně kvalitní sluneční brýle.

Správné opalování podle typu kůže. Víte, který fototyp máte vy?

Jak již bylo uvedeno výše, určitě neuškodí upravit svůj jídelníček. Dopřejme si zejména potraviny bohaté na zinek a také na antioxidanty, zejména na vitaminy A, C a E. Ve větším množství jezte tmavou zelenou zeleninu, jako je kupříkladu brokolice, hlávkový salát, růžičková kapusta, špenát, celer nebo zelí. V jarním období, kdy v přírodě můžeme najít nové výhonky kopřiv, je neocenitelný čistící čaj z těchto čerstvých bylinek.

Pokud se vám potřebné látky nedaří v dostatečném množství přijímat z běžné potravy, zkuste je doplňovat uměle. Pro naše oči jsou výbornými léčebnými i preventivními prostředky mimo jiné též například lutein, zeaxantin nebo pycnogenol.

Jak pít konopný čaj pro získání široké palety blahodárných účinků na zdraví a pohodu těla

Lutein plní ochrannou funkci v sítnici oka proti poškozujícím důsledkům volných radikálů vznikajících díky aktivitě modré části viditelného spektra světla. Zeaxantin, běžně obsažený například ve vaječném žloutku, v obilí, zelí, paprice, nejrůznějších druzích ovoce a také v semenech náleží rovněž ke skutečně významným antioxidantům. Dostatečný příjem zeaxantinu má také pozitivní vliv na oddalování degenerace sítnice.

Oční sítnici ochraňuje i pycnogenol, poměrně vzácné, silné, špičkové fytofarmaceutikum v podobě extraktu z kůry borovice rodu Pinus maritima, jinak též borovice přímořské, jež roste výhradně pouze v Biskajském zálivu ve Francii, a to jen na rozloze 4000 čtverečních mil. Jedná se o záliv v Atlantském oceánu, nacházející se mezi Pyrenejským a Bretaňským poloostrovem. Záliv je kromě těchto výjimečných borovic, kde je zakázáno používat jakákoliv umělá hnojiva, známý rovněž neklidným mořem, častými proudy, bouřkami a vlnami. Výrobní postup pycnogenolu však již tak znám není, neboť je jako širokospektrální a velmi účinný prostředek nejen v oblasti prevence, ale i v léčbě desítek onemocnění chráněn celou řadou francouzských, amerických a britských patentů.

FOTO: Chraňme oči

Chraňme oči - divka dite slunecni bryleChraňme oči - sluneční brýle diteChraňme oči - lidsko okoChraňme oči - Pinus maritima boroviceChraňme oči - Pinus maritima borovice
Další fotky
Chraňme oči - hlávkový salátChraňme oči - celer zeleninaChraňme oči - divka dite slunecni bryleChraňme oči - dívka leto sluneční brýle
Dnes, 17:31
O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i...
Dnes, 15:59
Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí...
Dnes, 14:20
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské...
Dnes, 12:02
Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit...
Dnes, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Včera, 16:50
Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních,...
Včera, 14:30
Po roce 1989 se v této zemi spustila dokonalá keltománie. Není divu, do té doby...
Včera, 12:15
Lapač snů jsme si v dnešní době oblíbili hlavně jako dekoraci do ložnic a dětských...
Včera, 10:00
A také vleklá občanská válka. Ta první skončila 2. srpna 1997, další následovala dva roky...
Včera, 08:02
Konečně můžeme vařit venku! Na chatě, na chalupě, na zahradě, na čundru... Nabízíme vám několik...
Reklama